Sztuka nader współczesna w jednym akcie bez happy endu

Miejsce akcji:
Przystanek komunikacji miejskiej.

Osoby:
Kobieta z trójką dzieci na chodzie i jednym w wózku.
Samotna kobieta.
Starszy pan.
Osoby oczekujące na pojazd.

Pojazd podjeżdża.

Kobieta z trójką dzieci na chodzie i jednym w wózku zwraca się do starszego pana stającego obok:
Czy mógłby mi pan pomóc z wózkiem?

Samotna kobieta konfidencjonalnie:
Wynajmij sobie tragarza! Ja muszę cały miesiąc zap… (tu pada określenie ciężkiej, uczciwej pracy za śmieciowe wynagrodzenie), żeby dostać mniej niż ty za leżenie na kanapie z rozłożonymi nogami. Niech jej pan nie pomaga. Niech panu zapłaci, stać ją! Albo niech się zwróci po Dudapomoc. Po męża zadzwoń!

Kobieta z trójką dzieci na chodzie i jednym w wózku bezradnie:
Ja nie mam męża…

Starszy pan ze zdziwieniem:
O, k…wa!

Osoby oczekujące na pojazd:
Dokładnie!

Pojazd odjeżdża.

Kur…tyna!

Dodaj komentarz


komentarzy 5

 1. Powiem, że opisane zachowania mnie nie zdziwiły. Są typowe dla Polski. Taka zawiść niczym rozsądnym nie spowodowana. Jeśli w ogóle powinna mieć miejsce.
  Nienawiść sprawiająca nienawistnikowi przyjemność.Nigdy i nigdzie nie potępiana, a jeśli „w obronie Kk to jest cechą pozytywną”
  Uprzejmość?
  Czy posłowie są uprzejmi? Czy mają wiedzę i znają pojęcie kultury?
  Są wzorami cwaniactwa, chamstwa, oszukańczych słów i zachowań.
  Czy dziennikarze są prawdomówni, czy nie judzą jedni na drugich?
  Szkalowanie, judzenie, to mająca ogromne uznanie u zbyt wielu, wada.

  Kobieta nie ma męża, bo nigdy nie wzięła ślubu z ojcem dzieci.
  Kobieta może jest wdową.
  To absolutnie nie ma znaczenia, gdy powinno się okazać pomoc. Być uprzejmym i grzecznym.
  Rozbuchane chamstwo już mocno się zakorzeniło, a usunąć je będzie bardzo ciężko.

  Troglodyci wszędzie mają pierwszeństwo.

  1. Są ludzie, którym się powodzi gorzej, są tacy, którym się powodzi lepiej. Tym, którym powodzi się gorzej pomagają specjalne powołane do tego celu urzędy.

   Kobieta z dziećmi dostaje, czy może raczej należy jej się, 1.500 lub 2.000 zł tylko za to, że nie zabezpieczyła się na wypadek ciąży. Sądząc z wieku dzieci co rok prorok. Te dzieci urodziła zanim program zaczął obowiązywać.

   Można mówić o zawiści w sytuacji gdy im ktoś jest mniej odpowiedzialny tym więcej pieniędzy dostaje? Za co? Za to, że ma dzieci? A jutro za co rząd zacznie płacić? Za posiadanie wąsów? Piegów? Nadwagi? Cellulitu? Na osiedlu mieszka kobieta, która pracuje, zajmuje się dzieckiem i mężem po wylewie. Pomoc jej się nie należy. Bo ma za mało dzieci i za wysokie dochody. Obok mieszka kobieta z trójką dzieci, która każde ma z kim innym. Teraz dostaje 1.500 zł. Wzięła chwilówkę, żeby kupić dzieciom smartfony czy laptopy, nie wiem, bo sama nie wiedziała co kupiła. Wyprawki dla dzieci ufunduje jej pomoc społeczna, bo jej się należy — nie ma żadnego dochodu. Jest w kolejnej ciąży.

   Sąsiedzi zachowują się typowo dla Polski — współczują pierwszej i gardzą drugą. Do niedawna każdy jak tylko miał coś to biegł i pytał jedną czy drugą czy coś jej się przyda, czy w czymś nie pomóc. Teraz wielu wielodzietnej przestało się kłaniać. Zwłaszcza, że od nadmiaru szczęścia często kręci jej się w głowie mimo, iż jest w ciąży.

   Wielokrotnie powtarzałaś o przywileju. Tak jawna niesprawiedliwość, tak jawna rozrzutność, tak jawna kpina z ludzi naprawdę potrzebujących, płacenie za nic bez oglądania się na status materialny to już nie przywilej? A co?

   1. Można to nazwać przywilejem. Niesłusznym jak każdy inny. To szkodliwe rozwiązanie, w dodatku nic nikomu (oprócz biorących 500+) dobrego nie przynoszącego. Przypuszczam, że jest to pomysł Morawieckiego, który wzorem z USA po I WŚ (wypłacono odszkodowania żołnierzom) tak chciał rozruszać gospodarkę. Nie wzięto pod uwagę mentalności, sposobu patrzenia większości Polaków na państwo. Ciągle Polska tkwi w demokracji socjalistycznej, gdzie państwo daje, a człowiekowi należy się. To efekt braku uczenia właściwego od podstawówki. Ale gdy na pierwszym miejscu jest Bóg, potem swoiście rozumiany honor, a ojczyzna jakimś tam dodatkiem, to czego oczekiwać?

    Niedawno w Szwajcarii przeprowadzono referendum z pytaniem: czy wszystkim obywatelom wypłacać 10 tys franków szw.? Obywatele mieli świadomość, że takie rozdawnictwo jest szkodliwe i powiedzieli NIE!. A jak zachowaliby się Polacy, jeśli w ogóle ktoś by zapytał ich o zdanie? Wzięliby i krzyczeli mało!

    Wspominasz o patologicznym utrzymywaniu kobiety dzieciorobiącej. Gdyby poszła po poradę do ginekologa i prosiła o założenie spirali, to w NFZ jest to niemożliwe. Gdyby ciążę usunęła byłaby zbrodniarką!! To demokracja katolicka po 1989r. Wskażesz partię, która nie była na usługach Kk?

    Czego jednak się spodziewać od rządzących, posłujących, gdy najwięcej tam z wykształceniem przygotowującym do uczenia w szkole.PIS zrobił głównym myślącym w Banku Centralnym tumana, który nie znał podstawowych pojęć ekonomicznych. Dobrze, że była Gilowska i mu podpowiadała, bo bzdury plótł bez przerwy.Któraś partia obruszyła się? Po co. U nich jest tak samo.

    http://fakty.interia.pl/prasa/news-pawlak-wkurzalem-sie-tlumaczylem-ale-tusk-nie-chcial-sluchac,nId,2253467

    Gdy z PISu leciały słowa o lenistwie Tuska, to uważano to za szkalowanie. Bo u nich pomieszane prawdziwe z głupotą. Gdyby  zaczęli mówić o zagrożeniu wojną, to te słowa potraktowano by poważnie, gdy plecie je człowiek z problemem umysłowym?

    Mnie nie dziwi, że na Polaków patrzą z wyższością.W wielu krajach są takie dziwne rozwiązania dla mnie nie do przyjęcia, ale takiej głupoty w rządzeniu to chyba nigdzie nie ma. Mam na myśli tylko Europę.

    Umożliwiłeś mi przeczytanie artykułu o rodzinie, która ukrywa się. Czy ich życie nie zaczęło przypominać tego w krajach, gdzie władza z mafią współpracuje? A Ziobro sterujący ręcznie na pewno niczego na dobre nie zmieni. Bo jest prymitywny w myśleniu i głupi.

     1. Zbyt wielu nie zdaje sobie sprawy z tego, że pozbawienie TK wolności, to zapowiedź utraty wolności przez każdego z nas.Gdyby uczciwie uczono współczesnej historii, a nie atakowano wszystkiego i wszystkich ubecją, to i świadomość i wiedza byłyby inne.

      „Takie…..”