Nie Wierzę….

Nie wierze , nie mieści mi się w głowie , dalej uważam to za ponury żart… Czytam po raz czwarty….

„Karanie za przestępstwo obrazy uczuć religijnych jest zgodne z konstytucją” – orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Doda skazana za słowa: „..””bardziej wierzy w dinozaury niż w Biblię”, bo – jej zdaniem – „ciężko wierzyć w coś, co spisał jakiś napruty winem i palący jakieś zioła”.
Widać jestem ograniczony umysłowo bo nie mieści się w moim umyślę to orzeczenie TK. Jak w świetle tego orzeczenia wygląda art. 14 Konstytucji i jak go bronić to nie wiem.

Art. 14. Rzeczpospolita Polska zapewnia wolność prasy i innych środków społecznego przekazu.

Strach pomyśleć co kryje się w takim razie pod pojęciem jednolitości zawartym w art. 3

Art. 3. Rzeczpospolita Polska jest państwem jednolitym.

Moim pierwszym skojarzeniem jest słowo „katolickim”.  Jak rozumieć Art. 8 w świetle tego orzeczenia.

Art. 8. 1. Konstytucja jest najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej.

Czy sędziom TK nie pomyliła się konstytucja z konkordatem?

Natomiast bardzo ciekawie wygląda sprawa kościoła katolickiego jeśli przeczytać dokładnie Art.13

Art. 13. Zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa. „

Bardzo ciekawy zapis… Doprawdy nie wiem. Czytam ten tekst konstytucji i nie rozumiem, jaki tekst czytali Sędziowie Trybunału bo chyba nie ten co ja.

Czy nie należy zacząć traktować kościoła katolickiego w Polsce jak „organizacji, …których program lub działalność zakłada stosowanie przemocy (PRAWNEJ?) w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa”?

Czy dobrze rozumiem że w świetle tego orzeczenia w Polsce są różne prawa dla wierzących i nie wierzących?

Co w takim razie z wyznawcami Potwora Spagetii, przecież nasze Państwo swymi instytucjami obraża ich nie uznając ich religii. To co? O nich można mówić, że są „napruci” makaronem? Gdzie tu jest równość Obywateli wobec prawa… Czy Obywatel aby był Obywatelem musi być wierzącym i to w oficjalną religię?  Czy to jest jeszcze Świeckie Państwa? Czy to jeszcze jest demokracja? Czy jest to już demokracja katolicka? Czyli taka sama jak ludowa. Czy hasłem przewodnim naszej demokracji ma być ponownie hasło w stylu „kochajmy kościół katolicki równie silnie jak w PRL bratnią Armię Radziecką”?

Przepraszam za chaotyczny wpis, ale naprawdę nie mieści mi się to orzeczenie w głowie. Dla mnie to orzeczenie to nic innego jak „knebel” dokładnie taki sam jak był stosowany w latach 70-tych w ustroju słusznie minionym.

 

06.10.2015
villk

 

Ps. A już tak zupełnie na marginesie jak wypowiedz Dody ma się do art. 196 KK to ja zupełnie nie wiem. Gdzie w jej słowach jest obraza? Już prędzej można je potraktować jak deklaracje wiary w Dinozaury. Co do wina i kadzidła to są to przecież elementy liturgii kościoła katolickiego. Przywoływanie tych elementów ma być dla kościoła obrazą?

Cytaty za

Grzywna dla Dody za słowa o Biblii: „Spisał jakiś napruty winem” zgodna z konstytucją. Jest wyrok Trybunału oraz Konstytucja RP.

Dodaj komentarz


komentarze 2

 1. Wizard Oskar

  Deklaracja Wiary

  Wierzę we wrodzoną i nabytą
  mądrość człowieka.
  Wierzę w rozsądek który w momentach
  kryzysowych urzeka.
  Każdy ma prawo sam decydować
  o swoim losie.
  Ma prawo też inne poglądy
  prywatnie mieć w nosie.

  Człowiek ma prawo jak chce
  kochać, żyć i śnić.
  Nie ma jednak prawa w imię poglądów
  innych krzywdzić i bić.
  Wierzę, że tak samo powinien
  być leczony stary i młody.
  Lekarz ma leczyć a nie wymyślać
  odmowy religijne powody.

  Wierzę, że ludzie powinni być
  szczęśliwi w życiu.
  Dostatnią emeryturę winni
  dostawać na długim dożyciu.
  Wierzę, że dobrze będzie
  jeśli bezrobotni zawsze
  zasiłek dostaną.
  I bardzo dobrze będzie, gdy chorzy
  rentę bezzwłocznie otrzymają.

  Nie musisz się zgodzić lecz wierzę,
  że jesteśmy dziećmi jednego Boga.
  A wszelkie wojny w jego imieniu
  powoduje pycha, zawiść i głupota.

 2. I to jest kolejny, jeden z istotniejszych i bardziej przekonywujących powodów dla których należy głosować na PO. Ponieważ PO jest uczciwe do bólu. Nie mówi, że zrobi z kraju państwo wyznaniowe, tylko robi z kraju państwo wyznaniowe. Większość sędziów Trybunału Koncyliacyjnego orzekającego, że wszystko co ma związek z Kościołem i wiarą jest zgodne z konstytucją zasiada w tym gremium z rekomendacji PO. Gowin nadal wiódłby partię w kierunku zbawienia, gdyby nie stanął na drodze właściciela partii.

  W tym miejscu zawrzasną wszystkowiedzący stwierdzając, że jak przyjdzie PiS, to… Otóż PiS jest równie zakłamane jak PO, jeśli nie bardziej. Więc, gdy obiecają, że przekształcą państwo w Polską Rzeczpospolitą Katolicką, to – z wielkim prawdopodobieństwem – słowa nie dotrzymają. Natomiast PO ustami swego eks-właściciela zapewniała, że nie będzie klękać przed księdzem, po czym padła przed nim plackiem.

  2010 rok. PO na fali wznoszącej. Zaufanie przekracza 50%. OFE jeszcze nie rujnują budżetu. Ale… Tylko jeden z pięciu kandydatów do Trybunału Konstytucyjnego ma pozytywną rekomendację środowisk prawniczych. Czeka nas Trybunał jednorodny światopoglądowo – konserwatywny. PO nie artykułuje głośno oczywistej prawdy, że rekomendacja środowisk prawniczych nie może być miarodajna, ponieważ liczy się tylko opinia Episkopatu. Choć sędziowie mają zgodnie z konstytucją „wyróżniać się wiedzą prawniczą”, to najważniejszym kryterium przy wyborze jest serwilizm kandydatów. Bogu niech będą dzięki.