Kto Ty…

Kto Ty jesteś? – No, k…wa, Polak… prawdziwy. Czyli o wymianach zdań między Polakami.

Mikołaj Lizut dał recenzję filmu Szumowskiej. Ale ja nie o tym. O wiele więcej o Polakach mówi wymiana uwag pod artykułem. Jak na polskie „dyskusje” całkiem łagodna. Może zatrudniani albo tylko ochoczo piszący przy pomocy negatywnych słów pojechali na pielgrzymkę. Ale zachęcam do przeczytania.

Babcia
W Polsce mieszkaja rozne antypolskie przybledy jak holland, szczury czy szumowska. Dla nich polskosc to nienormalnosc jak mawia o Polakach volksdojcz tusku.

Nie ma odniesień do recenzji, do samego filmu, bo i po co go oglądać, gdy się swoje wie i swoje zdanie ma? Skąd te przykłady płyną?

GW
— Jak ktoś się źle zachowywał, karą były pokłony przed krzyżem. Pewien chłopak musiał zrobić ich w trakcie jednej lekcji aż sto — opowiada o byłym nauczycielu religii Agnieszka.

Młodzian na pewno otrzymał przesłanie „wychowawcze”: nie dyskutuj, używaj przemocy, pisać umiesz, to na forach opluwaj tego, kto ci podpadł.

Wyborcza podała, że pani profesor z wrocławskiej uczelni pisała anonimy będąc bardzo zazdrosna o młodszą osobę też z uczelni. Słów nie przytoczę, bo po wulgaryzmami zaśmiecać wpis. Także nie dam cytatu, bo strona nie istnieje. Jak to w Wyborczej, szybko wszystko znika. Na skutek chamstwa pani profesor z uczelni odeszła nie ona, a osoba wobec której stosowała stalking. Paskudne słowo, bo to słowo mocno obce. Stalking: Uporczywe, powtarzające się z nasiloną siłą nękanie drugiej osoby naruszające jej prywatność czy też wzbudzanie uzasadnionymi okolicznościami poczucie zagrożenia. Nieszanowna pani profesor ma więc duży wkład w to jak wyglądają mowy, zachowania Polaków. I nie jest to jedna „pani profesor”, bo i panów profesorów prezentujących chamstwo nie brakuje.

ONET
Z jednej strony brama do Auschwitz, z drugiej krzyż celtycki i godło Polski, a pod nimi odręcznie napisane „życzenia” o treści: „Wyp…ć Żydy z Mokotowskiej”. Taką pocztówkę dostała od anonimowego nadawcy warszawska Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana. Jej przedstawiciele zamierzają zgłosić sprawę na policję.

Kamera nagrała radnego Bolesławca: Ch.. ci w d..

Wulgarne nagranie pochodzi z kamery Urzędu Miasta. W ostatni czwartek odbyła się sesja Rady Miasta Bolesławiec. Na koniec przewodniczący rady złożył życzenia, jeden z radnych skomentował je „pod nosem”. Mikrofon wychwycił jego słowa. Prezentujemy tutaj jedynie przycięty fragment, całość można zobaczyć (i usłyszeć) na oficjalnym kanale na Youtube UM.
— To są moje szczere życzenia dla przewodniczącego rady, Jarosława Kowalskiego. Przykro mi, że moje słowa się nagrały, nie wiedziałem, że mikrofon jest włączony. Nie chciałem nikogo urazić, jeśli tak się stało, to przepraszam – skomentował swoje zachowanie dla bolec.info radny Dariusz Mucha.”

Mucha nikogo nie chciał obrazić, on tylko…

Maciej Stuhr otrzymał życzenia: Jak się okazuje, hejt może dosięgnąć aktora nie tylko w sieci. Maciej Stuhr opublikował odręcznie napisany, pełen wulgaryzmów list, który otrzymał tradycyjną pocztą. Adresat przesyłki („Maciej Szczur”/”Matias Schtchur”) jest określany m.in. jako „gnój” i „szczyl”. Autorka zarzuca mu bycie opłacanym przez „Niemców, może Ruskich” i nie przebiera w słowach. „Żebyś zdechł” – kończy.

A czym one w treści różnią się od życzeń innego, chociaż wykształconego prostaka, gdzie ksiądz profesor Staniek życzył papieżowi Franciszkowi śmierci? Ot takie miłe „życzenia” z okazji świąt.

A na koniec:

Polacy coraz chętniej powracają do staromodnych słów i lubią zabawy językowe – wynika z analizy Instytutu Monitorowania Mediów. Średnio sześćset razy miesięcznie w internecie pojawiły się najpiękniejsze słowa wybrane w plebiscycie „Mów do mnie pięknie” ogłoszonym przez Bibliotekę Śląską w Katowicach, czyli „rzęsiście”, „ancymonek” i „prażynka”. Ponad sześciokrotnie częściej w sieci pojawiają się jednak słowa uznane za brzydkie i nieciekawe: „szpanować”, „flaki” i „flegma”. Dzięki powstającemu „Wirtualnemu leksykonowi pięknych (i niepięknych) słów”, który opracowuje Biblioteka Śląska, tych najładniejszych może jednak w polskim internecie przybywać.

Dodaj komentarz