Prawo jest po to… Właśnie, po co?

Jak wiadomo sól przemysłowa nie szkodzi. Nie szkodzi, że nie jest spożywcza (bo jest przemysłowa), nie szkodzi, że prawo zabrania jej stosowania do celów spożywczych. Urząd zbadał próbkę pobraną teraz (choć proceder trwa lata) i stwierdził, że wszystko jest ok. Czy wszystko było ok rok temu? Dwa? Pięć? Substancji szkodliwych wtedy też nie zawierała? Tego Sanepid nie badał. Prokuratura ochoczo podchwyciła zapewnienia państwowej instytucji ds. badania i zmieniła „kwalifikację prawną czynu”. Na łagodniejszą. Bo od zaostrzania prawa są politycy, od łagodzenia prokuratorzy. Być może przedsiębiorczy przedsiębiorcy zostaną nagrodzeni za wykazanie inicjatywy i niskiej szkodliwości produktów przemysłowych.

Ale prawo to wbrew pozorom nie tylko zakazy. Bywa, że wręcz przeciwnie. Weźmy na przykład taką ustawę „O godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych”. Artykuł pierwszy owej ustawy nakazuje symbole czcić, szanować i chronić:

1. Orzeł biały, biało-czerwone barwy i „Mazurek Dąbrowskiego” są symbolami Rzeczypospolitej Polskiej.
2. Otaczanie tych symboli czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela Rzeczypospolitej Polskiej oraz wszystkich organów państwowych, instytucji i organizacji.Prezydent
3. Symbole Rzeczypospolitej Polskiej pozostają pod szczególną ochroną prawa, przewidzianą w odrębnych przepisach.

Z kolei artykuł drugi nie pozostawia wątpliwości, jak ma wyglądać godło Rzeczypospolitej Polskiej:

Ministerstwo GospodarkiGodłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy.

Wreszcie artykuł 2a wskazuje tych, którzy są zobowiązani wykorzystywać godne najwyższego szacunku, czci i ochrony opisane szczegółowo w ustawie godło Rzeczypospolitej Polskiej:

Premier

Wizerunku orła ustalonego dla godła używają:
1) organy władzy państwowej;
2) organy administracji rządowej;

Ministerstwo Zdrowia

No i co z tego? — ktoś zapyta. W zasadzie nic. Podobnie jak sól — nie szkodzi…

Najważniejsze, że prawo przewiduje kary dla tych, którzy symboli narodowych nie otaczają czcią oraz szacunkiem…

Dodaj komentarz