W co się bawić, w co się……

Dziś nie będzie o polityce, a o wielkim Polaku znanym tylko z komedii, które napisał. Urodził się  w bogatej rodzinie szlacheckiej. Nie uczęszczał do szkół publicznych. Uczono go w domu przez prywatnych bakałarzy. Gdy miał 13 lat, po tragicznej śmierci matki, zamieszkał z ojcem we Lwowie. Jako 16-latek zaciągnął się do wojska. Najpierw Księstwa Warszawskiego, później do Napoleona. Wojakiem musiał być wybitnym, gdyż otrzymał Złoty Krzyż Virtuti Militari oraz Legię Honorową. Po 1815 roku napisał : Wyjechaliśmy razem, z odmiennych pobudek: Napoleon na Elbę, ja zasię do Rudek Działał (jak dziś się mówi) społecznie w Towarzystwie Przyjaciół Nauk, był członkiem Akademii Umiejętności, był posłem do Sejmu Krajowego. Znany (?) Polakom z komedii przedstawiających jego czasy. Czy można powiedzieć, że był dobrze wykształcony? Jakie to ma znaczenie przy tym co i jak napisał?
Hrabia Aleksander Fredro (1793 – 1876)

Oprócz komedii opisywał czasy Napoleońskie w Trzy po trzy.

Znane są jego bajki Paweł i Gaweł, Małpa w kąpieli, wiersze, poemat, itd

Utwór, do przeczytania którego zachęcam, poznałam dzięki wspaniałej interpretacji Piotra Machalicy. Padające tam słowa powszechnie są uważane za wulgarne, tekst zawiera treści erotyczne, ale jednak polecam. Kiedyś płytkę kupiłam w księgarni wysyłkowej, ale już dawno zniknęła ze sklepu.

Dlaczego reklamuję wulgaryzmy? Gdy słuchałam, zaskoczyła mnie mnogość określeń męskiego członka i pikantność opisu. Teraz jest ubożuchno. Kto nie lubi niech nie czyta, ale jeśli odrzuci się dosadność określeń i opis zdarzeń, to opis może bawić. Gdyby ktoś miał możliwość zdobycia CD z interpretacja Machalicy (lub kogo innego) to gorąco polecam.

XIII Księga Pana Tadeusza znana jako Sztuka obłapiania.

Na youtube można posłuchać całości w wykonaniu Daniela Olbrychskiego.

 

Dodaj komentarz


komentarzy: 1