Wydarzenia związane

Wczoraj koło południa rejsowy samolot lecący z Aten do Wilna został zmuszony do lądowania w Mińsku. Tuż przed drugą po południu informuje o tym na Twitterze Swiatłana Cichanouska, białoruska kandydatka na prezydenta, która po wyborach zmuszona była szukać schronienia na Litwie.

The regime forced the landing @Ryanair plane in Minsk to arrest journalist and activist Raman Pratasevich. He faces the death penalty in Belarus. We demand immediate release of Raman, @ICAO investigation, and sanctions against Belarus.

W pół do czwartej sprawę skomentował były premier Donald Tusk.

Łukaszenka stał się zagrożeniem nie tylko dla obywateli swojego kraju, ale także dla bezpieczeństwa międzynarodowego. Jego akt państwowego terroryzmu wymaga natychmiastowej i zdecydowanej reakcji wszystkich europejskich rządów i instytucji.

Kwadrans później  zareagowała premier Litwy p. Ingrida Šimonytė.

Passengers and crew of Ryanair flight en route from Athens to Vilnius have been put in danger – when forcibly landed in Minsk.

We demand that the plane and passengers be allowed to fly to Vilnius immediately!

Po kolejnych ponad dwu kwadransach, około pięć godzin po incydencie głos zabrał obecny premier Mateusz Morawiecki. W obco brzmiących słowach stanowczo potępił „porwanie” samolotu.

I condemn in the strongest terms the detention of Roman Protasevich by Belarussian authorities, after a Ryanair passenger aircraft was hijacked. This is a reprehensible act of state terrorism.

Po następnej godzinie mini ster spraw zagranicznych poinformował w ostrych słowach, iż

Today the #Ryanair civil airplane was hijacked.
This is an act of state terrorism committed on Lukashenka’s order.
I call for an immediate release of Raman Pratasievič.
Let me remind that terrorists of all kinds are enemies of humankind, have to be condemned and prosecuted.

Wreszcie po siódmej wieczór, po ponad sześciu godzinach zwierzchnik sił zbrojnych, p.rezydent Andrzej Duda, dogłębnie przeanalizował prawny aspekt zagadnienia. Według „strażnika konstytucji” lekceważenie przez polskie władze wyroków sądów, w tym Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, nie jest „kolejnym przykładem naruszania fundamentalnych zasad międzynarodowego prawa”, a porywanie samolotu przez Białoruś jest. Dlatego konieczne jest stanowcze działanie wobec władz białoruskich i niepodejmowanie żadnych działań wobec władz polskich.

Wydarzenia na Białorusi związane z wymuszeniem lądowania samolotu pasażerskiego są kolejnym przykładem naruszania fundamentalnych zasad prawa międzynarodowego. Społeczność międzynarodowa nie może pozostawać obojętna. Konieczne jest zdecydowane działanie wobec władz białoruskich.

Samolotem podróżował Roman Protasiewicz, który w Polsce otrzymał azyl polityczny, a po przechwyceniu samolotu został aresztowany i grozi mu śmierć. Białoruskie służby wiedziały o nim wszystko, gdzie jest i którym samolotem leci, cała akcja została perfekcyjnie przygotowana. Polskie służby nie widziały o niczym. Zdarzenie potwierdza jak bezpieczni są ci, którzy zawierzyli polskiemu państwu. Swiatłana Cichanouska wiedziała co robi prosząc o azyl Litwinów. Nie wiadomo czy śmiać się czy płakać widząc reakcję polskich władz, które domagają się „natychmiastowych” i „stanowczych” działań, podczas gdy wszyscy wokół reagowali dużo wcześniej. Do sprawy nie odniósł się także wicepremier do spraw bezpieczeństwa.

Zwróciłem się do Przewodniczącego @eucopresident o rozszerzenie agendy jutrzejszej Rady Europejskiej o punkt dot. natychmiastowych sankcji wobec reżimu A. Łukaszenki. Porwanie cywilnego samolotu to bezprecedensowy akt państwowego terroryzmu, który nie może pozostać bezkarny.

Wesoło będzie wtedy, gdy jednocześnie na Białoruś zostaną nałożone sankcje, a na Polskę kary.

Dodaj komentarz