Na czym polega kryzys ekonomiczny związany z epidemią Covid19?

Na czym polega kryzys związany z epidemią Covid19?
Czy różni się od poprzednich kryzysów ekonomicznych?
Czym różni się od poprzednich kryzysów ekonomicznych?
Odpowiedzi na te pytania mają decydujące znaczenie dla prognozowania dalekosiężnych skutków kryzysu 2020 roku.

„Normalny” kryzys ekonomiczny polega głownie na załamaniu popytu spowodowanego przez nadprodukcję. Obecny kryzys polega głównie na likwidacji popytu spowodowanej przez zarządzenia władz związane z epidemią Covid19. Zrządzenia powodują, że działalność wielu przedsiębiorstw traci rację bytu. Właściciele tracą dochody, pracownicy tracą pracę.

Popyt zlikwidowany w efekcie walki z Covid19 możemy pogrupować:
1) Popyt, który zostanie (chcemy żeby został) przywrócony po opanowaniu epidemii.
2) Popyt, który nie zostanie przywrócony.
3) Popyt, który zostanie ograniczony lub bardzo ograniczony w porównaniu do stanu sprzed pandemii.

Likwidacja popytu na konkretne towary lub usługi nie jest nowym zjawiskiem. Do tej pory regułą było, że załamanie popytu powodowało wprowadzenie wynalazków albo istotnych innowacji. Nie ma kowali, młynarzy, krawców, szewców, nie ma ludzi, którzy utrzymywali się z naprawy telewizorów i radioodbiorników. Lekarstwem na katastrofę branżową było przekwalifikowanie (zmiana zawodu).

Jest mnóstwo Kowalskich, Mullerów, Sznajdrów, Młynarczyków, Szmidtów, Woźnickich. Kowali, młynarzy, krawców i szewców nie ma prawie wcale. Przekwalifikowali się.

Przed epidemią wiek XXI był okresem gwałtownego przyrostu innowacji i powszechnej konieczności przekwalifikowania pracowników. Covid19 spowoduje trwałe przemiany popytu na skalę, z którą ludzkość nigdy dotąd nie miała do czynienia.

Adam Jezierski

Dodaj komentarz