Wyrok na Białoruś?

Czy właśnie dziś następuje aneksja Białorusi przez Rosję? Łukaszenko potwierdził, że w manewrach „ZAPAD” bierze udział około 120 tysięcy żołnierzy i że nie pojedzie on na poligon w Rosji. „Ze względu na nastroje protestacyjne na Białorusi, które związane są z manewrami Zapad-2017, oraz zuchwałe zachowanie rosyjskich wojskowych wobec obywateli Białorusi prezydent Łukaszenka odwołał swoją wizytę w Rosji”

W 1938 i 1939  roku zajęcie Czech przez Niemcy i zwasalizowanie Słowacji  znacząco wydłużyło polskie linie obronne a i atak 1 września 1939 roku trzech dywizji słowackich też nie był bez militarnego znaczenia. Czy dziś Putin powtarza ten manewr na terytorium Białorusi  okrążając Ukrainę i kraje bałtyckie? W 1938 nikt nie ujął się za Czechosłowacją, ciekawe kto dziś ujął by się za Białorusią.

Czy my dziś jesteśmy świadkami końca białoruskiego balansowania pomiędzy wschodem a zachodem ?

Analitycy podobno twierdzą, że Rosja nie ma szans w wielkim konflikcie z zachodem, ma natomiast spore szanse na polu walki hybrydowej, w podważaniu jedności sojuszu NATO.

Wyrwanie w sposób militarny lub nie-otwarto-militarny jakiegokolwiek państwa europejskiego i zainstalowanie tam swego rządu nawet przy pozorach niezależności, byłoby znaczącym sukcesem Rosji na arenie europejskiej i w polityce wewnętrznej Kremla. Rosja potrzebuje sukcesu jak powietrza i jedynym sposobem jego pozyskania jest obecnie droga ekspansji czy to militarnej czy politycznej. Czy w Rosji  przywrócenie Mińska Moskwie nie było by świętowane na równi z zajęciem Krymu?

Co oznacza wypowiedz Łukaszenki? Czy to forma bezsilnej obrony suwerenności czy element negocjacji gospodarczych z Rosją? A może jedno i drugie? Sytuacja gdy jeden z sojuszników w czasie wspólnych manewrów wojskowych obraża się na drugiego jest co by nie powiedzieć kuriozalna.

Zastanówmy się co by się stało gdyby wojska rosyjskie pozostały na Białorusi, czy możemy mówić w tym wypadku jeszcze o suwerenności Białorusi, czy byłaby jakąś realna reakcja poza dyplomatycznymi bluzgami państw europejskich? Może wzmocniono by jeszcze sankcje? Teraz gdy Moskwa jest potrzebna Stanom w rozgrywce z Kimem? Przecież z perspektywy Waszyngtonu taka Białoruś to prawie Rosja, można było dać ją za Stalina, czemu jej  nie dać Rosji za czasów Putina? Amerykańskie interesy leżą na Pacyfiku i na Bliskim Wschodzie jeśli tam coś ugrają sprzedając coś w Europie, to nie czarujmy, się zrobią to, to jest tylko kwestia ceny. A to czy Putin planuje tylko mały krok do Mińska czy zdecydowanie większy sprawdzający jedność NATO, to wie na razie chyba tylko Kreml.
 
19.09.2017
villk
 
Cytat za: Mińsk oskarża Moskwę: 120 tys. żołnierzy na Zapad’17. „Zuchwałe zachowanie Rosjan”
w nawiązaniu do: Pierwsza Republika Słowacka oraz Rosja szuka Hitlera.

Dodaj komentarz