Panie prezesie, melduję się!

Pod koniec pierwszej dekady XXI wieku, na początku roku 2008, premier Rzeczpospolitej Polskiej po spotkaniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zapowiedział, że jego rząd będzie chciał doprowadzić jeszcze w tamtym (2008) roku do zniesienia obowiązku meldunku. Podkreślił, że jest to zmiana istotna, w jakimś sensie rewolucyjna i oczekiwana przez obywateli. To jest naszym celem — zapewniał — by zwykły człowiek był jak najlepiej przez władze obsługiwany. Dlaczego to takie ważne? To takie ważne dlatego, że przez ostatnie sześć lat, gdy rządziło SLD i PiS, władza zapomniała o wielkim zadaniu (…) polegającym na oddaniu władzy, kompetencji i pieniędzy tak, by ludzie decydowali o ich wydawaniu (…) w największym stopniu. Władza Tuska miała być więc władzą pamiętliwą.

Na półmetku drugiej dekady XXI wieku jesteśmy dokładnie w tym samym miejscu, w którym byliśmy pod koniec pierwszej dekady, z tą różnicą, że rząd Tuska już nic nie chce, ponieważ Tusk zrezygnował z szefowania rządowi i zajął się szefowaniem Unii. Zadbał co prawda, żeby nadal decydować o kluczowych sprawach namaszczając osobę niesamodzielną, ale już nie będzie ponosił odpowiedzialności za sytuację w kraju. Tak więc w połowie drugiej dekady XXI wieku obowiązek meldunkowy nadal obowiązuje i będzie obowiązywał. Nie można go bowiem znieść z wielu przyczyn, z których główną jest mentalne tkwienie klasy politycznej i urzędniczej w minionym ustroju. Ani polityk, ani tym bardziej urzędnik nie jest w stanie wyobrazić sobie sytuacji, w której obywatel gdzieś mieszka, a fakt ten nie jest odnotowany w papierach.

Od przyszłego roku będą wydawane nowe dowody osobiste. Blady strach padł na urzędników, bo nie będzie w nich adresu zameldowania. A to według nich Sodoma, Gomora oraz Armagedon. Już rozpoczęli rozdzieranie szat. Martwią się, że będą musieli wydawać zaświadczenia o zamieszkaniu, a to ich męczy. Najlepiej czują, że pracują wtedy, gdy petentowi każą latać od Annasza do Kajfasza i kolekcjonować kwity, potwierdzenia, zaświadczenia, oświadczenia, poświadczenia, wyciągi i odpisy. Cytowani przez Gazetę Urzędnicy z kieleckiego ratusza obawiają się, że skoro nie będzie w dowodach adresu zamieszkania, to oni, kieleccy urzędnicy, będą musieli wypisywać mnóstwo zaświadczeń osobom zainteresowanym wzięciem kredytu czy założeniem konta w banku. A urzędnik, nawet kielecki, nie lubi być do niczego zmuszany. Ponieważ gdy działa pod przymusem spada mu wydajność w przekładaniu papierów i krzywo pieczątki przystawia.

Skąd ta tendencja do przykręcania śruby, ograniczania swobód? Po pierwsze z oderwania się od rzeczywistości. Urzędnik nie musi zwalniać się z pracy i stać w kolejce, żeby załatwić jakąś sprawę czy zdobyć zaświadczenie w urzędzie. Idzie do sąsiedniego pokoju nie przejmując się godzinami przyjęć i od ręki dostaje co chce. Nie rozumie więc zdenerwowania petentów biegających tam i z powrotem. Poza tym lubi porządek i dobrze czuje się tylko ze świadomością, że świstek ze stempelkiem i parafką jest wpięty do segregatora i wraz z nim spoczywa w szafie. Swoboda zaś to chaos, to pusty segregator, to papierek bez stempelka i podpisu. To obywatel nie wiadomo gdzie i nie wiadomo dlaczego.

Po drugie i najważniejsze według polityków i urzędników wszyscy obywatele to oszuści i złodzieje. Dać im nieco swobody, to sami siebie oszukają i okradną. Swego czasu PO postanowiła ulżyć ciężkiej doli sądów i utworzyła e-sąd. E-sąd służy głównie egzekwowaniu i wyłudzaniu zaległych i nienależnych należności. Dlaczego w krajach, gdzie obowiązku meldunkowego nie ma, tego rodzaju oszustwa są niemożliwe? Z prozaicznej przyczyny — tam wezwania dostarcza się adresatowi, a nie pod adres zameldowania. Często intencjonalnie błędny właśnie po to, by adresat nie wniósł sprzeciwu. Jak nie wniesie, to „wyrok” stanie się prawomocny, więc będzie można w majestacie prawa, w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej, oskubać frajera. Co ciekawe, gdy wyrok uprawomocni się, to komornik nie idzie pod nieprawidłowy adres, tylko od razu wali tam, gdzie trzeba.

Ponieważ meldunek jest wygodny zarówno dla urzędników jak i tak zwanego wymiaru sprawiedliwości, więc o jego zniesieniu możemy zapomnieć. Zniesienie meldunku bowiem wymaga przejrzenia wszystkich ustaw i znowelizowania tych, które tego wymagają. A dotąd w tej sprawie rząd palcem nie kiwnął.

 

PS.

Przepraszam P.T. Czytelników za stałego komentatora, który namiętnie komentuje jak umie i rozumie w przerwach w odmawianiu paciorków. Proszę z niego nie szydzić.

Dodaj komentarz


komentarzy: 1

  • nebukadnezar

   Oceniono 7 razy -5

   Benito M. – Prądnik unplug czyli kaleką w makietę a’cappella. Jednym słowem, tydzień zleciał.
   De’biliada „na trzy nogi” zassała poranne newsletter’y i z nadęciem, wartym lepszej sprawy, jak zwykle celnie i dosadnie obaliła kolejne miejskie legendy i mity. I nie chodzi tu o czarną wołgę GAZ-24. Pora więc na dygresję.
   Scenka w biurowym aneksie kuchennym. Na lunch’u, grupka urzędników w powakacyjnej jeszcze euforii. Bardziej niż w/w konsumpcja, pochłania ich oratorska falanga o tym, gdzie… NIE byli w tym roku, spędzając urlop. Po prostu NG, Planete i Discovery razem. Wiem, mało śmieszne. Ale to samo wrażenie można odnieść po wpisach de’bilianina tow. OFE-batela. „Na czym jeszcze można się NIE znać?”. Bolszewia udowadnia, że wachlarz dziedzin w tej materii jest nieskończony – ot, taka refleksja.
   Zleżały już onko-bąbel C65 z przerzutami na nadgarstek, oryginalne „spojrzenie” na akustykę przez pryzmat filcowej okładziny, ruletka finansowa OFE – remedium na permanentną rentę, dogłębna weryfikacja osobowościowa urzędnika – ta umiejętność wyniesiona z niesławnego wydz. IV, awans działacza społecznego Mariusza D. na posła / jak ktoś z trybuny sejmowej to od razu poseł ?!…przecież handlarz makulaturą to nie od razu LITERAT -sic/, semantyczny suchar gazowy – wyższość przykręcania nad nieodkręceniem…czy wreszcie pomysł budowania ścieżek warzywnych obok rowerowych, albo choćby wydych klimatyczny-modus operandi …zlodowacenia. Bo tak /etc. SIC/. Tyle krótkie résumé. Jednak o tym po tym.

   …cdn.

   • 0f0fr

    Oceniono 2 razy 0

    @nebukadnezar
    kreytuwhbkinaewiwndtraedzmnbusntsiaGyöktörzse (calami rhizoma) kúszó, elágazó, kellemes illatú, kesernyésen fűszeres izű. Levelei a gyöktörzs felső részéből erednek, alakjuk hosszú szálas kard alakú. Virágzata sok apró virág raewmnaberaeaalkottaorzsavirágzat, május-júniusban virágzik. Termése sokmagvú három rekeszes tok. Hazánkban nem hoz terméHatóanyIllóolajat, nyálkát, cseranyagotményítőt tartalmazelhasználásagja gyöktörzsehámozva,hámozatlanul,porítvakerülforgalomba.yöktörzséből illóolajat (Aetheroleum calami) is előállítanak. Szeszes kivonat is készül belőleye gyümölcsleveseknél, gyümölcs-salátáknál, de legfőként borok, likőrök és pálinkák fűszerezésérehasználjákülönböző teakeverékekben gyomorsav-termelést szabályozó, étvágyjavító, emésztést serkentő, nyugtató hatását hasznosítják. Azaron tartalma miatt gyógyteákban nem használható nagy mennyiségben és hosszú ideignő étvágygerjesztő, idegerősítő, vértisztító, gyomorerősítő. Kenőcsök alkotórészeként és gyógyfürdőkben reuma kezelésére használják, gyógyfürdőben idegerősítőnek is hatásosnai és indiai gyógyászat szélesebb körben régóta használja.

  • nebukadnezar

   Oceniono 8 razy -4

   …cd.
   Apostat z neofity – apologetą.
   Nieprzemijającym jednak leitmotiv’em „dywagaci”ubeckiego stachanowca z przygłupowa jest Kościół. Baaaaardzo szeroko rozumiany i winny wszechogarniającego armagedonu co to nad grajdołem wisi / poza cyklistami, oczywista/. Można by spekulować z czego wynika ten alergiczny wręcz brak akceptacji (eufemizm), czy tolerancji (kolokwializm). Ale to temat rzeka, zaś tow.szmaciarz nie zasługuje na tyle zainteresowania. Poza tym…wcale nie taki skomplikowany element zacz. Sprawa jest banalnie prosta. Jeśli ktoś postrzega religię jako loterię fantową to nie sposób o transcendencję się nie potknąć. A że miast 4-napędowego SUV-a wylosował był seler naciowy – się wziął i obraził /circulus vitiosus/.
   Gdyby potiomkinowiec z partyzanckiego grajdoła był dotknięty łaską przenikliwego obserwatora, w mig zauważył by miałkość swojego zacietrzewienia. Albowiem, to nie chrześcijanie zagrażają obecnemu porządkowi Świata, nawet gdyby utożsamiać ich z największymi biskupimi głąbami. Wokół nas rośnie w siłę kalifat. ISIS nie powstaje gdzieś za siedmioma górami. No ale na taką konkluzję a’la Rushdie, przebąkujący coś, kiedyś o odwadze zrzędzian jest po prostu za chudy w uszach.

   …tak czy owak, sprawność napełniona czyli z teki kaleki vel „łacina dla gminu” :
   – myśl na zdziś – „vox CALEKI’S in deserto”…ALLOHA, przygłupowo !

   • 0f0fr

    Oceniono 3 razy 1

    @nebukadnezar
    Gyöktörzse (calami rhizoma) kúszó, elágazó, kellemes illatú, kesernyésen fűszeres izű. Levelei a gyöktörzs felső részéből erednek, alakjuk hosszú szálas kard alakú. Virágzata sok apró virágcm-estorzsavirágzatmájusjúniusbanvirágzik.ermésesokmagvúháromrekeszestHazánkbanemhozterméstIllóolajanyálkát,cseranyagotkeményítőttartalmazFelhasználásaDrogja gyöktörzse, hámozva, hámozatlanulporítvakerülforgalomba.Gyöktörzsébőillóolajatiselőállítanak.SzeszeskivonaiskészülbelőleEgyesgyümölcsleveseknél, gyümölcs-salátáknál, de legfőként borok, likőrök és pálinkák fűszerezésére használjákülönböző teakeverékekben gyomorsavtermeléstszabályozó,étvágyjavító, emésztést serkentő, nyugtató hatását hasznosítják. Azaron tartalma miatt gyógyteákban nem használható nagy mennyiségben és hosszú ideig.Kitűnő étvágygerjesztő, idegerősítő, vértisztító, gyomorerősítő. Kenőcsök alkotórészeként és gyógyfürdőkben reuma kezelésére használják, gyógyfürdőben idegerősítőnek is hatásos.A kínai és indiai gyógyászat szélesebb körben régóta használja.

   • mysza_sw

    Oceniono 1 raz 1

    @0f0fr
    Nie dla każdego wygląda to bezsensownie 😉
    P.S.
    Tatarak (odrobinę suszonego kłącza) dodaję do nalewki według starego, ukraińskiego przepisu.

   • 0f0fr

    Oceniono 2 razy 2

    @mysza_sw
    Zgadywać ma ten „najmądrzejszy”, nie wpychaj się 🙂

   • mysza_sw

    Oceniono 1 raz 1

    @0f0fr
    Przepraszam… 😉

   • oby.watel

    Oceniono 7 razy -1

    @0f0fr
    Najmądrzejszy niczego nie będzie zgadywał, bo zajęty jest oporządzaniem. Jak skończy to pokłoni się swemu bogu i da świadectwo na blogu.

   • 0f0fr

    Oceniono 2 razy 2

    Czy nie przejęzyczyłeś się?
    Bogu?
    A nie biskupowi?

  • nebukadnezar

   Oceniono 6 razy -4

   …cd./JUŻ/
   Apostat z neofity – apologetą.
   Nieprzemijającym jednak leitmotiv’em „dywagaci”ubeckiego stachanowca z przygłupowa jest Kościół. Baaaaardzo szeroko rozumiany i winny wszechogarniającego armagedonu co to nad grajdołem wisi / poza cyklistami, oczywista/. Można by spekulować z czego wynika ten alergiczny wręcz brak akceptacji (eufemizm), czy tolerancji (kolokwializm). Ale to temat rzeka, zaś tow.szmaciarz nie zasługuje na tyle zainteresowania. Poza tym…wcale nie taki skomplikowany element zacz. Sprawa jest banalnie prosta. Jeśli ktoś postrzega religię jako loterię fantową to nie sposób o transcendencję się nie potknąć. A że miast 4-napędowego SUV-a wylosował był seler naciowy – się wziął i obraził /circulus vitiosus/.
   Gdyby potiomkinowiec z partyzanckiego grajdoła był dotknięty łaską przenikliwego obserwatora, w mig zauważył by miałkość swojego zacietrzewienia. Albowiem, to nie chrześcijanie zagrażają obecnemu porządkowi Świata, nawet gdyby utożsamiać ich z największymi biskupimi głąbami. Wokół nas rośnie w siłę kalifat. ISIS nie powstaje gdzieś za siedmioma górami. No ale na taką konkluzję a’la Rushdie, przebąkujący coś, kiedyś o odwadze zrzędzian jest po prostu za chudy w uszach.

   …tak czy owak, sprawność napełniona czyli z teki kaleki vel „łacina dla gminu” :
   – myśl na zdziś – „vox CALEKI’S in deserto”…ALLOHA, przygłupowo !

   • 0f0fr

    Oceniono 1 raz 1

    @nebukadnezar
    hsdiayaferdndgorytkdddnokatransuytmvoeketGyöktörzse (calami rhizoma) kúszó, elágazó, kellemes illatú, kesernyésen fűszeres izű. Levelei a gyöktörzs felső részéből erednek, alakjuk hosszú szálas kard alakú. Virágzata sok apró virág raewmnaberaeaalkottaorzsavirágzat, május-júniusban virágzik. Termése sokmagvú három rekeszes tok. Hazánkban nem hoz terméHatóanyIllóolajat, nyálkát, cseranyagotményítőt tartalmazelhasználásagja gyöktörzsehámozva,hámozatlanul,porítvakerülforgalomba.yöktörzséből illóolajat (Aetheroleum calami) is előállítanak. Szeszes kivonat is készül belőleye gyümölcsleveseknél, gyümölcs-salátáknál, de legfőként borok, likőrök és pálinkák fűszerezésérehasználjákülönböző teakeverékekben gyomorsav-termelést szabályozó, étvágyjavító, emésztést serkentő, nyugtató hatását hasznosítják. Azaron tartalma miatt gyógyteákban nem használható nagy mennyiségben és hosszú ideignő étvágygerjesztő, idegerősítő, vértisztító, gyomorerősítő. Kenőcsök alkotórészeként és gyógyfürdőkben reuma kezelésére használják, gyógyfürdőben idegerősítőnek is hatásosnai és indiai gyógyászat szélesebb körben régóta használja.

  • nebukadnezar

   Oceniono 4 razy -4

   Benito M. – Prądnik unplug czyli kaleką w makietę a’cappella. Jednym słowem, tydzień zleciał.
   De’biliada „na trzy nogi” zassała poranne newsletter’y i z nadęciem, wartym lepszej sprawy, jak zwykle celnie i dosadnie obaliła kolejne miejskie legendy i mity. I nie chodzi tu o czarną wołgę GAZ-24. Pora więc na dygresję.
   Scenka w biurowym aneksie kuchennym. Na lunch’u, grupka urzędników w powakacyjnej jeszcze euforii. Bardziej niż w/w konsumpcja, pochłania ich oratorska falanga o tym, gdzie… NIE byli w tym roku, spędzając urlop. Po prostu NG, Planete i Discovery razem. Wiem, mało śmieszne. Ale to samo wrażenie można odnieść po wpisach de’bilianina tow. OFE-batela. „Na czym jeszcze można się NIE znać?”. Bolszewia udowadnia, że wachlarz dziedzin w tej materii jest nieskończony – ot, taka refleksja.
   Zleżały już onko-bąbel C65 z przerzutami na nadgarstek, oryginalne „spojrzenie” na akustykę przez pryzmat filcowej okładziny, ruletka finansowa OFE – remedium na permanentną rentę, dogłębna weryfikacja osobowościowa urzędnika – ta umiejętność wyniesiona z niesławnego wydz. IV, awans działacza społecznego Mariusza D. na posła / jak ktoś z trybuny sejmowej to od razu poseł ?!…przecież handlarz makulaturą to nie od razu LITERAT -sic/, semantyczny suchar gazowy – wyższość przykręcania nad nieodkręceniem…czy wreszcie pomysł budowania ścieżek warzywnych obok rowerowych, albo choćby wydych klimatyczny-modus operandi …zlodowacenia. Bo tak /etc. SIC/. Tyle krótkie résumé. Jednak o tym po tym.

   …cdn./tuż,tuż/ Pisze się…nie będzie zabawnie.

   • 0f0fr

    Oceniono 1 raz 1

    @nebukadnezar
    mnwoyytikdorksyeowtehdytkenostkitrebsandoersxnostroGyöktörzse (calami rhizoma) kúszó, elágazó, kellemes illatú, kesernyésen fűszeres izű. Levelei a gyöktörzs felső részéből erednek, alakjuk hosszú szálas kard alakú. Virágzata sok apró virág raewmnaberaeaalkottaorzsavirágzat, május-júniusban virágzik. Termése sokmagvú három rekeszes tok. Hazánkban nem hoz terméHatóanyIllóolajat, nyálkát, cseranyagotményítőt tartalmazelhasználásagja gyöktörzsehámozva,hámozatlanul,porítvakerülforgalomba.yöktörzséből illóolajat (Aetheroleum calami) is előállítanak. Szeszes kivonat is készül belőleye gyümölcsleveseknél, gyümölcs-salátáknál, de legfőként borok, likőrök és pálinkák fűszerezésérehasználjákülönböző teakeverékekben gyomorsav-termelést szabályozó, étvágyjavító, emésztést serkentő, nyugtató hatását hasznosítják. Azaron tartalma miatt gyógyteákban nem használható nagy mennyiségben és hosszú ideignő étvágygerjesztő, idegerősítő, vértisztító, gyomorerősítő. Kenőcsök alkotórészeként és gyógyfürdőkben reuma kezelésére használják, gyógyfürdőben idegerősítőnek is hatásosnai és indiai gyógyászat szélesebb körben régóta használja.

  • onbua

   Oceniono 2 razy 2

   Ja nie mogę czekać do następnego roku na wymianę DO….. muszę w tym roku …… najgorszego z tego wszystkiego to będzie zdjęcie …… znowu będę niepodobna do siebie (ach zawsze to wina fotografa …. ustawia poprawia …. skutek jest taki że fotka jest do kitu)…..

   Faktycznie cudownie komentuje….. nic nie rozumiem, co pisze ….. może musi trochę się uspokoić od odmawianej modlitwy.

   Nebukadnezar ….. do jakiego Boga się modlisz????

   Znakomity pomysł pisać w odcinkach…… czekam na dalszą odpowiedź….. mam nadzieję że szybko dasz dalszy odcinek ……..

  • cmoscmos

   Oceniono 4 razy 2

   @autor
   „Przepraszam P.T. Czytelników za stałego komentatora, który namiętnie komentuje jak umie i rozumie w przerwach w odmawianiu paciorków. Proszę z niego nie szydzić.”

   Jeżeli chce Pan mu pomóc, to radziłbym go zabanować. Takie rzeczy są kompulsyjne, doświadczenia kliniczne wskazują, że stan dotkniętych podobnymi przypadłościami poprawia się, gdy im uniemożliwić wykonywanie ich rytuałów kompulsyjnych.

   • 0f0fr

    Oceniono 4 razy 2

    @cmoscmos
    Banować wybitnego prawnika, w sztuce religijnej także obytego, językiem kleru się posługującego?
    Mam nadzieję, że bloger nie odbierze mi przyjemności komentaowania słów Neb……..

   • oby.watel

    Oceniono 9 razy 3

    @cmoscmos
    Bloger ma jedynie możliwość blogowania, nie ma możliwości blokowania. Natomiast usuwanie komentarzy nie wchodzi w grę z kilku powodów, z których najważniejszym jest pogląd, że cenzura niczemu nie służy. Poza tym każdy człowiek, nawet upośledzony, powinien mieć prawo wykrzyczeć swój ból, podzielić się ze światem swoim nieszczęściem.