Gilgamesz

Żył ? lat temu. Nawet według dzisiejszych kanonów urody (określeń co piękne, co nie) jest to przystojny mężczyzna. Gilgamesz Ma inteligentną, myślącą twarz. Żył na terenie Mezopotamii, był władcą miasta Unug (sumeryjska nazwa) lub inaczej Uruk (akadyjska nazwa). Czas jego wędrówek to czas potopu. Gliniane tabliczki datowane nawet na 4 000 lat opisują jego życie, a także śmierć i zejście do świata podziemnego.

Historia byłaby nieznana gdyby nie XIX-wieczna archeologia i odczytanie tabliczek z pismem klinowym. Dotarłby do nas tylko opis perypetii Noego. Kiedy żył Gilgamesz i kiedy był potop? Przecież odnalezione tabliczki z bibliotek królewskich mogą być kopiami, mogą być wtórnikami, albo nawet zapisywać historię znaną z opowieści.

Z takim opowiadaczem dziejów spotykamy się przy okazji Odysei  Homera. Przypuszcza się, że najpierw był przekaz słowny, potem dopiero zapisany. Takich bajarzy można spotkać wśród Słowian, Celtów, Germanów.

Celtowie, Germanie spotykali się raz do roku na wiecu, na którym recytowano zestaw praw. Po to by nie było przekłamań lub nieprawidłowych interpretacji. Gęślarze, bo to były melodyjne recytacje mogli opowiadać historie z okazji takich spotkań.Tak mogli też robić Słowianie. Jest wiele podobnych tradycji ludów indoeuropejskich.

Tak też mogło być z opisem o Gilgameszu, ale to tylko moje przypuszczenia. Wiadomo, że Europa była pokryta lądolodem. Było kilka okresów zlodowaceń i ich ustępowania. Co powodowało te zmiany? Te masy topniejącego lodu mogły spowodować zalewanie terenów na całym globie.Problemem jest to, że ostatnie zlodowacenie było 15 000 – 11 500 lat temu, a sugerowany czas życia Gilgamesza, to parę tysięcy lat później.Może tylko przekaz jest późniejszy?

Taki kataklizm zdarzył się na pewno. Czy miał z Gilgameszem coś wspólnego?  Jaki był Gilgamesz? „Tabliczkę I rozpoczyna prolog z pochwałą Gilgamesza jako wielkiego wojownika i budowniczego miasta Uruk, w jednej trzeciej człowieka, a w dwóch trzecich boga. Jednocześnie jednak władca ten przedstawiany jest jako ciemiężyciel i prześladowca mieszkańców miasta, którzy – zdesperowani – proszą boga Anu o pomoc. Ten tworzy Enkidu, dzikiego, niecywilizowanego człowieka, który pokonać ma Gilgamesza” Wikipedia

Czy Gilgamesz jest potomkiem „człowieka stworzonego na obraz i podobieństwo Boga”? Czy Enkidu to wynik grzebania w genach? Dlaczego nie? W opisach z tamtego czasu „bogowie zeszli z nieba”. Czy przybyli gdzieś z zewnątrz, czy sposób narracji i współczesne wyobrażenia o przeszłości powodują powstawanie bajek?

Z Biblii wiemy o buncie aniołów. Czy Gilgamesz jest potomkiem któregoś z nich? Z Biblii wiemy, ze ludzkość miała zostać zniszczona, bo była produktem felernym.

Tak przedstawiano Inanę, boginię. Skrzydła nie muszą być zrośnięte z jej ciałem. Czy były ozdobą, a może miały jakiś praktyczny cel? Przypomina i egipskie i hinduskie postaci.

„Nasienie ludzkości zostanie zniszczone, postanowiono.
Wyroku, słowa zgromadzenia, nie można cofnąć.
Rozkazu wydanego przez Ana i Enlila nie można odwołać.
Królestwo, panowanie zostanie unicestwione…”

„Wszystkie nawałnice i huragany runęły razem,
potop przetoczył się ponad stolicami.
Po siedmiu dniach i siedmiu nocach,
podczas których potop zalewał ziemię,
a wichry miotały arką na wielkiej wodzie,
pojawił się Utu, roztaczając światło na niebo i ziemię.
Ziusudra przebił otwór w arce,
bohater Utu wpuścił snop promieni do wnętrza arki.”   http://www.linux.net.pl/~wkotwica/potop.html

To słowa z sumeryjskiego eposu o potopie.

Na koniec dodam co powodem tego wpisu. Miałam kiedyś przepiękne wydanie Eposu o Gilgameszu. Nie mogłam go znaleźć. Może czyjeś inne oczy cieszy. Książka wydana w PRL i nie była bardzo droga. Wydanie kolekcjonerskie. Szukałam – nie ma.

Lepiej snuć opowieści o Gilgameszu niż słuchać bełkotliwych mów niby polityków. (bełkotliwy – niezrozumiały)

Dodaj komentarz