Kołobrzeg

Przeżyłam w nim większość życia. Fotka pokazuje port sprzed kilku lat. Na lewo jest malutki basen. Kiedyś był tam port wojenny, obecnie tylko miejsce zarezerwowane.

Archeolodzy z Kołobrzegu zbadają dno Bałtyku

02.04.2016, godz. 09:59

Co skrywa Bałtyk w pobliżu kołobrzeskiego portu? Na pytanie to chcieliby odpowiedzieć specjaliści z Muzeum Oręża Polskiego. Latem rozpoczną prace podwodne współfinansowane przez Ministerstwo Kultury. Wcześniej do placówki w Kołobrzegu trafiły m.in. wydobyte przez rybaków szczątki pocisków V1.


Fot. Olek Remesz, commons.wikimedia.com

– Okolice środkowego Wybrzeża to chyba najsłabiej przebadany rejon Bałtyku – przekonuje Michał Grabowski, archeolog z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. – W rejonie Zatoki Gdańskiej przez długie lata pracowali nurkowie Narodowego Muzeum Morskiego, którzy dokładnie zlustrowali kilkanaście wraków. Na zachód od nas działali specjaliści z Danii i Niemiec. Teraz chcemy nadrobić te braki – dodaje. We wrześniu ubiegłego roku ruszył projekt, którego finałem będą podwodne badania w okolicach kołobrzeskiego portu. – W tej chwili prowadzimy szeroko zakrojoną kwerendę. Analizujemy różnego rodzaju dokumenty, zbieramy relacje rybaków i płetwonurków, którzy mieli okazję schodzić w tym rejonie pod wodę. A wszystko po to, by choć mniej więcej zorientować się, co możemy odnaleźć w Bałtyku – informuje Grabowski. Pracownicy muzeum są przekonani, że skrywa on niejedną tajemnicę.

– Na terenie, który zamierzamy przebadać, przed wiekami znajdowała się reda kołobrzeskiego portu. Duże statki cumowały tam w oczekiwaniu na rozładunek. Takie miejsca są bardzo narażone podczas sztormu. W okolicach mogą się więc znajdować na przykład jakieś szczątki starych jednostek czy elementy ich wyposażenia – zaznacza Grabowski. Na tym jednak nie koniec.

Dodaj komentarz