Przyczyną, której zawdzięczamy nasze istnienie, jest błąd.

Doskonałego nie można poprawić ani zepsuć. Jeśli wykluczymy możliwość występowania błędu, mamy do czynienia z hipotetycznym idealnym Wszechświatem.

W idealnym Wszechświecie nie byłoby żadnych zmian. Idealny, bez błędów, byłby martwy albo trwał w niezmiennym doskonale zaprogramowanym ruchu. Nie mogłoby wydarzyć się w nim nic niedoskonałego. Nic, czego nie byłoby w Programie Działania Wszechświata. Byłby jak mechaniczny zegarek, który zawsze działa prawidłowo i nie ma możliwości, żeby kiedykolwiek uległ uszkodzeniu.

Źródłem wszelkiego rozwoju, przyczyną postępu i każdej pozytywnej zmiany, jaką udało się do tej pory zaobserwować naukowcom, jest błąd.

Nie wiemy, z jakiego powodu znany nam Wszechświat jest niedoskonały.

Nie wiemy, dlaczego występują błędy w kopiowaniu kodów genetycznych.

Gdyby nie było tych błędów, to gatunki zwierząt, które spotykamy na Ziemi, nie zmieniałyby się w czasie. Ludzie nie starzeliby się. Nie byłoby raka i chorób genetycznych.

Gdyby nie błędy popełniane przez ludzi (głównie błędy ludzi sprawujących władzę), społeczeństwa idealne zaspokajałyby wszystkie ludzkie potrzeby.

Nie byłoby zmian systemów społecznych. Zmian ustrojów. Nie byłoby żadnych rewolucji.

Błędne kopiowanie jest przyczyną ewolucyjnego doskonalenia gatunków.

Wskutek błędnego kopiowania powstaje wiele form życia różniących się od oryginałów, czyli organizmów wyjściowych (rodzicielskich).

Większość tych nowych form jest wadliwych, uszkodzonych, niezdolnych do życia lub znacznie gorzej przystosowanych od form macierzystych. Mówimy, że są to chorzy na choroby genetyczne (rośliny, zwierzęta i ludzie). Te błędy w kopiowaniu podlegają eliminacji. (Konkurencja, walka o byt). Możliwości przekazywania swoich genów potomstwu przez osobników chorych są ograniczone.

Wskutek błędnego kopiowania powstają również (od czasu do czasu) formy życia, które są lepiej przystosowane od form wyjściowych. Takie formy dają początek nowym liniom genetycznym, które udoskonalają gatunek w sposób ewolucyjny. Dzieje się tak, gdy zmiany spowodowane błędem są niewielkie.

Zdarzają się przypadki, gdy skutkiem błędu w kopiowaniu powstają duże zmiany, a mimo to nowa forma jest dobrze dostosowana do życia w dotychczasowym lub innym, nowym środowisku.Mamy wtedy do czynienia z sytuacją, gdy błąd w kopiowaniu genów może zapoczątkować powstanie zupełnie nowego gatunku.

Przyczyną, której zawdzięczamy nasze istnienie, jest błąd. Większość ludzi zupełnie nie zdaje sobie z tego sprawy.

.

Adam Jezierski

.

Dodaj komentarz


komentarze 2

  1. „Sądzę, że pańskie kategorie będą odebrane przez Kościół katolicki jako obraźliwe. Jest on bowiem absolutnie przekonany o posiadaniu prawdy na wyłączność. Każdy głos inny, podważający to przekonanie, jest heretycki i kruszący podstawy katolickiej wiary.(….)

    Episkopat i ojciec Rydzyk uważają, że jakakolwiek próba kwestionowania ich punktu widzenia stanowi szatańskie, śmiertelne zagrożenie dla całego Kościoła. W oczach toruńskiego redemptorysty i wychowanym na jego mediach biskupach jest to instytucja totalną, która ma gotowe odpowiedzi na wszystkie pytania, jakie nurtują człowieka. Tak rozumiany Kościół zaspokaja wszystkie potrzeby człowieka od narodzin do śmierci. To, co nam jawi się jako absurd, jest konsekwencją właśnie takiej logiki, nie reformowalnej w gruncie rzeczy. W polskim Kościele nie ma przepływu informacji, idei. To oddzielny świat. Aby jakoś się do niego zbliżyć, trzeba byłoby się dogadać. Ale nie wiem, czy panu i mnie się chce….”          Stanisław Obirek.

    Użyłam cytatów, bo lepiej przedstawiają moje myśli niż własne. I pasują 😉