Gdy człowiek się polityką zmęczy….

….a „człowiekiem” jest kobieta, to siada ona i ogląda swoje stare książki. By cudzysłów nie dziwił, to proponuję małe doświadczenie. Wystarczy na ulicy krzyknąć człowieku , a obejrzą się sami mężczyźni. Tak kobietom wmówiono, że człowiek to nie ona. Zgodnie z wytycznymi episkopatu. Ponieważ polityka jest męcząca, to troszeczkę historii. Przedstawię tytuł książki:

CZY POTRZEBNY NOWY TEATR W KRAKOWIE?

——— . ———

O POTRZEBIE BUDOWY TEATRU W KRAKOWIE

napisał WŁ. L. ANCZYC

Ze względu na stan majątkowy miasta Krakowa
w roku 1879
co budować wprzódy
TEATR  CZY  WODOCIĄGI?

przez Walerego Rzewuskiego

—————————-

Z drzeworytem


K R A K Ó W

Nakładem Walerego Rzewuskiego, Radcy Miejskiego.

Drukiem Wł. L. Anczyca i Spółki

1879.

====================

Tyle tytuł. W książce piękne liternictwo umieszczone centralnie, ale ja tego nie potrafię zrobić. Sprawa stara bo z 1879 roku, ale daje wiedzę o czasie budowy wodociągu w stołecznym mieście. Ponieważ w Kołobrzegu wodociąg wybudowano w 1666 roku, to powiem: prowincja czasami bywa górą! A cały ten wpis po to, by obecni rajcy miejscy zobaczyli jak to drzewiej bywało z wydawaniem pieniędzy. Szkoda, że to już historia.

Dodaj komentarz


komentarze 3

  1. Uzupełnienie: Rok 1648 – Po śmierci ostatniego Gryfity księcia Bogusława XIV w 1637r  na mocy pokoju westfalskiego nastąpił podział Księstwa Pomorskiego w 1653 między króla Szwecji (część zachodnia z Wołogoszczą, Szczecinem i ujściem Odry), a elektora brandenburskiego (cześć wschodnia), który nosił tytuł księcia pomorskiego do 1918 r (od 1701 jako król pruski).