Wprowadźcie ceny regulowane!

Portal gazeta.pl lepiej niż tarcze antykryzysowe obniżył ceny pieczywa. W artykule zatytułowanym »Najniższa emerytura wypłacana w Polsce wystarczy na bułkę. Najwyższej może zazdrościć minister« informuje, że bułka kosztuje 42 grosze.

Najniższe świadczenie wypłacane w grudniu wyniosło bowiem… 42 grosze. Rekordzista osiągnął z kolei przychody, których pozazdrościć mógłby mu nawet minister – 17,3 tys. zł.

Z niesprawdzonych i kompletnie niewiarygodnych źródeł z kolei gruchnęła wieść, że Polska postanowiła wspomóc Ukrainę militarnie wysyłając do Rosji czołowe osiągniecie polskiego przemysłu zbrojeniowego czyli karabinki Grot. Dlaczego do Rosji? To oczywiste, Dlatego, że

Flagowy polski karabinek Grot rdzewieje, przegrzewa się, zapiaszczony zacina się, kolba pęka przy uderzeniu, niektóre usterki uniemożliwiają strzelanie

Korzyść potrójna. Polska pozbyłaby się szmelcu, zarobiła na eksporcie złomu, a Ukraińcy mogliby spać spokojnie, bo z takim sprzętem rosyjska armia byłaby równie niezwyciężona jak polska.

Donald Tusk kontynuuje peregrynacje po Polsce nie po to, by przedstawiać realne, sensowne rozwiązania wyjścia z kryzysu, lecz by ponad wszelką wątpliwość dowieść, że w populizmie nie ma sobie równych. Jak według niego poradzić sobie z drożyzną? Czym prędzej wprowadzić zmiany systemowe, które uderzą w jej przyczyny, odwołać ze spółek skarbu państwa nominatów partyjnych i powołać fachowców? Skąd! Zwracam się bezpośrednio do pana premiera, żeby bardzo poważnie potraktować, tak jak jakoś uwzględniliście tę naszą propozycje, aby mmm eee yyy ochronić nie tylko yy użytkowników lokali mieszkalnych przed nadmiernymi podwyżkami cen gazu, ale także mmm yyy te obiekty publiczne, takie jak yyy yyy DPS-y czy domy kultury, równie istotne z punktu widzenia gospodarki, no właściwie to jest problem wagi pierwszorzędnej. Należałoby przyjąć te poprawki Senatu jakie proponujemy, dzięki którym można by dać taką ochronę mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom. Chodzi tutaj o bardzo prostą poprawkę, to nie wymaga jakichś wielkich debat, tak aby analogicznie do tych poprzednich mmm yyy decyzji przez nas zaproponowanych, żeby to prezes URE mógł ustanawiać ten górny pułap ceny gazu również dla małych i średnich przedsiębiorstw. Powrót do gospodarki centralnie sterowanej i cen regulowanych?

Portal oko.press opublikował bełkotliwy artykuł, w którym próbował „wyjaśnić” dlaczego gigantyczne podwyżki cen gazu to nie jest wina rządu, a przynajmniej nie wyłączna wina rządu. Ponieważ bardzo trudno wykazać, że czarne nie jest czarne, więc artykuł siłą rzeczy niczego nie wyjaśnił. W 2010 roku ceny gazu także biły rekordy, a mimo to nie drożał o kilkadziesiąt czy kilkaset procent. Owszem, wtedy obowiązywały umowy długoterminowe. Tyle, że wciąż obowiązują, do końca bieżącego roku. W listopadzie 2018 roku

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA wydało komunikat, że przekazało Gazpromowi decyzję o woli zakończenia z dniem 31 grudnia 2022 r. kontraktu jamalskiego. Na jego podstawie od 1996 r. kupujemy większość gazu potrzebnego Polsce.

Na dodatek

PGNiG zwrócił się do Gazpromu o rewizję ceny w dół we wniosku z listopada 2020 roku „przy czym, w warunkach rekordowo wysokich cen gazu w Europie, wniosek PGNiG z listopada 2020 r. został zmodyfikowany 28 października 2021 roku” jak informuje ta spółka.. Odpowiedź Rosjan to oczekiwanie w przeciwnym kierunku.

Otuchy dodaje także sekretarz stanu w ministerstwie aktywów państwowych Maciej Małecki: Z Baltic Pipe zdążymy do końca tego roku. Prace idą zgodnie z harmonogramem, gazociąg ma być uruchomiony na początku października, z końcem roku wygasa wieloletnia umowa z Gazpromem, która zawierała niekorzystny aneks dla Polski. Wtedy Polska będzie uwolniona od Gazpromu, natomiast będziemy mieli zapewnione dostawy gazu dla naszej gospodarki i bardziej swobodne ręce w zakresie nabywania gazu kiedy jest tańszy na rynkach światowych. Skąd więc tak gigantyczne podwyżki, które Tusk usiłuje powstrzymać za pomocą metod rodem z minionej epoki, czyli odgórnie ustalając ceny?

Oczywiście ceny regulowane to nie jedyna propozycja jaką Tusk złożył rządzącym. Jeśli nie zechcą poprzeć propozycji odgórnej regulacji, to tak jak powtarzam to od kilku dni naprawdę pojedźcie w kraj i pogadajcie z tymi wszystkimi, którzy mają utrzymać swoją firmę przy tak drastycznych podwyżkach cen energii nie mówiąc już o innych wymiarach tej drożyzny, inflacji, która dla bardzo wielu może okazać się naprawdę zabójcza. Powiadają, że podróże kształcą, ale gadanina nie sprawi, że inflacja zniknie, a ceny spadną.

Czy program „narzekamy na PiS i proponujemy pudrowanie problemów w miejsce rozwiązań systemowych” jest w stanie porwać wyborców? „Czepiam się” Tuska, bo jak kania dżdżu wypatrywałem i wypatruję iskierki nadziei, przywódcy, na którego będę mógł z czystym sumieniem zagłosować mając pewność, że wprowadzi rozwiązania systemowe. Nie zdewastuje dla doraźnych korzyści na przykład dobrze funkcjonującego systemu emerytalnego nie proponując nic w zamian, nie wprowadzi socjalistycznych zasad na rynku leków nie ruszając barbarzyńskiego systemu ochrony zdrowia, nie będzie forsował rozbudowy elektrowni węglowych, nie zafunduje Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym, czyli polskiej wersji Guantanamo w Gostyninie… i w ogóle wie co robić.

Na koniec należy odnotować, iż bój to już będzie ostatni. Tak przynajmniej wynika z wystąpienia Mateusza Morawieckiego, który jest premierem. Gdy liczba zakażeń i zgonów bije rekordy premier właśnie ocyka się z letargu i oznajmia, że zaproponowaliśmy dzisiaj [czyli wczoraj], po dyskusji na Rządowym Zespole Zarządzania Kryzysowego kilka zmian walki z wirusem, w walce z wirusem. Po pierwsze będziemy przygotowywać kolejne łóżka covidowe po to, żeby służba zdrowia mogła rzeczy wiście zaabsorbować ewentualne dodatkowe zachorowania. Dziś tendencja nie jest zła, ponieważ zmniejsza się liczba zajętych łóżek, ale spodziewamy się, i tak nam mówią eksperci, że już za 7, 10 dni ten trend się bardzo szybko odwróci i może się gwałtownie zmienić, będą, będzie kilkaset, może nawet ponad tysiąc łóżek dziennie wypełnianych przez osoby chore na koronawirusa.

Po drugie zwiększamy możliwości testowania. Od 27 stycznia [czwartek w przyszłym tygodniu] darmowe testy antygenowe w każdej aptece. Duża powszechność testowania, jak najszersza powszechność testowania.

Po trzecie musimy postawić duży akcent wyyy myyy w obszarze, który wiemy, że pomaga, mianowicie ograniczenie kontaktów. Stąd zalecenie pracy zdalnej. Poleciłem administracji publicznej i zalecam administracji samorządowej jak najszybsze przejście w tryb zdalny, hybrydowy, mny, tam, gdzie tylko można również apeluję do przedsiębiorców, żeby tych najbliższych kilka tygodni przepracowali w trybie zdalnym.

Po czwarte, i to jest niezwykle ważne, dodatkowy element walki z covid-19, najbardziej narażeni na zgon są nasi seniorzy, osoby powyżej 60. roku życia [jednym słowem wyborcy]. Dlatego wdrażamy taki mechanizm, taką procedurę, że każdy, kto jest przetestowany pozytywnie, każdy pacjent, każdy obywatel, który ma koronawirusa będzie mógł w ciągu 48 godzin być zbadany, także w domu swoim, bo to są często osoby starsze, którym ciężko jest opuszczać swój dom, będzie mógł być zbadany przez lekarza pierwszego kontaktu. Oznacza to, że do łóżek covidowych doliczyć będzie można łóżka domowe, na których spoczywać będą seniorzy, osoby starsze, a także osoby powyżej 60. roku życia.

Po piąte skracamy kwarantannę do 7 dni.

To oczywiście nie wszystko, ponieważ zaproponowane propozycje wzmocnione zostaną chęciami, które także są bardzo dobre. Chcemy utrzymać możliwie wszystkie inne usługi medyczne, wszystkie inne świadczenia medyczne tak, żeby nie było sytuacji takiej, że ze względu na koronawirusa pozostała część służby zdrowia, onkologia, ortopedia i wszystkie inne po prostu w dużym stopniu są zakłócone, tak to powiedzmy. Postaramy się zrobić wszystko, żeby uruchomić dodatkowe mechanizmy, które będą aktywowały także, będą utrzymywały aktywną także, nazwijmy to umownie, pozostałą część służby zdrowia. O szczepieniach ani słowa.

Pożar. Pali się. Płomienie objęły dach. Strażacy zaproponowali po pierwsze, że uruchomią dodatkowe hydranty, po drugie, zwiększą przepustowość sikawek, po trzecie muszą postawić duży akcent na dostęp do wody, po czwarte, i to jest niezwykle ważne, wdrożą taki mechanizm, który zapobiegnie zawaleniu się domu. W tym celu podeprą ściany podpórkami. Po piąte pogorzelcy będą mogli powrócić na pogorzelisko od razu. Poza tym chcą utrzymać możliwość zamieszkiwania w domu. W tym celu postarają się uruchomić dodatkowe mechanizmy, które to umożliwią…

Dobranoc państwu!

Dodaj komentarz