Panel zamordystów

Platforma Obywatelska to nowa jakość. Platforma Obywatelska przywróci praworządność i normalność. Nikt nie będzie uciszany ze względu na poglądy czy przynależność partyjną. To nowa jakość w polskiej polityce.

Bogusław Wołoszański prowadził między innymi dwa programy w telewizji Polskiej: „Sensacje XX wieku” i „Encyklopedię II wojny światowej”. Oba programy emitowano w TVP Historia. Gdy okazało się, że Bogusław Wołoszański będzie startował z list PO w wyborach do Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej, jego programy zniknęły z ramówki. Można je obejrzeć na TVP VOD po zapłaceniu za dostęp. Ponieważ TVP jest telewizja publiczną utrzymywaną z abonamentu.

Donald Tusk we Włocławku powiedział, że po to, żeby zwykli, normalni ludzie, zwykłe polskie rodziny, zwykłe Polki i zwykli Polacy, żebyśmy znowu wszyscy mogli ze sobą rozmawiać, nie trzeba się we wszystkim zgadzać, wymyślono kiedyś demokrację, głosowanie, pokojowe przekazywanie władzy, wolne media, partie polityczne, żeby ludzie wtedy, kiedy mają inne zdanie, wtedy kiedy się różnią między sobą, nie skakali sobie do oczu, nie używali przemocy, tylko przekonywali, dyskutowali, a na końcu, żeby ludzie rozstrzygali co cztery lata kto w ich imieniu ma sprawować władzę. I ta władza po tych czterech latach, po ośmiu latach, to jest władza, którą trzeba rozliczyć z tego, co zrobiła i czego nie zrobiła. I ta władza, nawet jeśli ma bardzo silny mandat od wyborców nie jest po to, żeby niszczyć tych, którzy inaczej myślą. Polska jest naszym wspólnym domem. Jak w każdym polskim domu nie wszyscy się kochają, często się kłócimy, w każdej rodzinie to jest normalne, ale po to, żeby pod koniec dnia czy dwa dni później, w zależności od tego kto jak bardzo się umie gniewać, uścisnąć sobie dłoń, ucałować w policzki i powiedzieć nie gniewam się, wybacz, przepraszam, dziękuję. To jest też polityka, na tym właśnie polega demokracja.

Jedni się kłócą, inni dyskutują. Chyba, że mają odmienne zdanie.

Celem Campusu jest przede wszystkim dyskusja, wymiana myśli, poglądów, integracja młodych ludzi zaangażowanych społecznie1).

Wymieńmy się spostrzeżeniami o gospodarce, pomyślmy, jak dbać o środowisko, podyskutujmy, jak przywrócić Polskę na drogę demokracji i praworządności, a także jak skutecznie pomóc naszym przyjaciołom w Ukrainie. Poznasz ludzi, którzy chcą działać i zależy im na zmianie – aktywistów i społeczników, ekspertów i samorządowców, publicystów oraz artystów.

Zapraszamy wszystkich, którym zależy na przyszłości Polski, bez względu na pochodzenie, poglądy czy doświadczenie!2)

A więc panel „symetrystów” na Campus Polska Przyszłości, który miałem prowadzić, „wydarzenie specjalne” jak to zapowiadali organizatorzy, z udziałem Dominiki Sitnickiej, Grzegorza Sroczyńskiego i Jana Wróbla nie odbędzie się. W największym skrócie: zadzwonili do mnie organizatorzy Campusu z pytaniem czy mogę poprowadzić panel bez Grzegorza Sroczyńskiego. Odpowiedziałem, że nie ma takiej możliwości. W związku z czym usłyszałem, że zaproszenie zostaje wycofane3).

Dlaczego panel symetrystów powinien odbyć się bez czołowego symetrysty? Ponieważ między PiS-em a PO nie ma żadnej symetrii. Jeśli PiS odwołuje spotkanie z kimś, kto jest krytycznie do niego nastawiony, to robi to z pobudek zamordystycznych, w celu stłumienia dyskusji. Jeśli PO odwołuje spotkanie z kimś, kto jest krytycznie do niej nastawiony, to robi to z pobudek demokratycznych, w celu pobudzenia dyskusji. Wyjaśnili to organizatorzy Campusu Polsca w wydanym oświadczeniu:

Niestety, w ostatnich dniach otrzymaliśmy wiele sygnałów od uczestników i gości Campusu, którzy wyrazili swoje niezadowolenie i poczucie dyskomfortu związane z wypowiedziami publicznymi jednego z wcześniej zaproszonych przez nas panelistów. Uznaliśmy, iż w poczuciu odpowiedzialności nasza reakcja i prośba rozmowy na temat składu konkretnego wydarzenia jest potrzebna.

Dyskomfortu spowodowanego przez kogoś, kto głosi poglądy sprzeczne z linia partii nie da się porównać z niczym. Tm bardziej gdy aktyw wyraża niezadowolenie. Ponieważ poczucie dyskomfortu rodzi poczucie odpowiedzialności, więc trzeba reagować stanowczo. Najlepiej tak, jak reaguje PiS — eliminując jednego z dyskutantów z dyskusji. W trosce o pluralizm i swobodę głoszenia poglądów. Bo swoich racji trzeba bronić argumentem siły, skoro siła argumentów jest niewielka.

Na wieść o poczuciu odpowiedzialności z Campusu wycofało się dwoje innych uczestników — fundacja „Wschód”, która podejmuje działania związane z transformacją energetyczną i prof. Adam Leszczyński. Fundacja „Wchód” wydała oświadczenie, w którym napisała, że

Jeśli usunięcie takich osób z Campusu Polska ma być zapowiedzią tego, jak część opozycji planuje traktować wolne media po odsunięciu PiS od władzy… to takie inicjatywy jak nasza, i nasz wyraźny sprzeciw wobec tego, są potrzebne bardziej niż kiedykolwiek

Jacek Żakowski także nie rozumie poczucia. Po jaką cholerę, panie Donaldzie?zapytał w radiu Tok. — Co ci ludzie zrobili? Czy pan sobie zdaje sprawę, że pan wypruwa żyły, rozszerza koalicje o osoby, co do których — co było widać — ma pan liczne wątpliwości, a koledzy tacy jak np. pan Nitras kopią doły. Nitras na Campusie Polska swego czasu chciał opiłować Kościół z przywilejów, opiłował Campus.

Platforma Obywatelska to nowa jakość. Platforma Obywatelska przywróci praworządność i normalność. Nikt nie będzie uciszany ze względu na poglądy czy przynależność partyjną. To nowa jakość w polskiej polityce…


1) Campus Polska Przyszłości, Regulamin.
2) Czym jest Campus Polska Przyszłości?
3) Marcin Meller na Facebooku.

 

Dodaj komentarz