My wiemy jak

Wczoraj, o ósmej rano, na ekranie pojawiła się kobieta, która chełpiła się, że wie jak rozwiązać problem służby zdrowia, ale nie puściła pary z gęby. Naświetliła aktualną sytuację w szpitalu w Zakopanem, na tle którego wystąpiła i oddała głos swojemu ministrowi zdrowia, który zabrał głos. Zabrawszy długo bajał o tym jakie to PiS jest złe i jak to sobie nie radzi. Ale on, jak zostanie ministrem to sobie poradzi, ponieważ on wie. Co wie? Wie, że z powodu zamknięcia nie tylko porodówki, ale i oddziału położniczo-ginekologicznego i oddziału noworodkowego jest źle. Jak sobie wyobrażamy żeby rodzące góralki z Zakopanego jechały rodzic do Nowego Targu.  Pomijam tu względy tradycji [?], ale każdy wie jak ta droga wygląda w sezonie. Nawet karetce na sygnale trudno się przebić i zaczną się porody w taksówkach [kciuk wyprostowany] w autobusach [wskazujący dodany], w karetkach [trzy palce proste!] Krótko mówiąc zdrowie i życie rodzącej i dziecka będzie niepotrzebnie narażane, nie mówiąc o tym, że w Nowym Targu będzie na pewno nawał pacjentów…

Czy może dziwić, że wiecujący pod szpitalem nie zadali sobie trudu by sprawdzić DLACZEGO lekarze z zakopiańskiego szpitala pouciekali między innymi do nowotarskiego? Pomijając względy tradycji jest oczywiste, że nie może. Dlatego pan minister in spe zamiast mówić co zrobi i jak, z przejęciem opowiadał o tym, co jest. Jeżeli to jest pomysł PiS-u na reformę ochrony zdrowia, no to  znaczy, że tego pomysłu nie mają wogle. Jeżeli mówią, że 12 lat trzeba czekać na poprawę, to w tłumaczeniu na język polski oznacza tylko i wyłącznie „nie wiemy jak to zrobić”. Tu ciekawostka. Otóż według kandydata na ministra to nie KO uważa, że PiS nie wie, lecz PiS uważa, że nie wie. Jeżeli PiS uważa, że nie wie jak to zrobić należy 14 października pokazać im, że my mamy kompleksowy plan na ten szpital, na inne szpitale, na cały system. Wybory są 13. Kto i co miałby pokazywać PiS-owi po wyborach kandydat na ministra nie zdradził.

O jaki plan na ten szpital, na inne szpitale, na cały system, chodzi? Na czym miałby polegać? Poczytacie se państwo o nim w naszym manifeście programowym, ale on jest opracowany daleko bardziej szczegółowo i mogę państwu o tym długo mówić, jako odpowiedzialny za ochronę zdrowia w Koalicji Obywatelskiej w Gabinecie Cieni Platformy Obywatelskiej. Skoro może mówić długo, to powie krótko. Krótko mówiąc taka sytuacja jak jest tutaj od paru dni nie może trwać długo i apelujemy do wszystkich, ponadpartyjnie […] tą sytuację trzeba natychmiast, w trybie alarmowym rozwiązać, aby nie narażać zdrowia Polek, w tym wypadku, na niepotrzebne niebezpieczeństwo!

Przekaz jest więc oślepiająco jasny: my — jak mawiał Kiepski — mamy pomysła, o którym se poczytacie w naszym manifeście, a tymczasem wy w trybie pilnym rozwiążcie ten problem!

Spuśćmy zasłonę milczenia na dalsze wywody kandydatki na premiera, która ma za złe Kaczyńskiemu, że nie chce z nią stanąć w szranki w pojedynku na populizm i sięgnijmy po manifest, skoro ani mini ster in spe, ani takaż p. premier nie puścili pary z gęby co chcę zrobić i jak. W tym celu udajemy się na stronę domową koalicji populistycznej i z działu „Dokumenty” pobieramy KO Program.pdf. Warto to zrobić choćby dlatego, że po wyborach podzieli los wszystkich poprzednich programów — zniknie jak kamfora. Po pobraniu otwieramy na stronie 42 i zapominając o świecie bożym pogrążamy się w lekturze.

2. POLSKA ZDROWIA

EUROPEJSKA OCHRONA ZDROWIA

  • Maksimum 21 dni do specjalisty
  • Maksimum 60 minut na SOR
  • Darmowe in vitro i znieczulenie przy porodzie

Polska służba zdrowia jest chora. Absurdalny, torpedujący skuteczne i szybkie leczenie system ryczałtów NFZ, zbyt niska liczba lekarzy, dublująca się oferta walczących o przetrwanie szpitali, specjaliści, którym biurokracja wiąże ręce i chorzy Polacy zmuszeni szturmować SOR-y. Wreszcie: brak realnej polityki lekowej polegającej na robieniu zapasów i uniezależnieniu się od dostaw leków z zagranicy na rzecz rodzimych producentów. Musimy uzdrowić ochronę zdrowia, zanim ta przestanie uzdrawiać pacjentów. Wydatki publiczne na ochronę zdrowia w Polsce wynoszą obecnie 4,7% PKB. Koalicja Obywatelska chce, by było to 6% PKB – faktycznie, a nie tylko na papierze.

MAKSIMUM 21 DNI DO SPECJALISTY

  • Uwolnienie lekarzy od biurokracji, która zajmuje im 80% czasu
  • Powołanie asystentów lekarzy i uruchomienie takich kierunków na studiach
  • Doinwestowanie przychodni szpitalnych poprzez zlikwidowanie absurdów w NFZ

Rozbudowana biurokracja na właściwe leczenie pacjenta pozostawia polskim lekarzom obecnie tylko 20% czasu. Proporcje powinny być odwrotne. W systemie ochrony zdrowia, w tym na studiach medycznych, jest wystarczająco wiele osób, które mogą odciążyć lekarzy tak, by mogli oni przyjąć o wiele więcej pacjentów oraz skupić się na ich diagnozie i leczeniu. Koalicja Obywatelska chce również przeznaczyć odpowiednie środki na inwestycje w leczenie ambulatoryjne. Przyszpitalne przychodnie to miejsca, w których pacjent powinien znajdować pomoc specjalisty – warunkiem jest zaprzestanie finansowych szykan ze strony NFZ wobec ambulatoriów. Dziś, aby nie popaść w długi, szpital musi przyjąć pacjenta na 72 godziny na oddział, mimo że mógłby pomóc mu podczas jednego dnia w przychodni.

OPIEKA SOR W GODZINĘ

  • Całkowite przywrócenie dyżurów nocnych i świątecznych POZ
  • Likwidacja szykan finansowych w stosunku do SOR-ów ze strony NFZ
  • Pacjent SOR z szybką wiedzą o tym, jaką uzyska pomoc

W nocy i w dni świąteczne pacjent ma obecnie zazwyczaj tylko jeden adres, do którego może się zgłosić po pomoc – Szpitalny Oddział Ratunkowy. Dotyczy to zarówno osoby po wypadku, jak i tej z bólem głowy. Koalicja Obywatelska chce, by Podstawowa Opieka Zdrowotna miała warunki do tego, by wznowić na dużą skalę dyżury świąteczne i nocne, odciążając i redukując kolejki na SOR-ach. Odciążenie SOR-ów uratuje zdrowie i życie ciężko chorym, a pacjenci z niezagrażającymi życiu dolegliwościami nie będą musieli czekać wiele godzin.
Doprowadzimy do tego, że pacjent SOR w ciągu pierwszych 60 minut otrzyma opiekę i będzie dokładnie wiedział, jaki jest jego plan leczenia. Jednocześnie, podobnie jak w przypadku kolejek do specjalistów, zlikwidujemy absurdy w działaniu NFZ, który płaci za oddziały szpitalne, ale szykanuje finansowo SOR-y, czego konsekwencją jest to, że walczący o przetrwanie szpital nie może dzisiaj wzmocnić oddziału ratunkowego.

DOSTĘP DO LEKÓW

  • Zapasy leków jako strategiczny punkt polityki lekowej
  • Przewidywanie braków i szybkie zakupy interwencyjne
  • Walka z mafią lekową dla dobra pacjenta

Kryzys lekowy pokazał, że państwo nie radzi sobie z zabezpieczeniem dostępu do lekarstw dla Polek i Polaków. Mamy na to rozwiązanie: po pierwsze, służby państwa (Departament Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia, Główny Inspektor Sanitarny itp.) powinny z wyprzedzeniem przewidywać kryzysy na rynku leków i przygotowywać zapasy strategiczne lub decydować się na zakupy interwencyjne. Po drugie, Koalicja Obywatelska wyda prawdziwą – a nie tylko na papierze – wojnę nielegalnemu wywozowi leków. Ten przemyt, wart 2 miliardy złotych rocznie, to cios dla budżetu, ale przede wszystkim dla zdrowia Polaków.

BEZPŁATNE BADANIA

  • Profilaktyka ratująca zdrowie
  • Regularna kontrola stanu zdrowia
  • Sposób na choroby cywilizacyjne

Profilaktyka zdrowotna powinna się przede wszystkim przekładać na zdrowie każdego Polaka, a nie tylko na wartości statystyczne. Koalicja Obywatelska wprowadzi bezpłatne przekrojowe badania dla każdego Polaka i każdej Polki, który osiągnął 50. rok życia. Takie badania można będzie bezpłatnie powtarzać co 5 lat. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie ochronić każdego obywatela i każdą obywatelkę przed wieloma groźnymi chorobami. Chodzi zwłaszcza o wykluczenie lub wczesne leczenie chorób nowotworowych, schorzeń kardiologicznych, a także zwyrodnień, osteoporozy i chorób reumatycznych.

NOWOCZESNE SZCZEPIONKI

  • Równy dostęp do szczepionek dla dzieci
  • Najnowocześniejsze szczepionki jako standard, a nie luksus
  • Systemowa tarcza chroniąca przed groźnymi chorobami

Szczepionki, bez względu na ich cenę, to nie luksus, ale niezbędna tarcza chroniąca przed groźnymi chorobami. Grubość tej tarczy nie może być zależna od grubości portfela rodziców. Koalicja Obywatelska zagwarantuje, że każde polskie dziecko będzie mogło być zaszczepione za darmo najnowocześniejszymi szczepionkami zgodnie z najlepszymi standardami światowymi.
Państwo musi aktywnie sprzeciwiać się zabobonom promowanym przez ruchy antyszczepionkowe. Dla zdrowia i życia wszystkich konieczne jest, by miejsca w żłobkach, przedszkolach i szkołach dostępne były wyłącznie dla dzieci zaszczepionych.

SKUTECZNA WALKA Z RAKIEM

  • Onkolog jako koordynator leczenia pacjenta cierpiącego na nowotwór
  • Powołanie centrów leczenia nowotworów poszczególnych narządów
  • Poziom europejski wyleczalności raka w ciągu 7 lat

Koalicja Obywatelska doprowadzi do sytuacji, w której onkolog będzie koordynował terapię pacjenta walczącego z nowotworem od początku do końca jako lekarz prowadzący, a nie jeden z wielu specjalistów. Stworzenie wspólnego standardu ochrony zdrowia w Unii Europejskiej da nam automatyczną możliwość finansowania centrów leczenia nowotworów oraz profilaktyki i wczesnego wykrywania zmian nowotworowych. Przed paroma laty wprowadziliśmy tzw. szybką ścieżkę w terapii onkologicznej, a teraz najwyższy czas, by zrobić kolejny, zdecydowany krok naprzód. Chcemy, by w ciągu najpóźniej 7 lat wyleczalność raka w Polsce osiągnęła poziom porównywalny do najbardziej rozwiniętych krajów Europy.

BEZPŁATNE IN VITRO

  • Państwo szanujące narodziny każdego dziecka
  • Recepta na bezpłodność niezależna od kaprysów władzy
  • Przywrócenie szansy na dziecko milionom Polaków

Władza nie może być wrogiem in vitro – tym samym staje się wrogiem 1,5 miliona par, które mają problemy z płodnością oraz 21 tysięcy dzieci, które przyszły na świat dzięki programowi zarzuconemu przez obecnie rządzących. My mówimy jasno: in vitro będzie finansowane z budżetu państwa.

KOORDYNATOR LECZENIA

  • Podstawowa Opieka Zdrowotna, która pomaga w wielotorowym leczeniu
  • Lekarz pierwszego kontaktu współpracujący ze specjalistami
  • Zdjęcie z Polaków obowiązku koordynacji leczenia

Kto teraz koordynuje leczeniem Polek i Polaków? Często oni sami. Podstawowa Opieka Zdrowotna powinna funkcjonować w efektywnym systemie, w ramach którego lekarz pierwszego kontaktu koordynuje leczenie swoich pacjentów, wysyłając ich do dostępnych i znanych sobie specjalistów, a potem jest przewodnikiem w dalszej, często wielotorowej, terapii. W Polsce tysiące osób wozi swoich leciwych rodziców od specjalisty do specjalisty, samemu podsumowując wyniki badań i efekty terapii. Musi powstać wspierany przez państwo system współpracy pomiędzy lekarzami POZ a szpitalami i specjalistami. W dobrze funkcjonujących systemach zdrowotnych lekarz rodzinny, kierując pacjenta do specjalisty, pisze do tego ostatniego e-mail lub dzwoni, lekarze znają się i współpracują ze sobą, na czym korzysta pacjent.

KOMFORT DLA LEKARZY

  • Lekarze, którzy mogą leczyć i nie muszą strajkować
  • Koniec z „fabryką” specjalistów dla zagranicy
  • Stypendia samorządowe dla studentów medycyny

Polska musi przestać być „fabryką” specjalistów dla innych krajów. Jedna trzecia absolwentów uczelni medycznych wyjechała za granicę lub to rozważa. Polski nie stać na to, by tracić wykształconych wysokim kosztem fachowców. Praca lekarza i pielęgniarki w Polsce musi być atrakcyjna pod względem zarówno finansowym, jak i możliwości doskonalenia zawodowego oraz pracy z pacjentem. Koalicja Obywatelska chce, by studenci medycyny już od II roku studiów otrzymywali specjalne samorządowe stypendia, które sprawią, że gdy zostaną lekarzami, rozpoczną pracę w pobliskim szpitalu. Lokalne społeczności mogą i muszą zabiegać o to, by przyszli specjaliści nie wyjeżdżali.

POMOC MEDYCZNA W APTEKACH

  • Zupełnie nowe źródło pomocy pacjentom
  • Wyposażenie farmaceutów w określone uprawnienia
  • Usankcjonowanie naturalnej roli aptekarza

Nie bez przyczyny Polacy mają duże zaufanie do aptekarzy. Farmacja to jeden z kierunków na uniwersytetach medycznych, równie trudny i odpowiedzialny jak kierunek lekarski. Dlatego Koalicja Obywatelska wprowadzi możliwość świadczenia przez farmaceutów drobnych usług medycznych, takich jak np. szczepienia czy zastrzyki. To dodatkowo odciąży przychodnie i szpitale, a Polkom i Polakom znacznie poprawi komfort leczenia.

UNIA DLA PACJENTA

  • Wspólna polityka zdrowotna Unii Europejskiej
  • Zrównanie poziomu leczenia z najlepszymi w Europie
  • Unia dbająca o wsparcie polskiej ochrony zdrowia

Koalicja Obywatelska chce wprowadzenia wspólnej europejskiej polityki zdrowotnej. To dzięki niej UE będzie musiała planowo, a nie na zasadzie łatania dziur, wspierać polską ochronę zdrowia. Podobne polityki europejskie istnieją w różnych dziedzinach, ale nie w dziedzinie zdrowia. Wspólna polityka ma być podstawą europejskiego standardu, o którym w Koalicji Obywatelskiej mówimy od dawna. Doprowadzimy do tego, że polski pacjent stanie się, także z mocy europejskich unormowań, równie ważny dla Unii, co niemiecki czy francuski.

Tyle. To jest calusieńki program z wszystkimi szczegółami. Jeśli komuś kojarzy się z opracowanym w przedszkolu programem wyprawy na Marsa, to niewykluczone, że wzorowano się właśnie właśnie na nim. Podobieństw jest bowiem więcej,. Tak jak przedszkolaki nigdzie nie polecą, tak i KaOwiaki niczego nie zmienią. Potwierdza to preambuła, z której wynika, że skoro obecny system jest absurdalny, to nie trzeba nic zmieniać, wystarczy zwiększyć nakłady z obecnych 4,7% PKB do 6% PKB. Mówiąc obrazowo mamy pojazd z niesprawnymi hamulcami, żłopiącym jak smok paliwo silnikiem i zdezelowaną skrzynią biegów. Co proponuje populista? Wymianę na nowy względnie przeprowadzenie generalnego remontu? Skąd! Zwiększanie nakładów na paliwo i zachęty finansowe dla kierowców. Fakt, że za kierownicą często nikt nie chce usiąść bez względu na wysokość gaży nie psuje mu nastroju. „Wyszkolimy nowych kierowców i już za dziesięć lat będzie miał kto jeździć” — przekonuje.

Zrekapitulujmy kluczowe tezy tego niebywale szczegółowego programu. W pierwszym rzędzie chcą.

  • przeznaczyć odpowiednie środki
  • wprowadzenia wspólnej europejskiej polityki zdrowotnej
  • by studenci medycyny otrzymywali specjalne samorządowe stypendia
  • w ciągu najpóźniej 7 lat zrównać wyleczalność raka w Polsce z poziomem wyleczalności w Europie
  • by władza nie była wrogiem in vitro

Po drugie doprowadzą

  • do tego, że pacjent SOR otrzyma opiekę medyczną
  • do sytuacji, w której onkolog będzie koordynował terapię

Po trzecie wprowadzą i wydadzą

  • Wprowadzą możliwość świadczenia przez farmaceutów drobnych usług medycznych
  • Wydadzą prawdziwą wojnę wywozowi leków (do którego przyczynili się ustawą refundacyjną)

Ponadto

  • Będą z wyprzedzeniem przewidywać kryzysy
  • Profilaktyka zdrowotna wreszcie będzie przekładać się na zdrowie każdej Polki i każdego Polaka
  • Podstawowa Opieka Zdrowotna powinna funkcjonować w efektywnym systemie
  • Państwo musi aktywnie sprzeciwiać się zabobonom (dlatego „nie będziemy klękać przed księdzem” już od maja 2057 roku)
  • Każde polskie dziecko będzie mogło być zaszczepione

Jak to osiągną? Dowiemy się gdy jakimś cudem wygrają wybory.

Dodaj komentarz


komentarze 4

  1. Ale nie czytam nic o organizowaniu w praktyce. NFZ będzie nadal czy zniknie. Brakuje podstawowej rzeczy – słów o pieniądzach i o tym jak będą dzielone. Według jakich kryteriów? Czy wśród pomysłodawców był chociaż jeden lekarz – praktyk? Bez opracowań i znajomości problemów w szczegółach dotyczących różnych poziomów pomocy zdrowotnej, zaczynanie od zera może sprawić ogromne trudności w rozwiązaniu problemów. Czy PO w ogóle wcześniej o tym myślało?

    Kidawa-Błońska powiedziała, że ministrem zdrowia w jej rządzie będzie profesor-lekarz- Tomasz Grodzki. https://pl.wikipedia.org/wiki/Tomasz_Grodzki

    Jest tylko jedno „ale”. Czy ten  naukowiec będzie potrafił zmierzyć się z problemami służby zdrowia. Jeśli nie ma na dzień dzisiejszy opracowań (także ze sfery finansowej), to nawet jeśli coś sensownego zaproponuje, to może zabraknąć mu czasu na wprowadzenie pomysłów w życie.

    1. Brakuje podstawowej rzeczy – słów o pieniądzach i o tym jak będą dzielone. Według jakich kryteriów? Czy wśród pomysłodawców był chociaż jeden lekarz – praktyk?

      Pieniędzy ma być więcej i mają być dzielone tak, jak są, po uważaniu i bez oglądania się na jakość. Ministrem ma zostać lekarz, ponieważ zna się na leczeniu. Przecież to oczywiste, że wystarczy znać się na leczeniu, żeby sprawnie zarządzać miliardami złotych, milionami chorych i setkami tysięcy pracowników służby zdrowia. A tak przy okazji może orientujesz się, czy żeby stanąć na czele koncernu motoryzacyjnego trzeba być kierowcą czy mechanikiem?

      1. Nie trzeba. Ale na czele koncernu potrzebna jest umiejętność zarządzania, odpowiedniej wiedzy. Tylko że NFZ lub podobna instytucja nie jest nastawiona na uzyskiwanie jak najwyższych zysków. Są jednak kraje, gdzie służba zdrowia działa sprawnie, a ludzie „na skutek tej opieki” żyją najdłużej. Jest z kogo brać przykłady.

        NFZ nie powinien mieć prawa uznawania jaki lek jest refundowany, a tylko zarządzać. Refundacją mogłaby zajmować się niezależna, jawne w działaniu, instytucja, podległa……?, która musiałaby ogłaszać raz na kwartał wyniki swoich prac.

        Jak na razie wiadomo to, że pracownica NFZ zgłaszająca ministrowi zdrowia nadużycia przy refundacjach, została zwolniona szybko z pracy.