Czy ludzie potrafią kochać

Zastanawiając się czy mężczyźni potrafią kochać, Bogdan podlinkował do artykułu na portalu parającym się pomocą w problemach związanych ze zdrowiem psychicznym. To odpowiednik licznych polskich portali świadczących podobne usługi na rodzimym, polskim poziomie i w polskich terminach. Rodzimy poziom oznacza, że jeśli pomoc uda się uzyskać szybko, to jest ona z reguły niewiele warta i mało pomocna, a jeżeli trzeba na nią czekać kilka miesięcy, to też zda się psu na budę. Portal (tłumaczenia dokonał polski Chat GPT)

BetterHelp powstał w 2013 r. w celu usunięcia tradycyjnych barier w dostępie do terapii i by uczynić opiekę nad zdrowiem psychicznym bardziej dostępną dla każdego. Obecnie jest to największa na świecie usługa terapeutyczna oferująca profesjonalną, niedrogą i spersonalizowaną terapię w wygodnym formacie online. Sieć BetterHelp składająca się z ponad 30 000 licencjonowanych terapeutów pomogła milionom ludzi przejąć kontrolę nad swoim zdrowiem psychicznym i dążyć do osiągnięcia swoich osobistych celów.

Na portalu znajduje się nie tylko artykuł traktujący o tym jak, dlaczego i w jakim tempie mężczyźni zakochują się. Można tam znaleźć także próbę odpowiedzi na pytanie dlaczego nie wszyscy potrafią względnie chcą kochać. Z tym drugim bywa różnie, ponieważ jak wiadomo „serce nie sługa” i chcenie bądź niechcenie często na niewiele się zdaje. Problem robi się poważny, gdy ktoś bardzo chce, a miłość nie przychodzi. Bo (tłumaczenia dokonał ChatGPT).

Miłość przechodzi przez różne etapy, od początkowej fascynacji do długotrwałego przywiązania. Jest to uczucie, które wywołuje reakcje chemiczne w mózgu, dlatego może pojawiać się i przemijać. Osoby w długotrwałych związkach nie muszą czuć miłości do siebie nawzajem przez cały czas, ponieważ mózg daje przestrzeń na inne emocje, takie jak radość, smutek, spokój i wiele innych. Jednak możliwe jest znalezienie i utrzymanie miłości przez dłuższy czas.

Dlaczego niektóre osoby mają problem z nawiązaniem bliskich relacji, obdarzeniem kogoś uczuciem? Portal wymienia aż osiem powodów. Pierwszy zależy od rodzaju przywiązania.

Rodzaje przywiązania kształtują się w dzieciństwie w odpowiedzi na to, w jaki sposób główny opiekun zaspokaja nasze potrzeby emocjonalne i fizyczne. Niepewne przywiązanie może rozwinąć się, gdy potrzeby dziecka nie są spełniane lub gdy występuje trauma z dzieciństwa. W stylu unikającym można doświadczać potrzeby unikania bliskiej intymności, miłości lub podatności na zranienie. Możesz czuć, że im bardziej ktoś się do ciebie zbliża, tym bardziej masz ochotę się oddalić. Niepewne przywiązanie może być również powiązane z niską samooceną, która, według Narodowej Służby Zdrowia (NHS), również może mieć swoje źródło w dzieciństwie i utrzymywać się w dorosłości.

Kolejne czynniki to identyfikowanie się jako osoba aromantyczna, istnienie traumatycznych lub niezdrowych związków w przeszłości, brak gotowości na związek lub nie spotkanie dotąd swojej „drugiej połówki”, a także niska samoocena. Dwa pozostałe warte są szerszego omówienia. To „wypalenie się” uczucia. Jeśli nie kochasz już obecnego partnera, to nie znaczy, że nie możesz się już w nikim zakochać. Tu terapia może okazać się wskazana i pomocna.

Do zaniku uczuć, zobojętnienia może także doprowadzić niezaniepokojenie potrzeb.

Zdrowe relacje przyczyniają się do ogólnego dobrego samopoczucia psychicznego. Jeśli twoje potrzeby nie są zaspokajane w związku, możesz nie odczuwać miłości do partnera. Możliwe, że kiedyś czułeś do niego miłość, lecz emocje osłabły z czasem, gdy pojawiły się konflikty lub twoje potrzeby zaczęły być ignorowane. W takiej sytuacji pomocna może być szczera rozmowa z partnerem. Powiedz mu, że jesteś niezadowolony ze stanu waszej relacji.

Typowe powody odczuwania niezadowolenia mogą obejmować:

  • Partner nie angażuje się w obowiązki domowe, opiekę nad dziećmi ani nie pomaga w pokrywaniu rachunków.
  • W związku brakuje fizycznej bliskości.
  • Czujesz, że twoje emocje są bagatelizowane.
  • Nie czujesz, by partner doceniał twoje starania.
  • Partner jest emocjonalnie zdystansowany.
  • Partner jest emocjonalnie przytłaczający.
  • […]
  • To głównie ty dbasz o partnera pod względem finansowym, emocjonalnym lub fizycznym.
  • Partner nie dba o swoje zdrowie psychiczne lub fizyczne.
  • Twój partner nie uwzględnia twojego „języka miłości”.
  • Partner przekracza granice.
  • Częściej niż zwykle się kłócicie lub pojawia się konflikt.

Uświadomienie sobie tego wszystkiego, szczera rozmowa, przyznanie się do błędów i pilnowanie, by ich już więcej nie powtarzać powinno pomóc odbudować relacje i na nowo rozpalić uczucie.

Dodaj komentarz