Ojczyzna Wolnych Ptaków.

Wyobraź sobie małą skalistą wysepkę, albo nie bo to nie był by prawdziwy obraz, wyobraź sobie raczej kawałek betonowego placka otoczonego dla wzmocnienia falochronem z kamieni powiedzmy o średnicy 30 metrów. A co mi tam dorzućmy jeszcze dwie podobne wysepki w odległości kilkuset metrów. Wyobraź sobie taki ląd otoczony morzem, wszędzie daleko, nie ma wody, drzew, ludzi, bezludna wyspa. Jeden z ostatnich skrawków ziemi niczyjej dopiero w 1931 roku zaanektowany przez Japonię.

Ile to jest wart? Nie postawisz tam fabryki samochodów, nie będziesz miał plantacji bawełny, nie urodzi ci też ta ziemia chleba, w czasie sztormu bywa wręcz zalewana i znika z powierzchni. Dlaczego więc Rząd Japonii postanowił wydać 13 milionów jenów na naprawę tego lądu, dlatego usiłuje tam prowadzić hodowle koralowców? Czy ty czytelniku chciałbyś tam zamieszkać, związać swe życie z tym kawałkiem betonu na morzu?
wyspa

Nie, nie interesuje cię on w ogóle. W takim razie skoro nie chcesz tam żyć to może za niego umrzesz?

Atol o którym piszę to Okinotorishima jak widać na poniższej mapce to taki „środek niczego”, niczego oprócz 200 milowej japońskiej strefy morskiej…. I nie wiadomo jak bardzo bogatych złóż wszelkiego dobra na dnie i pod dnem Pacyfiku.

150 kilometrów od tego atolu w listopadzie 2017 roku rozbił się amerykański samolot wojskowy. .Amerykanie będą go podnosić z wielkiej głębokości. Czy to nie jest doskonały pretekst do przerycia dna morskiego? A może chodzi raczej nie o gospodarkę i tak modne obecnie wydobycie spod dna morskiego, a o zwykłą wojnę gospodarczą USA z CHINAMI? Ta Japońska strefa bardzo ogranicza możliwości ruchy chińskich jednostek zarówno handlowych jak i wojskowych na Pacyfiku. A może jedno łączy się z drugim? A może i z trzecim, z podobnymi chińskimi projektami?

I tak atol na którym siadały kiedyś tylko morskie ptaki może się stać jedna z przyczyn konfliktu przy którym nasze Polskie polityczne spory nie są warte funta kłaków. Dla przeciętnych Francuzów w 1939 roku Gdańsk był równie wielką abstrakcją jak dla ciebie drogi czytelniku ta mała odległa wysepka. Zacznij kojarzyć zanim ubiorą cię w mundur, dadzą karabin do ręki i napiszą ci na Facebooku kogo masz nienawidzić i za co.
Zacznij rozumieć, że cały ten nasz świat jest jak ta wyspa, z niej nie ma ucieczki, nie ma dokąd.

07.01.2018
Villk

W kontekście i w oparciu o:
Oki-no-Tori-shima
USA: Odnaleziono zaginiony samolot. Wrak spoczywa na dużej głębokości w oceanie
Japan extends its sea territory by 177,000 sq km in line with UN ruling

zdjęcia za:
Wikipedia
South China Morning Post
Google maps

Dodaj komentarz


komentarzy: 1

  1. Nic nie warte wysepki i taka wrzawa?

    Wojna gospodarcza pomiędzy USA i Chinami? O czym Ty piszesz? Przecież to chyba niemożliwe że najpierw USA robią wszystko żeby Chiny stały się mocarstwem, przenoszą tam produkcję WSZYSTKIEGO, a za nimi robią to WSZYSCY, żeby prowadzić jakąś „wojnę”.
    Chyba że cofniemy się w czasie i przypomnimy sobie że USA najpierw doprowadziły do upadku szogunatu, uzbroiły Japonię po to żeby zmusić ją do wojny w 1941 roku. To się nazywa planowanie długofalowe…. bo spiski nie istnieją.