Nie ma przebacz

Okazało się, że Kuba Wojewódzki uniknął kary i ogni piekielnych. Przypomnijmy, że został zwolniony z Eski Rock za karę, ponieważ działając wspólnie i w porozumieniu z Michałem Figurskim wypowiedział się pogardliwie o swej pomocy domowej z Ukrainy. Czynem tym obraził miliony kobiet zamieszkujących między Bugiem, a Morzem Czarnym. Teraz Wojewódzki do Eski Rock wraca, a Figurski nie.

W Salonie 24 ukazał się felietonik Starszej pani po 40-tce. Wynika z niego, że kara trwająca krócej niż wieczność to żadna kara. A ponieważ prawda jest prawdą dopiero wtedy, gdy się ją podda face liftingowi, to i Ukrainka została cudownie rozmnożona*.

Od pierwszych lekcji religii nie mogłem pojąć, a ksiądz nie potrafił wyjaśnić, dlaczego bóg jest nieskończenie miłosierny, a chrześcijanin nieskończenie mściwy. Zna tylko słowa karać, sąd, zgrzytanie zębów, zemsta, grzech, a nie wie co znaczy przebacz, zaś o odpuszczeniu win owszem, słyszał, ale nie rozumie o co chodzi.

Dzisiaj, w dobie Internetu dużo łatwiej znaleźć odpowiedź bez obawy, że krewki duchowny przyłoży zamiast odpowiedzieć. Więc poszukałem i znalazłem. Na portalu kazdystudent znajdują się pytania dotyczące życia i boga, a wśród nich to, które nas interesuje. Okazuje się otóż, że nie jest tak różowo i nawet nie tyle ‚nie wszystko’ ile ‚nie każdemu’ nieskończenie miłosierny bóg wybacza.

Choć niejednokrotnie można spotkać się z opinią, że bóg jest nieodgadniony, że człowiek nigdy nie jest go w stanie pojąć, to przedstawiony na omawianym portalu jest prosty jak konstrukcja cepa: Bóg nie jest kapryśny – ot tak sobie nie wybacza jednym, a innym nie. W rzeczywistości Bóg pragnie wybaczyć każdemu tak, by wszyscy ludzie mogli spędzić z Nim wieczność. Pragnie wybaczyć, ale co on niebożę zrobić może? Choć Bóg przebacza, Jego natura jest złożona i posiada wiele cech, które nie pozwalają mu „ignorować” grzechu. Grzech ma swoje konsekwencje.

I tu przechodzimy wreszcie do ulubionego przez czytelników punktu, czyli do meritum, czasami określanego mianem clou: dlaczego wiara w miłosierdzie Chrystusa okazuje się być rozstrzygająca? Dlaczego Bóg nie może po prostu ‚przeoczyć’ grzechu? No? Dlaczego? Jest kilka powodów. Pozwoliłem sobie dla lepszego zrozumienia każdy z nich zilustrować adekwatnym przykładem zaczerpniętym z Biblii Tysiąclecia.

Powód pierwszy: Bóg jest święty. Nie może tolerować jakiegokolwiek grzechu. Dlatego wszyscy mamy problem, nie tylko niektórzy z nas, ponieważ wszyscy jesteśmy (w ten, czy inny sposób) grzeszni.

Ilustracja powyższej tezy: W tym czasie Mojżesz dorósł, poszedł odwiedzić swych rodaków i zobaczył jak ciężko pracują. Ujrzał też Egipcjanina bijącego pewnego Hebrajczyka, jego rodaka. Rozejrzał się więc na wszystkie strony, a widząc, że nie ma nikogo, zabił Egipcjanina i ukrył go w piasku.

Co się stało z winowajcą? O mało co a byłby go sprawiedliwy bóg pokarał: W czasie podróży w miejscu noclegu spotkał Pan Mojżesza i chciał go zabić. Sefora wzięła ostry kamień i odcięła napletek syna swego i dotknęła nim nóg Mojżesza, mówiąc: Oblubieńcem krwi jesteś ty dla mnie. I odstąpił od niego Pan.

Wniosek: Oczywisty. Obawiać się gniewu bożego powinni obrzezani. Pozostali są bezpieczni, albowiem mają zawsze napletki przy sobie. Zaś kobiety jak zwykle mają przechlapane.

Powód drugi: Bóg jest sprawiedliwy. Sprawiedliwy Bóg nie może po prostu patrzeć w inną stronę, gdy czynimy zło, niczym kochający i wyrozumiały dziadek. Jeśli ma być sprawiedliwy, każdy grzech musi pociągać za sobą konsekwencje. Tak jak nie jest dobrym sędzią ten, który puszcza wolno przestępców nie karząc ich, tak nie byłby sprawiedliwy Bóg, który przymykałby oczy na zło.

Ilustracja powyższej tezy: Gdy przybyli na klepisko Nakona, Uzza wyciągnął rękę w stronę Arki Bożej i podtrzymał ją, gdyż woły szarpnęły. I zapłonął gniew Pana przeciwko Uzzie i poraził go tam Bóg za ten postępek, tak że umarł przy Arce Bożej.

Wniosek: Oczywisty. Bóg jest sprawiedliwy, ale narowisty.

Powód trzeci: Bóg jest nie tylko sprawiedliwy, lecz również miłosierny. To, że jest pełen miłosierdzia oznacza, że pragnie by każdy grzech został ukarany, lecz by cała odpowiedzialność nie spadła na ludzi. Z Jego łaski otrzymaliśmy kogoś, kto w naszym zastępstwie wziął na siebie tę odpowiedzialność. Tą osobą jest Jezus.

Ilustracja powyższej tezy: Pan rzekł (…): Idźcie za nim po mieście i zabijajcie! Niech oczy wasze nie znają współczucia ni litości! Starca, młodzieńca, pannę, niemowlę i kobietę wybijajcie do szczętu! (…) Zacznijcie od mojej świątyni! I tak zaczęli od owych starców, którzy stali przed świątynią. Następnie rzekł do nich: Zbezcześćcie również świątynię, dziedzińce napełnijcie trupami! Wyszli oni i zabijali w mieście.

Wniosek: Oczywisty. Bóg jest nie tylko niebiańsko sprawiedliwy, ale również bosko miłosierny. Lub vice versa.

Powód czwarty: Bóg jest miłością. Kocha swoje stworzenie, ludzi, tak bardzo, że był gotów za nas cierpieć. Z własnej woli zajął nasze miejsce, płacąc za nasze grzechy, by móc okazać nam swoją miłość i miłosierdzie, i pozostać świętym i sprawiedliwym.

Ilustracja powyższej tezy: Ja zaś sprowadzę na ziemię potop, aby zniszczyć wszelką istotę pod niebem, w której jest tchnienie życia; wszystko, co istnieje na ziemi, wyginie…

Wniosek: Oczywisty. Dobre stworzenie to martwe stworzenie.

_______________

* Starsza pani po 40-tce: Najbardziej bulwersujące i głupie słowa o klęczących Ukrainkach padły z ust Wojewódzkiego. Wojewódzki: Ja to nie wiem jak moja [Ukrainka] wygląda, bo ona ciągle na kolanach [szoruje podłogę].

Dodaj komentarz