Idiolatria

W kontaktach międzyludzkich bardzo ważne jest jasne określenie się.
— Ja to bym kobiety nigdy nie uderzył — szepcze dziewczynie chłopak do ucha na randce — ale jak się jeszcze raz spóźnisz…
W polityce odbiór społeczny także odgrywa pierwszorzędną rolę. Drodzy rodacy, chciałbym powiedzieć jedno: dziękując za wybór i obecność, uczynię wszystko, by nie zawieść oczekiwań. Dotrzymam zobowiązań wyborczych, które składałem. Jestem człowiekiem niezłomnym, człowiekiem wiary. Rodacy ucieszyli się, że wreszcie urząd prezydenta objął człowiek niezłomny, który mówi jedno, bo dotąd różnie z tym bywało.

Jednak pierwszorzędne znaczenie samoocena ma dla mediów. Medium nierzetelne, byle jakie, niewiarygodne będzie nisko oceniane, niechętnie odwiedzane, kupowane, prenumerowane, subskrybowane. Dlatego bardzo ważne jest przekonanie czytelników do siebie. OKO.press jest rzetelnym źródłem informacjiczytamy na stronie pewnego portalu będącego rzetelnym źródłem informacji. I już wiemy gdzie skierujemy pierwsze kroki po przebudzeniu. Już same tytuły mówią same za siebie i świadczą o rzetelności, bo prawda, jak u Tischnera,  dzielona jest na kategorie: »Dwie prędkości Kaczyńskiego. Prawda, półprawda i cały fałsz prezesa PiS o sytuacji w Europie

Konkurencyjny portal informację o wynikach sondażu uzupełnia inną, z punktu widzenia Polek i Polaków poniżanych przez ostatnie osiem lat, daleko istotniejszą. Otóż nie trzeba żadnych badań, zwłaszcza psychologicznych, by stwierdzić, że Każdy normalny Polak gardzi tymi, którzy plują na Polskę! Tak, Panie i panowie obrońcy UB-eckich przywilejów i SB-eckich kolegów, Polacy nie głupki swój rozum mają i widzą wasze antypolskie działania. Na czym polegają antypolskie działania obrońców UB-eckich przywilejów i SB-eckich kolegów portal nie wyjaśnia. Widocznie wychodzi z założenia, że takie rzeczy po prostu się wie.

Z czystej ciekawości rzućmy okiem na badania, które dowodzą, że Polacy nie głupki. Przeprowadzono je 2-4 sierpnia 2017, metodą CATI (telefonicznie), na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1000 osób. Próba została podzielona na 5 kategorii: wieś, miasta do 20.000 mieszkańców, od 20.000  do 100.000, od 100.000 do 500.000 i powyżej 500.000. To oznacza, że w każdej kategorii znalazło się 200 osób*. Przy takiej liczbie respondentów błąd wynosi aż 7%. CATI (Computer Assisted Telephone Interview) to najtańsza metoda badawcza. Nie wiadomo, bo tego nie podano, jak została dobrana „reprezentatywna próba”. Czy za pomocą lokalizatora GPS telefonu? Poza tym warto zwrócić uwagę, że respondent mógł akurat jechać samochodem, jeść obiad, pić piwo, oglądać film, opalać się nad rzeką, więc bezmyślnie na odczepnego odpowiadał na pytania. Jak to wpływa na wiarygodność wyników? Jednak poszlaki wskazują, że nie o wyniki chodziło, lecz o skłonienie innych mediów do obfitego powoływania się na badanie i cytowanie wyników z podaniem źródła. To sprawdzony sposób na zaistnienie na liście najczęściej cytowanych, a więc „opiniotwórczych” portali.

Reasumując bardzo ważne jest zaszczepienie w odbiorcach przekonania, że portal, polityk, firma są wiarygodne i rzetelne. Ale to dopiero połowa sukcesu. Ponieważ trzeba jednocześnie przekonać, że pozostałe, konkurencyjne portale, politycy, firmy są niewiarygodne i nierzetelne. Prawica się stara, telewizja publiczna się stara i inni też się starają. To dobrze wróży i nam, i im. A skoro zaczęliśmy od prezydenta, to warto pamiętać, że Prezydent nie jest od tego, by podpisywać wszystko, co wysyła mu rząd […] Nie nazwę go notariuszem, bo to obraża notariuszy. Notariusze zastanawiają się, co podpisują… I to też jest prawda.

 

PS.
Trudno nie zauważyć, że zmiana na lepsze zawsze miewa imponującą oprawę.

szpalerFotografia górna foto: Wikimedia Commons/domena publiczna. Fotografia dolna foto: Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

* Rzut oka na dane szczegółowe dowodzi, że podział nie był równy. Ponieważ liczba osób niepopierających PiS przy założeniu, że próba wynosiła 200 osób na kategorię daje 354 (odpowiednio 53%, 39%,  37%, 30%, 18%), a łączne poparcie wynosi 400.

 

Dodaj komentarz