Bardzo niepokojący stosunek

Jarosław Sellin w niedzielę wielkanocną, czyli dzisiaj, wyjaśnił dlaczego prezes Narodowego Banku Polskiego jest bardzo dobrym prezesem. Ponieważ jest bardzo dobry, więc „bardzo niepokojący” jest negatywny „stosunek dość zjednoczonej w tej sprawie opozycji”. No bo jak czytam, że w ubiegłym roku enbep miał rekordowe zyski, ponad 11 miliardów złotych, jakich nikt jeszcze, żaden prezes enbepu nie miał, to widać, to widać, to widać, że zarządzanie tą instytucją jest na wysokim poziomie i odpowiedzialne, w dobrym tego słowa znaczeniu, pewne konserwatywne podejmowanie decyzji w sprawie stóp procentowych też było, też było właściwe i we właściwym czasie. Więc ja uważam, że powinien być wybrany i będziemy walczyć o to w Sejmie, mówię o moim ugrupowaniu, żeby tę większość mieć i żeby Adam Glapiński na kolejne sześć lat prezesem Narodowego Banku Polskiego został. Będą walczyć, żeby postawić na swoim bez oglądania się na konsekwencje. Tak się odpowiedzialnie uprawia politykę!

Jarosław Sellin jest to wice mini ster od kultury. Jako taki zna się na wszystkim, szczególnie na ekonomii i finansach. Niestety, takich jak on specjalistów, którzy potrafią coś tam, coś tam zrobić na komendę, choć poza tym są ciemni jak lud lub tabaka w rogu jest w parlamencie zatrzęsienie. Zawsze odczuwają niepokój gdy ktoś uważa inaczej niż kierownictwo ich partii, bo to burzy ich wewnętrzny spokój, wprowadzając element zamieszania. Przecież zwierzchność ma zawsze rację! Dlatego zawsze skupiają się na tym kto mówi, a nie na tym co powiedział. Jeśli kierownictwo uznało uważa, że ziemia jest płaska, to znaczy, że jest płaska i o czym tu deliberować? Sellin nawet nie zadał więc sobie trudu by sprawdzić co naprawdę należy do zadań Narodowego Banku Polskiego. Gdyby sobie zadał, to dowiedziałby się, że

Narodowemu Bankowi Polskiemu powierzono ustawowe zadania działania na rzecz stabilności krajowego systemu finansowego oraz kształtowania warunków niezbędnych do rozwoju systemu bankowego (art. 3 ust. 2 pkt 6a i 6 ustawy o NBP).

Szczególne znaczenie dla zachowania stabilności krajowego systemu finansowego ma utrzymanie stabilności sektora bankowego, gdyż odgrywa on kluczową rolę w finansowaniu gospodarki, transmisji impulsów polityki pieniężnej i rozliczeniach pieniężnych.

Szczególne znaczenie ma polityka pieniężna. Otóż wbrew pozorom to nie emisja okolicznościowych monet i banknotów, ponieważ

Podstawowym celem polityki pieniężnej jest utrzymanie stabilnego poziomu cen. Stabilność cen jest niezbędna do zbudowania trwałych fundamentów długofalowego wzrostu gospodarczego.

Zapisz to sobie Jarek: Podstawowym celem polityki pieniężnej nie jest wypracowywanie zysku poprzez osłabianie złotego i utrzymywanie inflacji grubo powyżej celu inflacyjnego, lecz utrzymanie stabilnego poziomu cen!  Podkreśl to wężykiem dwukrotnie i wykuj na blachę!

Rada Polityki Pieniężnej określa cel inflacyjny, a następnie dostosowuje poziom podstawowych stóp procentowych NBP tak, by maksymalizować prawdopodobieństwo osiągnięcia tego celu. Od początku 2004 r. Narodowy Bank Polski realizuje ciągły cel inflacyjny na poziomie 2,5 proc. z dopuszczalnym przedziałem wahań +/- 1 punkt procentowy.

Zadanie. Oblicz ile to jest 2,5 – 1 i 2,5 + 1. Rozwiązanie: 2,5 – 1 równa się 1,5, a 2,5 + 1 = 3,5. Nie 4, nie 4,3, nie 5, 6, 7, 11. No to teraz spójrz na tabelkę poniżej. Zwróć szczególną uwagę na pierwsze miesiące 2020 roku. Już wtedy inflacja przekroczyła 4%. Potem zmalała, ale nie dzięki telnetom prezesa, mądrości Rady Polityki Pieniężnej i geniuszowi władzy, lecz dzięki koronawirusowi. Gdyby nie pandemia dwucyfrową inflację mielibyśmy już dwa lata temu. Przeanalizuj dane i odpowiedz na pytanie dlaczego powinien piastować funkcję szefa NBP i stać na czele RPP człowiek, który nie reagował na pierwsze symptomy zagrożenia? Już wtedy, na początku 2020 roku, specjaliści ostrzegali, że inflacja będzie rosnąć głównie z powodu wadliwej polityki makroekonomicznej rządu. Zemści się także lekceważenie zmian klimatycznych.

Rok MIESIĄCE
I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
2020 104,3 104,7 104,6 103,4 102,9 103,3 103,0 102,9 103,2 103,1 103,0 102,4
2021 102,6 102,4 103,2 104,3 104,7 104,4 105,0 105,5 105,9 106,8 107,8 108,6
2022 109,4 108,5 111,0 ? ? ? ? ? ? ? ? ?
Uwaga: Analogiczny miesiąc poprzedniego roku = 100. Marzec 2020 pierwsze zachorowania i lock downy.

Nie czarujmy się. Glapiński jest dobrym kandydatem nie dlatego, że jest wybitnym specjalistą lecz dlatego, że jest swój. Na szczęście sporemu odsetkowi wyborców podobają się ludzie, którzy dbają głównie o swój interes. Wierzą głęboko, że na tym skorzystają…

Dodaj komentarz