Zbudujemy nowe

Po odzyskaniu niepodległości koniecznym priorytetem stało się budowanie przemysłu. Największymi budowami było powstanie COP – Centralnego Okręgu Przemysłowego. Ludźmi, którzy zainicjowali i budowali Okręg był Eugeniusz Kwiatkowski, o którym nie pamięta się teraz jako o bohaterze narodowym. Okręg umiejscowiony w widłach Wisły i Sanu został rozszerzony.

„Centralny Okręg Przemysłowy obejmował swoim zasięgiem obszary obecnego województwa świętokrzyskiego, podkarpackiego, lubelskiego, małopolskiego oraz częściowo mazowieckiego (Radom). Zgodnie z potrzebami obronności kraju plany zakładały budowę nowych bądź modernizację już istniejących zakładów przemysłu zbrojeniowego. Inwestycjom COP towarzyszyła rozbudowa infrastruktury komunikacyjnej i energetycznej.

COP obejmował ponad 15% terytorium kraju zamieszkane przez 18% ludności. Łącznie obszar ten liczył ok. 60 tys. km² i ponad 5,6 mln ludności (93 osoby na km²), z której ponad 80% stanowili mieszkańcy ubogich, przeludnionych wsi. W tym rejonie szczególnie widoczne było przeludnienie agrarne, a nadmiar siły roboczej (ukryte bezrobocie) szacowano tam na 500–700 tys. osób.(….)

Uważam, że należało przypomnieć ile wykonano w ciągu 20 lat. Rozwój różnych dziedzin gospodarki miał plany sięgające nawet 30 lat. I kolejne rządy miały go najwyżej modyfikować, a nie zaczynać planować od początku. Jest jeszcze jedna wielka budowa, ale o niej innym razem.

Dodaj komentarz