Winni niewinni z mocy ustawy

Stało się. Nad Wisłą przestała obowiązywać podstawowa zasada respektowana w każdym cywilizowanym kraju, zgodnie z którą prawo nie może działać wstecz. Co prawda tej zasady nie przestrzegały Urzędy Skarbowe zmieniając interpretację przepisów tak, że to, co jeszcze wczoraj nie było opodatkowane nagle wymagało uiszczenia podatku i to kilka lat wstecz, ale to było prawo kaduka, a nie przepisy prawa. Przykładowo najpierw

w interpretacji z 18 sierpnia 2017 r. (sygn. 0111-KDIB4.4015.84.2017.2 MPU) dyrektor KIS zgodził się, że matka skorzysta ze zwolnienia z podatku, jeśli syn, który przekazał jej darowiznę, wpłacił pieniądze bezpośrednio na rachunek osoby sprzedającej nieruchomość. Potwierdził, że nie trzeba dokonywać dodatkowych operacji finansowych: najpierw wpłaty z rachunku syna na konto matki, a potem na konto sprzedającego.

Potem, w interpretacji z 28 października 2022 roku (sygn. 0111 -KDIB2-3.4015.140.2022. 1.AD)

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej odmówił prawa do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn.

Dlaczego? Bo

pieniądze muszą zostać przekazane w ściśle określony sposób: na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej albo przekazem pocztowym, [zaś] w tej sprawie mężczyzna nie spełnił drugiego warunku, bo darowizna została wpłacona na konto osoby sprzedającej, a nie na rachunek bankowy obdarowanego.

Wielu na własnej skórze przekonało się, że nigdy nic nie wiadomo, że w jednym roku można odpisać ulgę, a w drugim już nie, bo nie, choć przepisy nie zmieniły się. Teraz olbrzymi krok naprzód wykonał ustawodawca z mocą wsteczną sankcjonując łamanie prawa „ustawą o zaniechaniu ścigania za niektóre czyny związane z organizacją wyborów na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych na dzień 10 maja 2020 r.” Zgodnie z nią

Art.  1. Nie wszczyna się postępowania, a wszczęte umarza, o czyn popełniony w czasie obowiązywania stanu epidemii […], polegający na przekazaniu operatorowi pocztowemu będącemu operatorem wyznaczonym w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (Dz. U. z 2022 r. poz. 896, 1933 i 2042), spisu wyborców w związku z zarządzonymi na dzień 10 maja 2020 r. wyborami na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Art.  2. 1. Orzeczone prawomocnie za czyny określone w art. 1 kary, środki karne, środki kompensacyjne oraz środki związane z poddaniem sprawcy próbie, niewykonane w całości lub w części, nie podlegają wykonaniu; nie podlegają również wykonaniu orzeczone prawomocnie nieuiszczone w całości lub w części koszty postępowania. Skazania za te czyny ulegają zatarciu z mocy prawa, a wpis o skazaniu i warunkowym umorzeniu postępowania o te czyny usuwa się z Krajowego Rejestru Karnego.

Ponieważ podatnicy za mało zapłacili za wybory zwane kopertowymi, które nie doszły do skutku „w konstytucyjnym terminie”, więc

Art.  3. Koszty i opłaty związane z wykonaniem niniejszej ustawy ponosi Skarb Państwa.

Pierwszy krok został wykonany. Kolejne ustawy być może będą bardziej precyzyjne, np. o zaniechaniu ścigania za zakup respiratorów od handlarza bronią, o zaniechaniu ścigania za zakup maseczek od instruktora narciarskiego, o zaniechaniu ścigania za namawianie Geralda Birgfellnera do wręczenia łapówki, o zaniechaniu ścigania za instalowanie oprogramowania szpiegującego na telefonach funkcjonariuszy państwowych i przedstawicieli opozycji. Oczywiście możliwy jest także kierunek przeciwny, na przykład ustawa o wszczęciu ścigania lidera największej partii opozycyjnej za namawianie do obalenia poprzez wybory legalnie wybranych władz Rzeczpospolitej Polskiej.

Ciąg dalszy przed nami.

Dodaj komentarz