Przyszłoroczni patroni

Sejm przyjął uchwałę „w sprawie ustanowienia roku 2020 Rokiem Bitwy Warszawskiej”. Dlaczego ustanowienie roku 2020 rokiem Bitwy Warszawskiej jest takie ważne? Ponieważ Sejm Rzeczypospolitej Polskiej jest głęboko

przekonany o szczególnym znaczeniu Bitwy Warszawskiej dla zachowania niepodległości przez Polskę i zatrzymania bolszewickiej nawały na Europę Zachodnią

Iwona Śledzińska-Katarasińska w pierwszym radiu informacyjnym, zapłać, żeby posłuchać, nie mogła nadziwić się Dlaczego we wszystkich uchwałach nie wymieniamy Lecha Kaczyńskiego? Bo na dobrą sprawę od chrztu Polski poprzez wszystkie dokumenty, które wychodzą z tego Sejmu, można by o nim wspominać. W tej sprawie kluczowe znaczenie ma kolejność zdarzeń. Najpierw p. poseł podniosła rękę ‚za’ uchwałą, a dopiero potem zdziwiła się. Aż strach pomyśleć co by się stało, gdyby było odwrotnie. Bez trudu można sobie wyobrazić nagłówki. Gazeta: „Śledzińska-Katarasińska dziwi się, ale odważnie głosuje ‚za’!” Fakt: „Śledzińska-Katarasińska l. 78 dziwi się, ale bezmyślnie głosuje ‚za’!”. DoRzeczy: „Hipokryzja Śledzińskiej-Katarasińskiej!”. Itp. Calusieńka koalicja populistyczna jak na totalną opozycję przystało była ‚za’, z wyjątkiem skarbnika PO Witczaka Mariusza.

W przeciwieństwie do pani poseł pan poseł Michał Kamiński najpierw zdziwił się, a potem podniósł rękę i nacisnął przycisk ‚za’. Można się z tego śmiać i pewnie wiele osób śmiać się będzie. Ja jednak znałem Lecha Kaczyńskiego i się z tego nie śmieję i wiem jedno: on też by się z tego nie śmiałtłumaczył Newsweekowi. Przypisywanie Lecha Kaczyńskiego do zwycięstwa nad bolszewizmem w 1920 roku, kiedy Lech Kaczyński nie był nawet w planach, jest jakimś absurdalnym nadużyciem i tak naprawdę nie tylko nie służy pamięci prezydenta, ale ją ośmiesza. I dlatego Kamiński zachowując powagę także zagłosował ‚za’.

Cóż takiego znalazło się w uchwale, że wzbudziło takie emocje? Zerknijmy:

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej prof. Lech Kaczyński w przeddzień Święta Wojska Polskiego w 2009 roku mówił: „W tych sierpniowych dniach decydował się nie tylko los naszego kraju, ale i całego kontynentu. Była to chwila wielkiej narodowej próby, którą Polacy przebyli zwycięsko. […] Jej bohaterami, prawdziwymi twórcami zwycięstwa, byli żołnierze Wojska Polskiego, którzy ruszyli w bój o wszystko. Wreszcie solidarność i ofiarność całego społeczeństwa, które w tym dramatycznym momencie porzuciło spory i podziały. Wielka, wspaniała lekcja 15 sierpnia 1920 roku powinna być dla nas zawsze aktualna i pouczająca”.

W uchwale można było zacytować dowolnego innego polityka, bo wszyscy wypowiadali się o Bitwie Warszawskiej w podobnym tonie. Niestety, żaden z nich nie ma brata, który ma w Polsce praktycznie nieograniczoną władzę. Zaś wiernopoddańcza postawa członków koalicji populistycznej wobec przewodniczącego, który wiedzie ją od klęski do klęski, pozbawia ich moralnego prawa krytykowania i wyśmiewania identycznej postawy u innych.

Rok 2020 jest rokiem przestępnym, więc jest bardziej pojemny. Dlatego tego samego dnia w innej uchwale postanowiono, że stanie się rokiem Ingardena. Oprócz tego będzie rokiem Św. Jana Pawła II a także Hetmana Stanisława Żółkiewskiego. W sprawie Jana Pawła II wyłamało się dwóch posłów PO (Brejza Krzysztof i Furgo Grzegorz), a niechętny  Żółkiewskiemu był jeden poseł PiS-u.

Tak więc rok 2020 będzie rokiem Leopolda Tyrmanda, Św. Jana Pawła II, Hetmana Stanisława Żółkiewskiego, Romana Ingardena oraz Bitwy Warszawskiej. A ponieważ jest dopiero połowa czerwca, więc lista może zostać rozszerzona o kolejne postaci i wydarzenia. Na przykład 200 lat temu, w roku 1820, założono Wyższe Seminarium Duchowne w Sandomierzu, zaś lewicowy odłam koalicji populistycznej być może zechce upamiętnić dwustulecie urodzin Fryderyka Engelsa, który wraz z Leninem i Marksem tworzył komunistyczną świętą trójcę.

 

Dodaj komentarz


komentarzy 8

  1. …zatrzymanie bolszewickiej nawały… Przytoczę słowa mądrego, polskiego komunisty Juliana Bruna. „Chętnie powtarza się frazesy o „przedmurzu Zachodu”. Nieszczególnie wyszliśmy na tej historycznej roli. Poza tym – może czas byłby przestać być czyimś przedmurzem, czy nawet murem, i pomyśleć o własnej budowli.”

    Świętowanie nadmierne to taka polska nienormalność. I nie znajdzie się jeden mądry w Sejmie, który krzyknie: opamiętajcie się posłowie!!!  „Kto buduje na ludzkiej głupocie, ten buduje pewnie i trwale.” * oraz  „Głupcy zawsze mają najwięcej do gadania.” **

    *F.Chwalibóg/ **J.Stępień
    p.s. W Rosji sowieckiej wszystko wywodziło się z genialnej myśli Lenina, a jeszcze bardziej Stalina. Kiedy i ktore miasto zmieni nazwę na wywodzącą się od L.Kaczyńskiego?

            1. Taką informację mogę przeczytać pod artykułami: ”

              Udostępnij ten artykuł w całości, komu tylko chcesz
              Dzięki prenumeracie możesz obdarować nawet 5 osób. Wybrana przez Ciebie osoba otrzyma na podany adres e-mail link z odblokowanym dostępem do artykułu.”

              1. Ja mam taka informację:

                Droga Czytelniczko, Drogi Czytelniku,

                [Znajoma] udostępnia Ci do przeczytania pełną wersję poniższego artykułu. Może to zrobić, ponieważ ma prenumeratę Wyborczej. Twój dostęp będzie aktywny przez najbliższe 72 godziny.

                Życzymy miłej lektury!

                Gdy jednak próbuję się zalogować dostaję komunikat:

                Błędny login lub hasło.

                Pierwsze artykuły przegapiłem, wybacz, bo rzadko zaglądam na pocztę gazety.

                Napisałem do nich z pytaniem co jest grane.