Narodowa sieć konsyliów koordynowanych

Chcemy, aby powstały sieci terapeutyczne, opieka skoordynowana między lekarzem rodzinnym a specjalistą. Więc lekarz POZ będzie mógł wykonywać szerszą diagnostykę — tłumaczył minister zdrowia. Poza tym Wprowadzona zostanie szybka terapia onkologiczna, a każdy pacjent ma mieć swojego koordynatora leczenia. Tak więc pacjent ze zdiagnozowanym nowotworem trafi do tak zwanego konsylium, w którego składzie znajdować się między innymi będą onkolog, radioterapeuta, chirurg, radiolog, psycholog. Konsylium zdecyduje o sposobie i harmonogramie leczenia i wyznaczy koordynatora leczenia. Tak minister Bartosz Arłukowicz sześć lat temu zapowiadał zmiany w leczeniu raka.

Minęło sześć lat. Mini ster Adam Niedzielski zapowiada zmiany w leczeniu raka. Zamiast sieci terapeutycznej powstanie Krajowa Sieć Onkologiczna, a koordynator poprowadzi pacjenta. Do końca marca zobowiązujemy się przygotować projekt ustawy, która pilotaż przekuje w zmiany systemowe. Ustawa wejdzie w życie od 1 stycznia 2022, żeby ośrodki mogły się przygotować. To, czego nie udało się wdrożyć przez sześć lat uda się w dziewięć miesięcy.

Chcemytłumaczy minister zdrowiaw tej trudnej sytuacji wesprzeć ośrodki onkologiczne, które starają się utrzymać płynność działania. Żeby wesprzeć te ośrodki, zdecydowaliśmy się na formułę 3+3 procent: 3 procent są doliczane dla każdego ośrodka, a dla ośrodków, które mają kompleksowy zakres usług, jest dodatkowo 3 procent. Z kolei realizowana obecnie pilotażowo Krajowa Sieć Onkologiczna to uspójnienie wysiłku lekarzy, możliwość wymiany informacji i danych, możliwość większych konsultacji, a przede wszystkim możliwość standaryzacji leczenia w oparciu o najnowsze osiągnięcia i wiedzę. Pojawi się ośrodek referencyjny, więc pacjent będzie konsultowany nie tylko z poziomu jednego ośrodka. Ośrodki referencyjne zostaną utworzone w każdym województwie i będą koordynowały leczenie. Ta koordynacja to m.in. wystandaryzowana ścieżka pacjenta […], ale także to, że przy konsyliach będzie pojawiał się nie tylko lekarz z lokalnego szpitala czy mniejszego ośrodka onkologicznego, ale także przedstawiciel ośrodka koordynacyjnego. Bowiem Zdecydowaliśmy, że każdy pacjent […] będzie miał swojego koordynatora leczenia. Koordynator przeprowadzi pacjenta przez proces diagnostyki, przez konsylium, przez proces terapeutyczny, i co bardzo ważne, również przez rehabilitację ponowotworową bo zdecydowaliśmy, że ona będzie integralnym elementem procesu leczenia onkologicznego.

Arłukowicz zapowiadał sieć, Niedzielski zapowiada sieć. Arłukowicz zapowiadał konsylium i Niedzielski zapowiada konsylium. Arłukowicz zapowiadał koordynatora i Niedzielski zapowiada koordynatora. Jednak konia z rzędem temu, kto pamięta, że dokładnie rok temu, 6 lutego 2020 rząd przyjął Narodową Strategię Onkologiczną.

NSO to tzw. cancer plan, czyli kompleksowy program walki z rakiem. Strategia jest odpowiedzią na wzrost zachorowań na choroby nowotworowe w Polsce. NSO wytycza kierunki rozwoju systemu opieki zdrowotnej w zakresie onkologii, wskazując na 5 obszarów strategicznych, kluczowych dla poprawy skuteczności terapii onkologicznych i dostosowania rozwiązań systemowych do potrzeb pacjentów z chorobą nowotworową.

Ze strategii można się dowiedzieć, iż

Do końca 2020 r. wdrożymy nowy model organizacyjny opieki nad pacjentami („Cancer Units”) dla kluczowych nowotworów: płuca, jelita grubego, nowotworów ginekologicznych i urologicznych.

Ktokolwiek widział, ktokolwiek słyszał, ktokolwiek wie cokolwiek o nowym modelu organizacyjnym „Cancer Units”? KSO, Krajowa Sieć Onkologiczna, według ministra powstanie już, a według strategii potem.

Do końca 2022 r. wdrożymy KSO, ustanawiającą nowe struktury organizacji i zarządzania opieką onkologiczną. W ramach KSO dokonana zostanie hierarchizacja ośrodków leczniczych, ustanowiona w oparciu o stopień referencyjności, odzwierciedlający poziom wyspecjalizowania oraz zakres przypisanych obowiązków i zadań. Podmiotem odpowiedzialnym za koordynację opieki onkologicznej w województwie zostaną Wojewódzkie Ośrodki Koordynujące, pozostając pozostające w ścisłej współpracy z jednostkami o niższym poziomie referencyjności.

Pod względem liczby strategii narodowych i zwykłych Polska plasuje się w ścisłej światowej czołówce. Niestety, nic z tego nie wynika.

Dodaj komentarz


komentarze 4

  1. Pod względem liczby strategii narodowych i zwykłych Polska plasuje się w ścisłej światowej czołówce. Niestety, nic z tego nie wynika.

    Ależ wynika, wynika. Chorzy mają coraz bardziej utrudniony dostęp do leczenia, a lekarze nie myślą jak im w chorobie pomóc, a tylko jak na ewentualne niezbędne badania nie wydać pieniędzy. Nie wyda, to mu więcej zostanie w kieszeni. Taki dobry jest ten system.

    Dziś byłam u neurologa. W przychodni przyszpitalnej jest kilku specjalistów. Starych, zagubionych ludzi było pełno + dwoje młodych. Ponieważ nie było miejsc siedzących, to w oczekiwaniu na swoją kolejkę spacerowałam wzdłuż i wszerz. Tak przeszłam ponad 800 kroków (w telefonie mam program liczący kroki). Chodzenie mniej męczy niż stanie. Mogę to zaliczyć jako spacer. Nad morze trudno teraz iść, bo nie ma turystów ani chorych w sanatoriach, nikt ścieżek nie odśnieża. A pogoda dziś była cudowna, po kilku dniach zamieci (słabych) i słoneczna.

    Mam pytanie: dlaczego nie mogą w Kołobrzegu działać sanatoria, a dla Pawłowicz zostało jedno otwarte? Znasz odpowiedź na tę zagadkę?