A teraz zagramy w bierki

Szachy. Sytuacja na szachownicy jest skomplikowana. Trudno ocenić, kto ma przewagę. Szachiści mówią – gra środkowa.

Przychodzi człowiek z boku. Przewraca szachownicę i mówi:
– A teraz będziemy grali w bierki.

Tak wygląda obecnie sytuacja na polskiej scenie politycznej, a na scenie światowej wygląda bardzo podobnie.

Eksperci od gry politycznej pogłupieli kompletnie. Większość z nich nie wie nawet, co to takiego bierki. Coś bełkocą bez sensu, żeby nie wypaść z obiegu eksperckiego.

Tymczasem:

Z punktu widzenia Teorii Gier sytuacja jest więcej niż klasyczna. Wiemy co się stało i co teraz się stanie, jakie są opcje, czyli – jakie są możliwe warianty rozwoju sytuacji. (co może się stać, ale nie musi – Teoria Gier jest indeterministyczna). Jeśli wiemy jakie są opcje, to możemy mieć wpływ na przebieg wydarzeń. – Większy lub mniejszy wpływ.

 

Teoria jest następująca:

Nastąpił wstrząs zewnętrznego pochodzenia, który spowodował dezorganizację gry. (figury zostały poprzewracane). Efektem jest pogłębiający się chaos.

Chaos nie będzie trwał wiecznie. System wychodzi z chaosu w sposób obligatoryjny. Nowa Gra powstanie w miejsce Gry przerwanej. Odtworzenie sytuacji politycznej i powrót do przerwanej „partii szachów” nie wchodzi w rachubę.

Na gruzach starego systemu możemy:

1) Rozpocząć nową partię szachów. Żeby to zrobić musimy przegonić intruza, który przewrócił szachownicę.

2) Zagrać w wymuszone przez intruza bierki.

3) Rozpocząć nową grę według swojego pomysłu.

We wszystkich trzech przypadkach potrzebny jest plan działania. Stary plan – zasady gry szachowej. Plan narzucony z zewnątrz – zasady gry w bierki. Albo nowy plan wypracowany na okoliczność wystąpienia kryzysu.

 

Na początku musi być program czyli plan działania. Na początku musi być „słowo”.

Sposób wyjścia z chaosu czyli szumu białego, alegorycznie opisuje „Bolero” Ravela. – Cisza na sali koncertowej to chaotyczny biały szum. – W tej ciszy pojawia się cicha prosta melodia. Melodia spodobała się. Jest podchwytywana jest przez kolejne instrumenty … Rozpoczyna się wieka gra według nowej partytury.

Dokładnie to samo mówi na ten temat Teoria Gier. Dziś jesteśmy na etapie pogłębiającego się chaosu, ale dobrze posłuchajcie. Może ktoś już zaczął nadawać Nową Melodię.

 

Przeczytaj: >>> O czym opowiada Bolero Ravela

 

Adam Jezierski

Dodaj komentarz


komentarzy: 1

  1. Melodii nie słychać, dźwięki dobiegają z różnych kierunków, raz słabsze, raz mocniejsze. Potrzeba dyrygenta, partytury, nowych instrumentów……..

    Czy teoria tylko sugeruje wygranie partii, czy tylko daje wskazówki i nadzieję?

    Bierki są łatwiejsze, może wymagają skupienia i ostrożnego ich podejmowania, ale trwają w ciszy.

    Czy teoria gier znajdzie odpowiedź na wielką niewiadomą:http://nt.interia.pl/technauka/news-nieznana-sila-wplywa-na-caly-uklad-sloneczny,nId,1841802