Różnica

Jaka jest różnica między liberałem a socjaldemokratą? Zasadnicza. Prześledźmy ją na przykładzie śmieci. Liberał zaproponuje: sortujcie śmieci, będziecie mniej płacić za wywóz. Socjaldemokrata tak nie może. W trosce o ubogich uchwali co następuje: sortujcie śmieci, to zapłacicie kilka razy więcej niż dziś płacicie za nieposortowane.

Na tym polega różnica między liberałem a socjaldemokratą.

Jak się kiedyś przyznałem człowiek staje się coraz bardziej konserwatywny wraz z dojrzewaniem córki. Ale chcę też powiedzieć, że im dłużej jest się premierem, tym bardziej staje się w jakimś sensie socjaldemokratą. Bo kiedy się rządzi, to w żaden sposób nie można uciekać od odpowiedzialności za słabszych. W Polsce miliony ludzi ciągle potrzebują albo drogowskazu, albo opieki, albo pomocy, wrażliwość socjaldemokratyczna musi być obecna w praktyce rządzących.

Donald Tusk
drogowskaz, opiekun oraz w jakimś sensie premier, w wywiadzie dla Polityki.

 

PS.
Istnieje realne niebezpieczeństwo, że po przedzierzgnięciu się z liberała w socjaldemokratę proces się nie zatrzyma i socjaldemokrata przekształci się w komunistę. Zachodzi obawa, że w rezultacie naprawdę przestanie klękać przed księdzem…

Dodaj komentarz