Pomiędzy totalitaryzmami.

W każdej grupie jest jakiś osiłek, który siła i pięścią usiłuje podporządkować sobie innych, czy to dla własnej wygody, ambicji, czy korzyści. Naturalnym jest, że zawsze znajdzie się inny o innych ambicjach i chęciach zaspokajania własnych potrzeb. Pomiędzy tymi dwoma biegunami, jak pomiędzy dwom totalitaryzmami żyją wszyscy inni ze swymi własnymi potrzebami, żyją w cieniu walki pomiędzy dwoma zachłannościami. Czasem przyłączają się do jednej czy drugiej strony, czasem tworzą koterię, czy partie poparcia, czasem łagodzą, czasem podżegają.

To taki najprostszy schemat. Tak żyła Polska międzywojenna pomiędzy bolszewicką Rosją, a militarystycznymi Niemcami, tak dziś żyje Ukraina pomiędzy zachodem a wschodem, tak też żyje dziś Unia Europejska pomiędzy dwoma atomowymi potęgami.

Kluczem takich sytuacji jest zachłanność, połączona z egoizmem. To chyba najprostszy schemat naszej cywilizacji, oczywiście nakładają się na to dodatkowe różnicujące grupę czy to religijnie czy społecznie czynniki, które warunkują poparcie takiej czy innej strony. Może to być dostęp do zasobów, poziom edukacji, różnice religijne, czy różnice gospodarcze. Ale czynnikiem pierwotnym zawsze jest egoistyczna zachłanność jednostki w grupie.

Dlatego walcząc z politycznym totalitaryzmem czy to rosyjskim czy amerykańskim, czy też każdym innym, trzeba pamiętać o tym, by nie stworzyć nowego, swego własnego totalitaryzmu.

Jak się przed tym ustrzec? Recepta jest banalnie prosta i jednocześnie niesamowicie trudna.

Trzeba walczyć z własnym egoizmem i poskramiać swoją własną prywatną zachłanność.

To niezmiernie trudne, bo totalitaryzm jest w nas, ale myślę że to jedyna droga do zmiany i ocalenia naszej cywilizacji.

 

22.04.2015
villk

Dodaj komentarz


komentarze 2

  1. Pozwolę sobie na dwa cytaty jednego z moich bohaterów czasów minionych

    „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie… Nadto przekonany jestem, że tylko edukacja publiczna zgodnych i dobrych robi obywateli.”  1600 rok

    „Spójrzmy tylko na królestwo nasze, jedno z pierwszych w Europie, spójrzmy na jego siły i środki obronne, na jego dostatki, bogactwa, na wszystko, co ludziom jest potrzebne. Czegóż nam brakuje? Oto rządu silnego i ustalonego ładu prawnego, a wtedy wszystko będziemy mieli i stać będziemy silni i pewni siebie.” 1575 rok

    Na rozwagę, mądrość polityków nie ma co liczyć. Oni widzą tylko swoje potrzeby. Świadczy o tym jakość stanowionego prawa. Do niektórych ustaw już po miesiącu wnoszone są poprawki. Ich dusze i rozum opanowała CIEMNA STRONA MOCY  i żądza władzy i pieniądza

    „Krzyż w jednej ręce, żelazo ma w drugiej,
    Zasłonił oczy, pozatykał uszy!
    Tak świat obiega, jak jest w sobie długi,
    Wszystkiego dotknie i z gruntu poruszy.

    Gdzie tylko przeszedł, krwią ludzką spluskany.
    Dojdziesz go czarnym zostawionym śladem.
    Lubi kaleki, śmierć, nędzę i rany,
    Pije łzy cudze, tuczy się swym jadem.”  (….)Fr.Karpiński

    Czy znasz odpowiedź na pytanie: W jaki sposób ten stan zmienić?

  2. Największym totalitaryzmem jest potrzeba bogacenia się i władzy. Tędy wiedzie też droga do zagłady. Po prostu ludzie nie odpuszczą, a jedynym ratunkiem dla ludzkości jest totalitaryzm. I to tylko pod warunkiem, że tyran nie będzie idiotą i będzie potrafił działać w interesie całej ludzkości, a nie tylko swoim. Przywódcy Chińscy to zrozumieli, dzięki temu Chiny w krótkim czasie z państwa zacofanego, wyśmiewanego przeistoczyły się w potęgę pod każdym względem. Jak zwycięży pokusa sięgnięcia po władzę na świecie, to sielanka się skończy, a zacznie Armagedon.