Rocznica śmieci Piotra Szczęsnego.

Jutro 29.10.2020 będzie trzecia rocznica śmierci Piotra Szczęsnego „Szarego Człowieka „, który podpalił się na Placu Defilad w Warszawie w proteście przeciw dyktatorskiej władzy PIS. Słuchał przed swym aktem właśnie tej piosenki „wolności oddać nie umiem”. Gdy usłyszałem ją na demonstracji wraz z jasnym żądaniem protestujących by PIS oddał władzę, to pomyślałem sobie, że Piotr byłby dumny z tych młodych maszerujących ludzi.

Przed swą śmiercią pisał:
„ja wolność kocham ponad wszystko. Dlatego postanowiłem dokonać samospalenia i mam nadzieję, że moja śmierć wstrząśnie sumieniami wielu osób, że społeczeństwo się obudzi i że nie będziecie czekać, aż wszystko zrobią za was politycy – bo nic nie zrobią!”

Trzy lata temu we wpisie „Krew na rękach władzy” pisałem:

Dziś zmarł pewien Szary Człowiek. Kochał wolność i był zbyt inteligentny by nie rozumieć tego co się dzieje w Polsce. Dziesięć dni temu przed Pałacem Kultury w Warszawie  podpalił się w proteście przeciw działaniom władz.

Czy zrozumiemy?

Na murach polskich miast pojawiły się znów jak za najgorszych lat napisy, cytaty z jego listu, słowa o wolności, często samotne osoby stały w proteście przed siedzibami PIS  z kartką zawierającą jego słowa — samotny protest jest trudny i tym bardziej znaczący.

Jestem wdzięczny wszystkim osobom, które przyczyniają się do upamiętnienia jego czynu i rozumieją jego znaczenie, znaczenie dla nas wszystkich.

Tak jak napisał w swym liście, Jego krew spada na Prezesa PiS i Pisowską nomenklaturę.

Mam tak jak i On nadzieję że jego śmierć wstrząsie sumieniami wielu ludzi.

Mną wstrząsnęła.

Mam nadzieję, że zrozumiemy.

Trzy lata temu byłem pełen obaw o polską inteligencję. Dziś już się nie martwię o nią, widzę ją na ulicy i jest jej dużo.

28.10.2020
Villk

 

W załączeniu:
Chłopcy z Placu Broni – Kocham wolność
Piotr Szczęsny (Wikipedia)
Piotr S., Szary Człowiek nie żyje. Cześć jego pamięci!

Dodaj komentarz


komentarzy 5

  1. Zadam przykre może pytanie, ale ilu Polaków/Polek o Piotrze Szczęsnym pamięta? Ile osób pamięta o tej największej ofierze z życia?

    Polacy zbyt żyją chwilą, dniem dzisiejszym. Niewielu poważnie myśli o jutrze.

    Takie będą Rzeczpospolite, jakie ich młodzieży chowanie (….) Nadto przekonany jestem, że tylko edukacja publiczna dobrych i zgodnych robi obywateli” *

    W 1600 r Jan Zamoyski

    1. Ja pamiętam, a datę jego śmierci mam w sygnaturce na forach, na których pisuję. Tym niemniej nie uważam, by ta demonstracja coś dała. Szkoda człowieka, jednak gdybym to ja zdecydował się poświęcić swoje życie dla demonstracji politycznej, to bym się postarał odejść z tego świata w sposób bardziej spektakularny – zabierając ze sobą przynajmniej kogoś z tych, przeciwko którym bym protestował.

      Białoruś, Smolewicze, 18 września 2020 r.

      https://streamable.com/ku7b7e