Sceptycznie podchodzimy do wyników

Portal Dziennika Gazety Prawnej doniósł, że »W mieście Chasawjurt doszło do starcia między policją a ludźmi protestującymi przeciwko mobilizacji«. Gdzie znajduje się miasto Chasawjurt? Zgodnie z dołączoną mapką miasto Chasawjurt znajduje się w… Kijowie. To kolejny dowód na to, że wolne media w niczym nie ustępują szybkim, a często je przewyższają.

W piątek, podczas debaty na uniwersytecie Princeton Ursula von der Leyen odniosła się do spodziewanego zwycięstwa w nadchodzących wyborach we Włoszech prawicowych populistów i osób otwarcie popierających Putina. My approach is that whatever democratic government is willing to work with us, we’re working together (Moje podejście jest takie, że bez względu na to, jaki demokratyczny rząd chce z nami współpracować, pracujemy razem) odparła przewodnicząca Komisji Europejskiej dodając, że jeśli sprawy pójdą w złym kierunku, jak w Polsce i na Węgrzech, to „mamy narzędzia” (If things go in a difficult direction — and I’ve spoken about Hungary and Poland — we have the tools).

Kilka dni później uruchomił się p.rezydent Andrzej Duda dając dziś po południu odpór na Twitterze:

Ile trzeba mieć w sobie poczucia wyższości, buty, arogancji i pogardy dla demokratycznych reguł żeby o wyniku wyborów innym kraju, dokonywanych przez inny naród, powiedzieć: „Wygrał nie ten co powinien! Źle wybrali! Trzeba za gardło złapać to państwo i te władze!”?

Tymczasem Jarosław Kaczyński nie ma wątpliwości, że jeśli PiS przegra wybory w Polsce, to to tylko dlatego, że opozycja bezczelnie je sfałszuje. Nasi przeciwnicy mówią: „Wygramy wybory, a jeśli nie, to znaczy, że będą sfałszowane”. To znaczy, że oni sami chcą fałszować. Wybory organizują samorządy. A kto ma najwięcej? No, oni, niestety, zwłaszcza w większych miastach. Żeby do tego nie dopuścić musimy stworzyć korpus ochrony wyborów. Wcześniej Kaczyński wzywał do obrony przez nikogo nie atakowanych kościołów jako takich i Kościoła jako takiego. Musimy bronić polskich kościołów za każdą cenę. Wzywam wszystkich członków PiS i wszystkich, którzy nas wspierają, do tego, by wzięli udział w obronie Kościoła. Donald Trump też przekonywał, że jeśli dostanie mniej głosów niż Joe Biden, to znaczy, że „oni” wybory sfałszują. I także nawoływał do czynnego przeciwstawienia się fałszerstwu.

Wracając do wyborów. Jest 20 kilka tysięcy komisji obwodowych. W każdej powinno być dwie osoby od nas. My, poprzez ustawę, zmienimy sposób liczenia głosów tak, żeby on było dużo bardziej transparentny niż obecnie i wprowadzimy różne rygory, żeby nie można było robić różnych nieładnych rzeczy. Bo z pewnym sceptycyzmem patrzymy na wyniki niektórych wyborów, w szczególności samorządowych, ale nic się nie da zrobić takiego, co by było możliwe do zrealizowania bez udziału uczciwych ludzi. My nikogo nie namawiamy do tego, żeby nam przy liczeniu pomagał, my chcemy, żeby to było uczciwie policzone, a nie jestem pewien. A druga strona mówiąc o tym, że wybory będą sfałszowane, że oni muszą pilnować, prawdopodobnie chce po prostu doprowadzić do tego, żeby wybory były jednom wielkom awanturom. Musimy na to nie pozwolić. Musimy na to nie pozwolić.

Ktoś ma jeszcze wątpliwości czy lis sprawdzi się przy pilnowaniu kurnika? Pewien wybitny demokrata zauważył, że nieważne kto jak głosuje, ważne kto liczy głosy. Dlatego im przy liczeniu głosów pomagać nie trzeba. Oni policzą właściwie.

Dodaj komentarz