Oni zbudowali, ale my zdywersyfikowali

Na stronie poświęconej Radzie Medycznej można przeczytać iż

została powołana w listopadzie 2020 r. Do zadań gremium należała przede wszystkim analiza i ocena bieżącej sytuacji w kraju, opracowywanie propozycji działań oraz opiniowanie aktów prawnych – takich jak rozporządzenia, które wprowadzają nowe zasady i ograniczenia w kraju.

Rady Medycznej już nie ma, ponieważ zdecydowana większość jej członków odeszła na znak protestu. Na pożegnanie wydali oświadczenie, w którym napisali między innymi, że

Rozbieżności między przesłankami naukowymi i medycznymi, a praktyką stały się szczególnie jaskrawe w kontekście bardzo ograniczonych działań w obliczu fali jesiennej, a potem wobec zagrożenia wariantem Omikron, pomimo przewidywanej olbrzymiej liczby zgonów.

Na konferencji inaugurującej III Kongres Demograficzny Mateusz Morawiecki bez owijania w bawełnę scharakteryzował politykę jaką uprawia on jako premier i jego rząd. Polityka, która nie czerpie z nauki, nie czerpie z wiedzy, to tylko byłoby wróżenie z fusów, czy korzystanie z jakiejś magicznej kuli. Mędrcy radzą żeby żeglować opierając się na mapach uwzględniających kulistość ziemi, a kapitan macha ręką bo on i załoga wiedzą lepiej. Każdy głupi widzi i wie, że kulista jest tylko magiczna kula, a ziemia jest płaska. Analogicznie jest z pandemią, dlatego nie należy z nią walczyć za pomocą szczepień, ponieważ wystarczą testy. Po pierwsze ze względów finansowych. Szczepi się tylko trzy, góra cztery razy, testuje się co kilka dni. Po drugie ze względów medycznych. Osoba zaszczepiona z dużym prawdopodobieństwem nie będzie wymagała hospitalizacji, osoba przetestowana będzie z dużym prawdopodobieństwem wiedziała, czy znajduje się w posiadaniu przeciwciał względnie wirusa.

Rosja, oprócz tego, że jest potęgą militarną, według Mateusza Morawieckiego, który jest premierem od czterech lat, a od siedmiu członkiem rządu, ma bardzo konkretny instrument szantażu. Komu to zawdzięcza? Donaldowi Tuskowi! Nikt nie zrobił więcej dla Rosji Putina, dla budowy Nord Stream II niż Europejska Partia Ludowa. Europejska Partia Ludowa, na której czele stoi kto? Donald Tusk! Donald Tusk pobiera tam zapewne pensje, jednak polskim służbom nie udało się dotąd ustalić, czy na pewno pobiera. Badania trwają. Donald Tusk ma tam swoich mocodawców zagranicą. Ja dlatego wzywam pana Donalda, żeby zrezygnował natychmiast z przewodniczenia Europejskiej Partii Ludowej. To poprzez Nord Stream II, ta błędna polityka Europejskiej Partii Ludowej spowodowała, że mamy dzisiaj taką sytuację, iż Putin ma instrumenty szantażu w swoim ręku. Nie dywersyfikowaliście niestety dostaw gazu…

Tu przerwijmy słowotok Mateusza Morawieckiego, który słynie z prawdomówności, by sobie to i owo przypomnieć. Gazoport został wybudowany w całości w czasie rządów koalicji PO-PSL, oddany do użytku z końcem 2014 roku, zaś rok później odebrano pierwszą dostawę gazu z Kataru. Wkład rządu PiS-u ograniczył się do nadania mu imienia Lecha Kaczyńskiego i rozpisania przetargu na rozbudowę. Czyli ście dywersyfikowali! Przy okazji warto wyjaśnić ciemnemu ludowi kto da się szantażować nieczynnym gazociągiem? Przewodniczący niemieckiej chadecji mówi przecież wyraźnie, że jeśli rzeczywiście dojdzie do inwazji Rosji na Ukrainę, to o jego uruchomieniu po prostu nie ma mowy.

Okazało się także, że wtedy kiedy trzeba premier Morawiecki zrobił dużo więcej, niż premier Tusk wtedy, kiedy nie trzeba. Polska zrobiła o niebo więcej już dzisiaj dla bezpieczeństwa Ukrainy, dla pobudzenia świadomości ludzi w całej Europie, proszę sobie przypomnieć chociażby moje liczne wizyty, które właśnie dokładnie tego dotyczyły, niż wysłanie na przykład 5000 hełmów dla Ukrainy. Z paplaniny Morawieckiego wynika niezbicie, że choć on jest premierem, to decyduje Tusk i Europejska Partia Ludowa. Dlatego Morawiecki nie skala się rozmową z tymi, od których zależy los Europy, lecz spotka się się w Madrycie z tymi, którzy uważają, że Ukraina to strefa wpływów Rosji. Co do Polski zdania są podzielone. Jedni komilitoni prawicy uważają, że to rosyjska sfera wpływów, podczas gdy inni, że historycznie rzecz ujmując jednak w przeważającej mierze niemiecka.

Mateusz Morawiecki, który jako premier nic a nic nie może, nie może nawet zdymisjonować ministra sugerującego, że jest ‚miękiszonem’, wystosował apel do Donalda Tuska, w którym podkreślił, że warto być przyzwoitym, warto żeby zrezygnować z tego przewodniczenia Europejskiej Partii Ludowej, która doprowadziła do szalonego błędu umożliwiającego Putinowi szantażowanie Europy pustą gazrurą. Trudno zrozumieć dlaczego Tusk ma ustąpić, skoro do błędu doprowadziła partia. Jaką korzyść Polska odniesie gdy przywództwo obejmie Niemiec? Już raz Europejczycy popełnili błąd wybierając Donalda Tuska, choć mieli do wyboru znacznie lepszego kandydata z Niemiec oraz Jacka Saryusza-Wolskiego. Na szczęście bardzo łatwo zrozumieć dlaczego siewca chaosu i zamieszania w kraju, stojący za setkami tysięcy ofiar śmiertelnych epidemii, nie radzący sobie na żadnym polu, sam nie podaje się do dymisji. Oczywistą oczywistością jest, że przyzwoitym należy być wyłącznie wtedy, gdy ma się wpływ na sprawy o zasięgu kontynentalnym w ostateczności globalnym, nigdy wtedy, gdy nie potrafi się ogarnąć nawet testowania w aptekach. Dlatego, co również jest jeszcze bardziej oczywiste, Donald Tusk nie został zaproszony na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, które zwołał p.rezydent Andrzej Duda mimo, iż zgodnie z informacją widniejącą na stronie Biura Bezpieczeństwa Narodowego w skład Rady wchodzą miedzy innymi

Szefowie ugrupowań politycznych posiadających klub parlamentarny, klub poselski lub koło poselskie albo przewodniczący tych klubów lub kół, albo osoba wskazana przez przewodniczącego klubu parlamentarnego, klubu poselskiego lub koła poselskiego spośród posłów, senatorów lub posłów do Parlamentu Europejskiego

Ponieważ zbliżamy się do górnej granicy możliwości testowania więc oczywiście nie widzimy aż takiego wzrostu jaki notowaliśmy w ostatnich dniach, widzimy też lekki spadek tej dynamiki tydzień do tygodnia, ona jest w tej chwili pod progiem 100%. Wykonano blisko 180.000 testów, w tym w granicach 50.000 testów antygenowych. Na szczęście w przededniu szczytowania IV fali ministerstwo zdrowia ma pomysła jak rozwiązać problem covidu. Zdecydowaliśmy o rozwinięciu projektu testowania antygenowego w aptekach, w tej chwili w granicach 140 aptek uczestniczy, ale dzisiaj jest spotkanie oddziałów wojewódzkich NFZ w sprawie właśnie przyłączania kolejnych aptek, tu będą rozmowy toczone na bazie kontaktów z Okręgowymi Izbami Aptekarskimi, bo chętne apteki oczywiście są, zgłoszenia do Rządowego Centrum Rezerw Strategicznych również są. To wszystko będzie oczywiście finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Owsiak zadba o sprzęt, NFZ skupi się na wydatkach.

Najbardziej zagorzały zwolennik teorii spiskowych musi przyznać, że twierdzenie jakoby przemysł farmaceutyczny forsował szczepienia we własnym interesie nie trzymają się kupy w obliczu forsowania kosztującego krocie masowego testowania. 4 dawki szczepionki nie kosztują więcej niż setki tysięcy testów i pogrzebów. Koszt pojedynczej szczepionki to góra niewiele ponad 50 zł, koszt pojedynczego testu RT-PCR waha się w granicach 300-400 zł, zaś antygenowego od 50 do 150 zł. Stawianie na testowanie zamiast szczepienia łatwiej zrozumieć gdy na rządowej stronie natknie się na materiał, z którego wynika, że

Polska rusza z własną produkcją testów wykrywających koronawirusa – zaczynamy od 100 tys. sztuk. Jest to możliwe dzięki intensywnej pracy badaczy z Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Naukowców wsparło również Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Resort nauki przekazał 15 mln zł na produkcję pierwszych testów. […] Państwowy Zakład Higieny konwalidował test jako stu procentowo skuteczny.

Stu procentowo skuteczne testy wsparte równie skutecznymi termometrami i pulsoksymetrami z Chin pozwolą uporać się z pandemią raz na zawsze, rezygnacja Tuska z przewodzenia Europejskiej Partii Ludowej zniechęci Putina do szantażowania, a spotkanie w Madrycie pobudzi świadomość ludzi w całej Europie.

Dodaj komentarz


komentarze 2