Zdrada, zdrada, czai się, snuje, wślizguje, wkrada

Człowiek niestety nie jest racjonalny. Dlatego dużo łatwiej uwierzy w piramidalną bzdurę niż w potwierdzone naukowo fakty. Tę słabość natury ludzkiej bezwzględnie wykorzystują przede wszystkim populiści. Ale nie tylko. Także oszuści i grupy interesów. Oszuści mają w miarę prosto. Wystarczy, że roztoczą przed ofiarą wizję gigantycznych zysków, dwucyfrowych odsetek, by „uczciwie pracujący” lud powierzył im oszczędności całego życia. Możliwy jest też inny scenariusz — wieloletni kredyt nominowany na przykład we frankach szwajcarskich z gwarancją stałego, niskiego kursu przez co najmniej pięćdziesiąt lat.

Innym przykładem są żarliwi przeciwnicy roślin modyfikowanych genetycznie. Jeśli już, to tylko naturalne. Co znaczy naturalne? Rosnące dziko? Oczywiście nie. Chodzi o uprawiane tradycyjnymi metodami, często z użyciem substancji, o których dziś wiadomo, że są toksyczne. Przeciwnicy GMO wolą poświecić życie setek milionów ludzi skazując ich na śmierć głodową niż dopuścić do uprawiania roślin, których szkodliwości wykazać nie potrafią. Nie są także w stanie dostrzec związku migracji ludzi uciekających przed głodem z polityką blokowania postępu.

Problem leży jednak zupełnie gdzie indziej. Otóż uprawa roślin odpornych na szkodniki i choroby rujnuje przemysł chemiczny. I to jest prawdziwy powód dla którego zmodyfikowane genetycznie rośliny stanowią śmiertelne zagrożenie dla ludzkości, a miliony ton chemicznych środków ochrony roślin oraz nawozów to samo zdrowie. Ponieważ zaś zachodzi obawa, że konsumenci gdyby mogli wybierać między żywnością modyfikowaną a pryskaną, wybrali by niewłaściwie, więc trzeba zadbać o to, by wybór uniemożliwić na szczeblu centralnym.

Kolejnym przykładem braku racjonalności i logiki są ruchy antyaborcyjne. Tworzący je ludzie uzurpują sobie prawo decydowania o życiu innych, zmuszają do dokonywania niekorzystnych wyborów, a często wręcz heroizmu w przypadku, gdy dziecko rodzi się chore lub upośledzone. Tak jakby chodziło nie o prawo lecz o przymus przerwania ciąży.

Szczytem nieracjonalności, by nie rzec głupoty, bijącym inne na głowę, jest ruch antyszczepionkowy. Wyznawcy tezy, że szczepionki nie tylko nie pomagają lecz wręcz szkodzą przekonują, że za szczepieniami stoi „lobby farmaceutyczne”, zaś lekarze zalecający szczepienia są przekupieni! Co ciekawe ci sami ludzie, którzy zwietrzyli spisek mający na celu… Tu jest kłopot, ponieważ argumentacja kompletnie nie trzyma się kupy. Szczepienie przecież w opinii lekarzy dają odporność na choroby, czasem na całe życie. Człowiek odporny nie choruje, a jeśli już, to choroba ma lekki przebieg. A to oznacza mniejsze zyski — szczepi się raz, a choruje wielokrotnie. Innymi słowy im więcej osób zachoruje, tym większe będzie zapotrzebowanie na leki, a tym samym zyski przemysłu farmaceutycznego. Jeśli więc kogoś można oskarżać o lobbowanie na rzecz przemysłu farmaceutycznego, to na pewno nie lekarzy zalecających szczepienia, lecz… antyszczepionkowców właśnie.

Co ciekawe ci sami ludzie, którzy zdemaskowali spisek przemysłu farmaceutycznego i będących na jego usługach lekarzy, sami garściami łykają suplementy diety, przyjmują zapisane przez lekarza medykamenty, podczas pobytu w szpitalu bez szemrania poddają się terapii, godzą się na zastrzyki i kroplówki. Nie organizują pikiet pod szpitalami i nie domagają się, by kroplówka i zastrzyk, a także ingerencja chirurgiczna były dobrowolne i by w gestii członków rodziny pozostawić kwestię czy podać choremu kroplówkę, zrobić zastrzyk, wykonać operację.

Głupota w żadnym kraju nie jest ścigana przez prawo. Ścigane bywają jej skutki. Każdy może domagać się regulacji, które uważa za słuszne dopóty, dopóki nie łamie prawa, nie próbuje osiągnąć celu siłą. Z kolei na politykach, władzy ciąży obowiązek przeciwstawiania się głupocie. Władza, która jej sprzyja lub toleruje dla doraźnych korzyści, popełnia zbrodnię. W Polsce zebrano 121.296 podpisów pod obywatelskim projektem ustawy znoszącej obowiązkowe szczepienia dzieci. Ta liczba — 0,4% uprawnionych do głosowania — wskazuje, że wbrew obawom pesymistów poziom zidiocenia społeczeństwa nie jest wysoki i nie odbiega zbytnio od poziomu światowego. Jeśli zaś zważyć, że podpisy zbierano głównie pod kościołami, to wręcz napawa optymizmem.

Projekt popiera ugrupowanie, w nazwie którego zaszyto łączny iloraz inteligencji wszystkich członków i sympatyków. On jest zupełnie niekontrowersyjny. On nie powoduje jakichś zgrzytów — mówił w TVN poseł Paweł Skutecki. Na Facebooku napisał:

Przyznaję: w pewnym momencie nie wierzyłem że się uda. Atakowani bezpardonowo z wielu stron, obrzucani epitetami i zwykłymi insynuacjami. Złożyliśmy właśnie ponad 120 tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem ustawy cywilizującym kwestię szczepień w Polsce. Dwa tygodnie będą liczone i weryfikowane podpisy. W trzy miesiące Sejm zajmie się projektem pod względem merytorycznym. Jeszcze nigdy nie byliśmy tak blisko.

Niemcy, Rosjanie rozstrzeliwując, zsyłając do łagrów i obozów też byli blisko. Tylko oni byli wrogami, prowadzili wojnę. Dziś polski poseł cieszy się z tego, że za kilka lat choroby będą dziesiątkować Polaków. Doskonale pasuje do tej uciechy parafraza słów Jana Pietrzaka — gdybym nie wiedział, że to głupota, to pomyślałbym, że zdrada.


Tytuł to wers piosenki Maanamu pod tytułem „Zdrada”.

Dodaj komentarz


komentarzy 5

  1. Wybacz, ale to straszne pierdoły:

    „Przeciwnicy GMO wolą poświecić życie setek milionów ludzi skazując ich na śmierć głodową niż dopuścić do uprawiania roślin, których szkodliwości wykazać nie potrafią. Nie są także w stanie dostrzec związku migracji ludzi uciekających przed głodem z polityką blokowania postępu.”

    Bomba atomowa to też postęp.
    Migracja jest efektem nadmiernego mnożenia się ludzi. Należy koniecznie zmniejszyć populację, a nie zachęcać do przyrostu w tempie mnożenia się wirusów.
    Jakie będą konsekwencje GMO, ludzie dowiedzą się za kilka pokoleń. Na razie GMO to możliwość wywołania głodu na dowolnym obszarze świata: rośliny GMO mają zniszczony gen powtarzalności, przez co KAŻDY ZASIEW jest możliwy TYLKO PO ZAKUPIE KOLEJNYCH NASION. A co będzie jak nałożą embargo?