Spieprzaj dziadu z wizji!

Nie jest ważne kto mówi, co mówi, jak mówi i czy mówi z sensem. Liczy się wiek i płeć. Poza tym „Nieobecność kobiet w programach wyborczych utwierdza” w niektórych redaktorkach oraz redaktorach „dyskryminujący stereotyp, że polityka – i w ogóle sprawy publiczne – to rzecz mężczyzn. Nieobecność młodych dodatkowo wzmacnia ich własne, niebezpieczne dla demokracji przekonanie, że wybory to nie ich sprawa. Stąd apel do TVN, TVP i Polsat News, który może podpisać każda/y z Was”.

Korzystając z okazji raz na zawsze należy także skończyć z dyskryminowaniem miernot. Tu trzeba oddać sprawiedliwość czynnikom partyjno-rządowym, które zrealizowały postulaty apelu zanim w ogóle zostały wyartykułowane. Zastąpiono na przykład starego ramola na stanowisku prezesa Trybunału Konstytucyjnego młodą kobietą, co korzystnie wpłynęło na całokształt. Dlatego nie wahaj się, podpisz apel! Niech w telewizjach zapanują takie porządki jak w niektórych redakcjach — bez doświadczenia, bez kwalifikacji, ale za to młodzi i właściwej płci.

Jeśliby komuś przyszło do durnowatego łba, że to ageizm, to niech się puknie w durnowaty łeb. Eliminowanie starszych z mediów to nie żaden ageizm tylko postęp i progresja. Poza tym młoda kobieta, byle dorosła, jeśli nawet nie będzie miała nic sensownego do powiedzenia, to zawsze znajdzie coś do pokazania. PiS próbował wywalić starych z Sądu Najwyższego, ale mu się nie udało. Podpisz apel, wspólnie wywalmy ich chociaż z telewizji!

Nie zwlekaj! Nie czekaj! Podpisuj, ale to już! Połóż tamę dyskryminacji! Niech tak jak w Trybunale Konstytucyjnym będzie wszędzie, od mediów po uniwersytety! Po co pytać profesora skoro lepiej wie przedszkolak?

 

PS.
Na wszelki wypadek wyjaśniam, że powyższy apel nie jest mojego pomysłu. Tylko go tu reklamuję, bo wszystkie inicjatywy są godne polecenia i rozpropagowania. Sam od dłuższego czasu postuluję, by mnie tutaj zastąpił ktoś młodszy, ale chętnych brak. Jedna obiecująca młoda Pani uciekła zagranicę gdy jej zaproponowałem (pozdrawiam serdecznie, mam nadzieję, że tu zagląda). Ten jakże na czasie, mądry, rozsądny, sensowny apel wystosował „portal sprawdzający fakty i prowadzący dziennikarskie śledztwa, medium społecznościowe i archiwum życia publicznego”.

 

UAKTUALNIENIE
Wyż. wym. portal grzeje temat i za pomocą wykresów udowadnia, że nie jest ważne kogo widzowie i słuchacze chcą oglądać i słuchać, kto jest kompetentny, ma wiedzę i doświadczenie, ponieważ dotąd liczyła się wyłącznie płeć, a teraz należy także brać pod uwagę wiek. I to wszystko za pieniądze ofiarodawców, którym należą się wyrazy uznania za rozsądne lokowanie pieniędzy. Młody i jurny zespół, którego teksty można znaleźć na portalu składa się z 4 kobiet i 9 mężczyzn (30%). zaś „zespół śledczy” to czterech mężczyzn i jedna kobieta (20%). Trudno nie zachodzić w głowę dlaczego oni naprawy świata nie chcą zacząć od siebie? Z drugiej strony trudno zrozumieć dlaczego próbują narzucić wszystkim swoją wizję świata. Czytelnicy, a nawet czytelniczki nie dali się nabrać i zignorowali bezsensowną akcję:

Nam, niestety, nie udało się zmobilizować czytelników i czytelniczek. Naszą petycję – do momentu publikacji tego artykułu – podpisało tylko nieco ponad 500 osób.

Dlaczego tak mało?

Mamy trzy hipotezy:

 • jesteście przyzwyczajeni do braku kobiet i młodych ludzi jako komentatorów. Jest to tak powszechne, że nie budzi już sprzeciwu;
 • aprobujecie ten stan rzeczy, bo nawet wśród kobiet rozpowszechnione są stereotypy na temat płci (np., że kobiety są zbyt emocjonalne, mają piszczący głos albo brakuje im doświadczenia);
 • uważacie, że to, kto komentuje wydarzenia nie ma większego znaczenia;
 • zgadzacie się z nami, ale uważacie, że apel nic nie da.

Czy da się lepiej wykpić całą akcję? Na portalu wybory samorządowe omawiają i komentują głównie mężczyźni. Na 72 materiały sygnowane tagiem „Wybory samorządowe 2018” autorkami zaledwie 23 są kobiety. Wygląda na to, że najciemniej jest pod latarnią.

Dodaj komentarz


komentarzy: 1

 1. Jestem przeciwniczka wszelkich parytetów !!! Uważam je za upokarzające dla kobiet, które traktowane z litościwą wyższością niech się cieszą, że mogą zaistnieć. Jedno jest pewne, jak na razie kobietom jest trudniej przebijać się w awansowaniu na stanowiska, ale dlaczego miałoby to być w postaci rzuconej im „pańskiej łaski”? Jak dotychczas nie zauważam by parytety odkryły jakieś indywidualności. Raczej odkrywają niskie pobudki zachowań.

  To moje jednostkowe zdanie. By to zmienić należałoby inaczej wychowywać dzieci, młodzież, także jeszcze studentów, a od dorosłych żądać przyzwoitości w mowie i czynach. Bo na dziś nikt nie ponosi odpowiedzialności za swoje bajdurzenia, rzucanie bezpodstawnych oskarżeń. Jeśli chodzi o polityków i dziennikarzy, to zasada szybkiego rozpatrywania skarg (jak w czasie wyborów) powinna obowiązywać stale. I nie kończyć się tylko napomnieniem, ale i karami finansowymi. Wiem, wiem, że to niepopularne, ale jak inaczej nauczyć przyzwoitości we wspomnianych zawodach? Jak nauczyć odpowiedzialności polityków? Chociażby za to, co czeka Warszawę w dniu 11.11.2018 r? ”

  „Neofaszyści z całej Europy jadą do Warszawy na 11 listopada. Konferencja, koncert, a potem Marsz Niepodległości”  http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,24119435,neofaszysci-jada-do-warszawy-konferencja-koncert-a-potem.html

  Pyskacze z PIS tak się zaharowali w planowaniu obchodów, że to będzie święto neofaszystów? Pod wodzą nieudolnego, prostackiego prezydenta?

  Kto zważa na słowa J.Zamoyskiego: Takie będą Rzeczpospolite, jakie ich młodzieży chowanie”  Najwyżej jakiś/jakaś niezadowoleni powiedzą „za moich czasów…..’ ble ble ble i nie wezmą pod uwagę, że to dzięki ich poparciu, dzięki karcie wrzuconej do urny, jest, jak jest.