Odznaczenie w związku

Józef Skrzek to muzyk i założyciel legendarnego zespołu SBB, co z początku oznaczało Silesian Blues Band, później Szukaj, Burz, Buduj, a jeszcze później Search, Break, Build. O zespole i jego liderze informacje można znaleźć w angielskiej Wikipedii, a także w serwisach poświęconych muzyce progresywnej takich jak Prog Archives czy Gibraltar Encyclopedia.

Grupa Behemoth, której liderem jest Adam Darski, znany jako Nergal, jest znana na całym świecie, czego dowodem lista języków w których pomieszczono o niej informacje na Wikipedii. To zespół, który jest na cenzurowanym nie tylko w Polsce, ale i w Rosji, o czym swego czasu donosił The Guardian. Wzmiankę o grupie można znaleźć na Encyclopedia Metallum.

Halina Frąckowiak to wokalistka w której dorobku znajduje się jedna płyta z zespołem SBB — „Geira” oraz jedna płyta z Józefem Skrzekiem, liderem zespołu SBB — „Ogród Luizy”. Poza tym wydała kilka płyt solowych, na których wykonywała głównie obcy materiał, kilka z zespołem ABC. W dorobku ma także współpracę z Czerwono-Czarnymi, Tarpanami i Drumlersami.

W związku z Narodowym Świętem Niepodległości Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył nominację generalską oraz odznaczenia państwowe osobom zasłużonym w służbie państwu i społeczeństwu. […] Akt nadania stopnia generalskiego odebrał Filip Frąckowiak, dyrektor Izby Pamięci Pułkownika Kuklińskiego. […] Za wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej: Krzyżem OFICERSKIM Orderu Odrodzenia Polski odznaczona została matka Filipa Frąckowiaka, Halina FRĄCKOWIAK piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów.

Tak brzmi informacja pomieszczona na stronie Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Oprócz piosenkarki, kompozytorki, autorki tekstów za wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej Krzyżem KAWALERSKIM Orderu Odrodzenia Polski została odznaczona Małgorzata KOŻUCHOWSKA, aktorka filmowa  i teatralna. Zasług aktorki filmowej i teatralnej nie doceniła w zeszłym roku minister Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska, wręczając jej zaledwie brązowy medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”.

Po odznaczeniu p. Kożuchowskiej w Internecie pojawiło się wiele niepochlebnych komentarzy, zwanych czasami falą hejtu, sugerujących jakoby nagroda była nie za niezapomniane kreacje w „M jak miłość”, „Rodzinka.pl” czy „Prawo Agaty”, lecz za publikacje w niepokornym tygodniku W Sieci. Na szczęście wszystko wyjaśniło się, o czym z nieukrywanym zachwytem doniosła Gazeta w materiale zatytułowanym „Kożuchowska wywołała burzę przyjmując order od Dudy. Teraz się tłumaczy”, który prowadzi do notki pod tytułem „Małgorzata Kożuchowska przyjęciem krzyża kawalerskiego wywołała burzę. Teraz tłumaczy: Nie było tam partyjnego znaczka”. Otóż Małgorzata Kożuchowska poddała przyznane jej odznaczenia wnikliwym oględzinom i na obu nie dostrzegła niczego podejrzanego. Z obu odznaczeń jestem dumna. Po równo. Długo się im przyglądałam i na żadnym z nich nie znalazłam partyjnego znaczka.

W związku z tym warto odnotować dla porządku, że w Kapitule Orderu Odrodzenia Polski oprócz Wielkiego Mistrza Orderu, 1. Prezydenta Andrzeja Dudy (ex-PiS) zasiadają:

  1. Andrzej Stanisław Porawski (samorządowiec, powołany przez prezydenta B. Komorowskiego)
  2. Piotr Andrzejewski (kandydat PiS do senatu),
  3. Ewa Dałkowska (członek komitetu poparcia J. Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich)
  4. Krystyna Iglicka-Okólska (rektor Uczelni Łazarskiego, była wiceprezes Polski Razem J. Gowina)
  5. Wiesław Johann (członek komitetu poparcia J. Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich)
  6. Władysław Ortyl (były senator z ramienia PiS, członek Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie A. Dudzie)
  7. Mieczysław Ryba (kandydat Prawicy Rzeczypospolitej startujący z listy PiS)
  8. Krzysztof Szwagrzyk (IPN).

Najważniejsze to pracować w zgodzie z własnym sumieniem. Nigdy niczego nie robić, nie pisać, nie mówić pod czyjeś dyktando. W przeciwnym przypadku lepiej się wycofać, ale być wolnym. Małgorzata Kożuchowska, 2010 r.

Dodaj komentarz