Deregulacja Funduszu Kościelnego

Wiadomo nie od dziś, że niedźwiedź śpi całą zimę w dziurze, a urzędnik tylko osiem godzin. W biurze. Ale oczywiście są od tej reguły, jak niemal od każdej, wyjątki. Na przykład politycy czasem zapadają w sen zimowy i budzą się dopiero wiosną. Weźmy takiego ministra sprawiedliwości. Nie mógł pryncypałowi przedstawić opinii w sprawie ACTA, bo rzecz działa się w samym środku zimy. Teraz, gdy ociepliło się, ptaszki kląskają, a promienie słońca odsłaniają stosy śmieci dotąd ukryte pod śniegiem, minister przebudził się od razu zdeterminowany, przeciągnął i przystąpił do uwalniania zawodów.

Uwalnianie zaczął od przepisania kilkudziesięciu pozycji z raportu* o regulowanych zawodach**, opublikowanego we wrześniu zeszłego roku przez Fundację Republikańską. Pracami nad raportem kierował Przemysław Wipler, dziś poseł PiS. Doświadczenie uczy, że jeśli za jakimkolwiek pomysłem stoi p. Jarosław Gowin należy do niego (pomysłu) podchodzić ze szczególną ostrożnością. A gdy jeszcze entuzjastycznie o nim (pomyśle) wyraża się PiS, to oznacza to, że to z z całą pewnością humbug. Żeby się upewnić zajrzyjmy do listy w dowolne losowe miejsce. Łatwo spostrzec, iż pozycje od 250 do 261 włącznie zajmują geolodzy. Od geologa kategorii I do geologa kategorii XII. A gdy na przykład zawód lekarza policzy się jako jeden, bez dzielenia na 46 specjalizacji…

Co z tego wyjdzie? Już dziś śmiało można postawić orzechy przeciwko dolarom, że nic. Jeśli jednak i Premier i minister będą zdeterminowani by te jak zwykle trudne i niepopularne zmiany przepchnąć, to nic dobrego. Bowiem obniżenie wymogów może nie tylko naruszyć interesy korporacji, lecz także spowodować drastyczne obniżenie poziomu świadczonych usług. Według ministra Gowina zamkniętych zawodów jest aż 380, gdy na Litwie zaledwie 67, w Szwecji – 91, a w Niemczech – 152. Problem w tym, że na przykład na Litwie nie ma kopalń. A w Polsce według danych Wyższego Urzędu Górniczego jest prawie sto regulowanych zawodów w górnictwie i związanym z nim ratownictwie, gdzie ze względu na bezpieczeństwo pracy nikt rozsądny na żadne ustępstwa w upraszczaniu dostępu do tych zawodów iść nie zamierza.

Ten rok zaczął się fatalnie. Najpierw przepchnięty na siłę i wbrew rozsądkowi bubel „refundacyjny”. Potem ACTA. I pilna potrzeba „spełnienia obietnicy” Tuska z exposé – podniesienia wieku emerytalnego. W trzy miesiące należy wysmażyć bez żadnych konsultacji i ekspertyz ustawę od której będzie zależał los milionów przez dziesiątki lat. Ponieważ PiS rozpętał histeryczną kampanię przeciw temu pomysłowi tęgie głowy w PO dwoiły się i troiły by wymyślić coś, co pozwoli odciągnąć PiS od emerytur. Pomysł postawienia Kaczyńskiego i Ziobry przed Trybunałem Stanu, po czterech latach, gdy komisja do spraw nacisków żadnych nacisków nie odkryła, spalił na panewce. Trzeba było więc pilnie wymyślić coś innego. No i Gowin wymyślił. Może liczył, że go PiS oskarży o kradzież pomysłu albo coś podobnego?

Znacznie większe szanse powodzenia miał pomysł Premiera zlikwidowania Funduszu Kościelnego. Wygląda jednak na to, że ostatnia hucpa członków PiS i samego prezesa w sprawie koncesji dla telewizji Trwam wypaliła działaczy i PiS nie rzucił się na ten ochłap z oczekiwaną gorliwością. A że to również humbug i próba odwrócenia uwagi, świadczą zapewnienia premiera, że Nie jest to w żadnym wypadku próba dokuczania finansowego i politycznego Kościołowi, my nie wyruszamy na żadną krucjatę antykościelną – chcemy tylko, aby były spełnione elementarne wymogi sprawiedliwości społecznej wtedy, kiedy staramy się budować czy poprawiać system emerytalny. Tymczasem według specjalistów zmiany w zaproponowanej przez rząd postaci są niezgodne z konstytucją. A minister sprawiedliwości Jarosław Gowin jest spokojny: Fundusz Kościelny pewnie pozostanie. Nie da się wprowadzić zmian bez renegocjacji konkordatu. A na ile znam stanowisko Stolicy Apostolskiej, to nie będzie zgody na takie zmiany.

Przynajmniej bez owijania w bawełnę. Dawniej na zmiany nie zgadzała się Moskwa, dziś Watykan, Dawniej Polska nie była krajem suwerennym. Dzisiaj … jest!


* Raport
** Lista zawodów regulowanych.

Dodaj komentarz