OFE be, PPK nie

Portal gazeta.pl, jak na prawdziwie niezależne medium przystało, przystąpił do ofensywy propagandowej, której celem jest przekonanie pracowników do rządowego programu PPK czyli Pracowniczych Planów Kapitałowych. Według portalu „bez nich dzisiejsi 20-30-latkowie mogą liczyć na świadczenie w wysokości 30 proc. pensji”. Jest to o tyle ciekawa teza, iż jeszcze kilka lat temu ten sam portal przekonywał, że OFE, czyli Otwarte Fundusze Emerytalne nie zapewnią godziwej emerytury więc należy je czym prędzej zlikwidować.

OFE powinny być zlikwidowane. Jak nie teraz, to potem. Szkoda, że to będzie trwało, bo kolejne miliardy będą stracone. To jest system, który rujnuje nasze finanse publiczne i jest krzywdzący dla przyszłych emerytów.

Czym się różni OFE od PPK? Najważniejsza różnica polega na tym, że OFE działały ponad 10 lat i zgromadziły ponad 300 miliardów złotych. Połowa ze zgromadzonych pieniędzy została znacjonalizowana przez rząd Tuska i dopisana do wynoszącego obecnie ponad 6 bilionów złotych tak zwanego długu ukrytego. PPK będą mogły prowadzić praktycznie wszyscy, ponieważ wymagania nie są zbytnio wygórowane. Mimo to „wynagradzania dla instytucji finansowej zarządzającej kapitałem” ustawiono na poziomie porównywalnym z OFE. Marża ma wynosić „nie więcej niż 0,5% wartości aktywów netto* funduszu oraz premię za wyniki wynoszącą nie więcej niż 0,1% wartości zebranych aktywów”. Czyli przy kapitale porównywalnym do tego zgromadzonego w OFE 0,1% będzie stanowić 300 milionów rocznie, a jeśli zgromadzone składki będą traktowane jak majątek własny, dodatkowo półtora miliarda.

Gazeta dowodziła, że

18 mld zł, które poszły na rzecz OFE, można by przeznaczyć na wsparcie rodzin i dzietności, wesprzeć przedszkola i żłobki. Jeśli będziemy to utrzymywać, polecą kolejne miliardy – mówi Leokadia Oręziak. I dodaje, że jeśli dojdzie do granicy zadłużenia państwa, trzeba będzie ciąć wydatki na szpitale, na pomoc dla dzieci i na budowę infrastruktury. – Mamy wiele do zrobienia, bo z powodu OFE powstała połowa naszego długu. A większość ludzi nie wie, jak OFE są krzywdzące i kosztowne.

Czy za 10 lat znowu będzie przekonywać, że z powodu PPK powstała druga połowa naszego długu?

 

PS.
Dzięki bogu i „Gazecie” czarny scenariusz nie ziścił się. OFE zostało zlikwidowane dzięki czemu nie poleciały kolejne miliardy, zadłużenie państwa nie wzrasta, szpitale nie wiedzą co zrobić z nadmiarem pieniędzy, dzieci otrzymują pomoc, a infrastruktura buduje się w takim tempie, że wkrótce cała Polska będzie nią pokryta. Ale najważniejsze, że coraz więcej ludzi dowiaduje się jak bardzo sprawiedliwy i tani jest obecny system emerytalny. Na cholerę nam te PPK?


* Aktywa netto to kapitał własny, czyli ‚czysty’ (nieobciążony kapitałem obcym) majątek przedsiębiorstwa. Odzwierciedla wielkość całości aktywów pomniejszonych o całość posiadanych zobowiązań.

Dodaj komentarz