Jak Ci rząd dołoży, to się nie opamiętasz…

Zdaniem premiera wzrost świadczeń emerytalnych o minimum 70 zł to najwyższa waloryzacja od lat”.*

70 zł brutto miesięcznie. Czyli kwota zostanie pomniejszona o 19% podatku. 70 zł : 30 dni = 2,33 zł dziennie. Wzrost cen żywności od ostatniej regulacji emerytur wynosi dziennie więcej niż 2,33 zł minus podatek 19%. Nie wszyscy emeryci ukończyli 75 lat i mają częściowo darmowe leki. Przecież muszą kupować leki, które nie znalazły się na ustanowionej przez rząd liście. Wtedy płacą 100% wartości leku, a te w ostatnim roku znacznie podrożały.

Wiadomym jest, że wielu emerytów nie stać na kupno leków, nawet tych z obniżoną wartością. Mają wybór: albo leki i opłata za mieszkanie, albo wyrzucenie na bruk, gdy za mieszkanie nie zapłacą, albo głodowanie. Niektórzy na życie mają ok. 5 zł dziennie.

Najniższa emerytura to będzie 1100 zł, ale renta to „Nowela zakłada, że w marcu 2019 roku najniższa emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wzrosną do kwoty 1100 zł. Obecnie to 1029,80 złotych”. Wzrost szokująco wysoki. Jeśli ktoś jest rencistą, to ma na ogół większe wydatki na leki. Jeśli w ogóle stać go na ich kupowanie.

Przed nami Nowy Rok i czas na składanie życzeń: Panu premierowi, ministrom, posłom PIS i senatorom tychże życzę by w niedługim czasie mieli dziennie po 5 zł na życie, no, niech im będzie 5 zł + 2,33 zł wzorem premiera skąpa nie będę.

Jednym z największych obieżyświatów w obecnym Sejmie jest poseł PiS Jan Dziedziczak, do niedawna wiceminister w MSZ. W tym roku był już m.in w Brazylii (m.in. na obchodach 60-lecia pracy Towarzystwa Chrystusowego) i RPA (obchody 70-lecia Zjednoczenia Polskiego). Dwukrotnie był też w USA (m.in. Zjazd Klubów Gazety Polskiej) . Łączny koszt tylko tych wypraw to 80,1 tys. zł.**

Przypomnijmy, kilka miesięcy temu burzę wywołały informacje o kosztach podróży senator Anny Marii Anders. Na podróże pełnomocnik rządu ds. dialogu międzynarodowego wydano od stycznia 2016 roku ponad 600 tysięcy złotych**

Kim jest ta osoba i co dobrego zrobiła dla kraju? To nikt, co nic nie zrobił dobrego.

Ale spokojnie, spokojnie, przecież im należy się!!! Darowane co roku MILIONY p. Rydzykowi, ksywa ociec też się należą!!! Więc ciesz się ludu i głosuj na najlepszą partię. Oni ośmiorniczkami się nie zajmują. Odpowiednia kwota to 40 000 000 zł haraczu. A miliardy ze SKOK-ów? Należało im się!!!

Więc ciesz emerycie/rencisto, bo mogło być (jak już bywało) 7 zł miesięcznie.


* https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/emerytury/waloryzacja-rent-i-emerytur-komentarz-mateusza-morawieckiego/1tqbmq8
** https://natemat.pl/254849,koszty-podrozy-parlamentarzystow-najwiecej-wylatal-jan-dziedziczak-posel-pis

Dodaj komentarz


komentarzy 28

 1. Nie rozumiem. przecież premier mówi prawdę. Wzrost świadczeń emerytalnych o minimum 70 zł to najwyższa waloryzacja od lat. Od dwóch lat.

  Cała polityka „robi się” naszymi pieniędzmi. Za swoje Schetyna rozbił Nowoczesną, wyciągał z niej ludzi? Dla nas to zrobił?

  1. Patrzaj, patrzaj,jakie to dobre panisko. Daje biedakom aż 70 zł brutto miesięcznie. A mógłby nie dawać. Trzeba wypić toast za jego cnoty. Tylko że ja abstynentka z przekonania o szkodliwości alkoholu, toastu na pewno nie spełnię.

   Moja pierwsza praca była w ZUS. By móc ją wykonywać przez rok uczyłam się obowiązujących, ale i starych przepisów. Pobierający emerytury (wtedy nazywane rentami starczymi) dzielili się na dwie grupy.Stary portfel czyli ci z emeryturami głodowymi i nowy portfel z emeryturami naliczanymi według innych, lepszych zasad. Była jeszcze trzecia grupa emerytów z emeryturami kilkukrotnie przewyższającymi te z nowego portfela. To emerytury przyznawane w Warszawie dla osób uprzywilejowanych. Za co, według jakich przepisów nie było wiadomo, ZUS w moim mieście tylko je wypłacał.

   Nastał nowy ustrój, wszystko miało być lepsze, sprawiedliwsze, poważniejsze. Pamiętam o politycznych gadkach-szmatkach, w których z wielka „troską” pochylano się nad emerytami ze starego portfela. Takich ble ble ble było tyle co i teraz. A miało być lepiej.

   Jeśli już wprowadzano 500+, co jest szkodliwe, bo to danie ryby, a nie wędki by ją każdy sobie złowił. Obdarowani często rzucili pracę, bo po co wstawać rano, „jak PIS daje żyć”. Ci zadowoleni z PIS nie zarabiają i NIE wypracowują sobie znikomej nawet emerytury. To prezent złożony przyszłym pokoleniom. Gdyby o rok opóźniono wypłaty 500+ i odpowiednio podniesiono emerytury, to dziś zadufane w sobie łaskawe panisko, nie musiałoby tak się puszyć.

   PRL (podobno) odszedł, a problemy niskich emerytur ciągle takie same. Od siebie dodam, ze siła nabywcza mojej emerytury w niczym nie przypomina tego,co mogłam nabywać po jej otrzymaniu. Ale to wina także poprzedniego rządu PO – PSL i jeszcze poprzedniego i jeszcze tego przed poprzednim. A problem będzie narastał. I to nie łaskawość niby paniska na urzędzie, a zwykła konieczność. Dodam, że w PRL emeryci mieli wszystkie lekarstwa za darmo, a zatrudnieni płacili za nie 30%.

   Emeryci nie powinni być (a są przez kolejne rządy, z rządem PIS na czele) traktowani jak zło konieczne. I nie powinna im być dawana podwyżka jako dobrodziejstwo miałkiego faceta, bo ze swojego nie daje.

   Z pracy w ZUS wyniosłam dla siebie kilka pożytków. Nauczyłam się, że dokument sporządza się tak, by po latach był jasny dla czytającego. Nauczyłam się, że dokument ma być zrozumiały, czytelnie napisany, bez poprawek, a ewentualna poprawka ma być opisana. Nauka ta procentowała mi przez cały czas pracy. Muszę dodać, ze charakter pisma mam bardzo ładny (wtedy dokumenty sporządzano pisząc piórem). Podkreślam: charakter pisma!! Bo charakterek to ja czasami miewam i pazurki pokazuję 🙂 Tak na koniec by nie było smutno.

   Co do „największej” podwyżki, to nie można rozpatrywać jej bez przeliczania siły nabywczej. Tej i poprzednich.

   Moim zdaniem emerytom z najniższymi emeryturami nie dano zbyt wiele.

   1. „Swojemu” posłowi przekazałam negatywna opinie o Schetynie. A nie jest to tylko moje zdanie. Ale oni (tak mi się wydaje) mają tam jakieś swoje partyjne układy. Powiedziałam mu także, że Schetyna na czele, to przegrana PO, a plusy dla PIS. Przekazałam, że wielu zwolenników PO nie będzie głosowało na tę partię, póki Schetyna będzie jej szefem.

    Nie powiedziałam o słowach „nie trzeba kretyna, wystarczy sch….na”. Może należało je wypowiedzieć? 🙂

   1. Widzę, że nie tylko ja uważam go za „dobre panisko”. Kiedyś powinnam zamiast wpłacać do ZUS zbierać najpierw marki a potem euro. Chyba lepiej bym na tym wyszła.

    Emeryt niemiecki ma gwarancję darmowego sanatorium raz na dwa lata. Polski emeryt raz na 5 lat (teoretycznie). Niemieckiego emeryta jest stać by opłacać sobie sanatorium w roku, w którym ono mu nie przysługuje. Po 1989 r gdy była totalna zapaść, a niemiecki nfz podpisał z sanatoriami w Polsce umowę, to ich emeryci uratowali kołobrzeskie sanatoria przed upadłością.

    Dodać jednak muszę, że po I WŚ to Polacy uratowali sanatoria w Kołobrzegu. Przede wszystkim z Wielkopolski, ale nie tylko. Także z Warszawy, a nawet ze Lwowa.Do dziś Wielkopolanie przyjeżdżają na wczasy do Kołobrzegu i śmieją się mówiąc, że Kołobrzeg to ich przedmieście. Tak przetrwała ta dawna tradycja.

      1. Facebook wita mnie kwestionariuszem rejestracyjnym. Jak nie przystąpię do organizacji to nie dostąpię zaszczytu uczestniczenia w jej życiu intelektualnym. Ale tylko ruskie trolle mają prawo zakładać nieograniczoną liczbę kont, których nikt nie śmie ruszyć. Zwykły obywatel jest blokowany pod byle pretekstem albo i bez pretekstu.

       1. Masz rację. Oni chcą koniecznie wszystkie dane, a nawet jak się zarejesrtujesz, to blokują podczas drugiej wizyty. Zorientowałem się że mieszkasz na południu, chyba w Krakowie lub okolicach. Jakkolwiek jest, może czasem bywasz w sąsiadów, albo masz kogoś znajomego kto bywa w Czechach. Czesi nie wymagają rejestracji kart( to normalny kraj), więc wystarczy kupić czeską kartę telefoniczną i podać szajs zbookowi podczas rejestracji.
        Jest też możliwość kupienia takiej karty na OLX. Moim zdaniem warto zainwestować, tylko nie rejestruj się na szajsie jako cabacki i dabacki, bo mi to już zablokowali.
        https://www.olx.pl/oferta/anonimowa-czeska-karta-startowa-bez-rejestracji-lodz-CID99-IDxgOq1.html#8f6e1ceaf8

         1. Tak, ale żądają w wypadku gdy rejestrujesz się z znanego im adresu IP. Spróbuj włączyć ruter w telefonie, adres IP będzie nowy, i od razu, podczas rejestracji, dodaj nr.zakupionego w Czechach telefonu. Swojego starego nie odzyskasz. Tak straciłem Ole Wamwas.
          Jak myślisz, skąd mam Babackiego?
          Dowód? Bardzo proszę
          https://www.google.com/search?q=dow%C3%B3d+osobisty&client=firefox-b&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiEksq1i6HfAhUrtosKHX7OBmYQ_AUIDigB&biw=1366&bih=666

          1. Jeżeli musisz potwierdzić swoje imię i nazwisko na Facebooku lub utraciłeś(aś) dostęp do konta, możemy poprosić Cię o przesłanie kopii dokumentu zawierającego Twoje imię i nazwisko. To mogą być różne dokumenty: dokumenty tożsamości ze zdjęciem wystawione przez organ administracji publicznej, dokumenty tożsamości wystawione przez organizacje pozarządowe, oficjalne certyfikaty lub licencje zawierające imię i nazwisko lub inne przedmioty fizyczne, takie jak potwierdzenie prenumeraty czasopisma lub korespondencja listowna.

           Tutaj. Jak podpadniesz potrafią żądać kilku dokumentów.

        1. Jeżeli musisz potwierdzić swoje imię i nazwisko na Facebooku lub utraciłeś(aś) dostęp do konta, możemy poprosić Cię o przesłanie kopii dokumentu zawierającego Twoje imię i nazwisko. To mogą być różne dokumenty: dokumenty tożsamości ze zdjęciem wystawione przez organ administracji publicznej, dokumenty tożsamości wystawione przez organizacje pozarządowe, oficjalne certyfikaty lub licencje zawierające imię i nazwisko lub inne przedmioty fizyczne, takie jak potwierdzenie prenumeraty czasopisma lub korespondencja listowna.

         Tutaj. Jak się uwezmą to żądają dwóch dokumentów. Podlinkowana strona problemu nie załatwia.

     1. ps. Napisałem na http://www.smok.ugu.pl
      Jaśnie pan premier. Wczoraj tzw.pan.tzw.premier wygłosił coś co w założeniu chyba miało być MOWĄ, a w rezultacie było stekiem bredni, przy których to co pierdolił Gomółka było sensownym mówieniem geniusza intelektualnego.
      Niestety, jak z każdego jedzenia, nawet najlepszego wyszło gówno.
      Tzw.premier pierdolił o podwyżkach najniższych emerytur. Będzie to teraz 1100 zł, czyli ok 250 euro.
      Reszta tamże.Niecenzuralne słowa pochodzą stamtąd, oburzonych przepraszam.

      1. Pan premier nie zrobił tego, o co go posądzasz. Pan premier uciekał się do kpiny i szyderstwa, bo pan premier nie miał nic sensownego do powiedzenia, niczego nie potrafił wyjaśnić. Tym niemniej sytuacja jest zabawna. Sterujemy prosto na górę lodową, a miłośnicy sternika cieszą się jak dzieci, że coraz wyraźniej ją widać. Tylko co potem? Kogo obciąży się winą za klęskę skoro nikt nas nie napadł, a do ruiny doprowadziliśmy się sami z pieśnią na ustach i entuzjazmem przy urnach?

       1. Mam kandydatów do obciążenia: wszelkiej maści ateistów, lewaków atakujących św.KK, aborcjonistki, feministki, zwolenników in vitro i Tuska (bez winy Tuska ani rusz)

        Co oni mają wspólnego z gospodarką? Zakłócają spokój odpowiednich ministrów swoimi wypowiedziami. I dlatego prąd musi iść w górę.!!

        Ceny jedzenia niekoniecznie się zwiekszą. Dosypie się więcej chemicznych polepszaczy i lud będzie zadowolony.A za ocieplenie klimatu zawsze winą można obarczyć Niemców i Merkel.

        p.s. Na Wybrzeżu prawie nie ma zachodnich, północnych, północno-zachodnich wiatrów. Większość wieje ze wschodu i południa. Już połowa grudnia,  a jak dotąd był tylko jeden poważny sztorm. Opadów także nie ma, bo lekki pokropek opadem nie jest. To jak polanie ulic polewaczką. W Parsęcie poziom wody niski.A lasy nadal są wycinane. https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/kolejna-wycinka-w-puszczy-bialowieskiej-ministerstwo-odpowiada/ml87hh9

        1. @Panna Marianna :-))
         Wiesz, to wszystko prowadzi do kataklizmu i trzeba sobie to uświadomić. Jesteśmy jak ostatnie dinozaury.
         Dobrze że jestem stary. Szkoda dzieci, ale jak się popatrzy na młode pokolenia to widać że muszą dobrze dostać w tyłek, żeby się otrząsnąć z marazmu.

       2. @Oby.watel
        Ja się nie cieszę. Jestem już tylko obserwatorem kataklizmu. Nie przetrwam. Już to wiem. Nawet gdyby PiS został odsunięty od władzy, to zastąpią ich takie same k….y :rano dowiedziałem się że za to że kilka metrów ziemi pod wykupionym przeze mnie mieszkaniem wybudowanym przez pokolenie mojego ojca(on odbudowywał coś innego i też nigdy Mu za to nie zapłacono), zapłacę nie tylko więcej niż ustalono w poprzedniej Radzie Miasta,ale na dodatek właśnie podwyższono cenę tego gruntu.
        Mogę się założyć o wszystko co jeszcze mam że gdyby PO doszło do władzy to bez żadnej żenady będą kontynuowali to co teraz robi PIS.
        Nie głosowałem na przydupasa HGW przechrzty z kółek różańcowych  Trzaskowskiego, nie głosowałem na blokersa Jakiego.
        Przypominam sobie słowa mojej mamy:
        Cokolwiek zrobisz, będziesz żałować.