Czy rząd Beaty Szydło współpracuje z Putinem?

Nasuwa mi się pytanie: czy polski rząd i  Putin działają wspólnie w sprawie Białorusi, a jeśli tak to dlaczego? W Polsce obcina się dotację dla TV Biełsat (podobno będzie reorganizowana, a co to znaczy, to chyba ludziom rozumnym tłumaczyć nie trzeba – efekt jest taki, że pieniędzy będzie mniej). Oznacza to praktycznie likwidację stacji przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych pod przewodnictwem pana Waszczykowskiego.

Białoruska inteligencja protestuje przeciw temu i pisze list (wszystkie cytaty za TVN 24):

Decyzja ta jest ciosem w tych białoruskich patriotów, którzy pracują na rzecz obudzenia narodowej i obywatelskiej świadomości swoich rodaków. Pozostawia ona nasz kraj sam na sam z agresywną propagandą telewizyjną „ruskiego miru” i zwiększa zagrożenie nie tylko dla Białorusi, lecz dla wszystkich państw regionu, nie wykluczając Polski…

W tym samym czasie na Białorusi uaktywniała się rosyjska agentura pobudzająca ruchy prorosyjskie, ruchy przeciw którym protestuje też białoruska administracja Łukaszenki, czego dowodem są ostanie postępowania karne przeciw białoruskim głosicielom „odchodzenia Białorusi z rosyjskiego miru” i straszące Białorusinów ukraińską drogą nacjonalizmu jaką ma niby podążać Białoruś. Charakterystyczne jest to że ci głosiciele są finansowani z Moskwy.

W trakcie przeszukań śledczy znaleźli dane potwierdzające udział wskazanych osób w działalności niezgodnej z prawem i otrzymanie przez nie wynagrodzenia pieniężnego za przygotowanie publikacji zamawianych przez obywatela Białorusi stale mieszkającego w Moskwie.

W tym samym czasie Polska chce wyłączyć TV Biełsat, która dziś na Białorusi spełnia dokładnie tą samą rolę wolnej informacji jaką w latach 70 w Polsce spełniały radio Wolna Europa czy Głos Ameryki.

Jak ważna jest Białoruś i Ukraina w europejskiej układance politycznej, to chyba nie muszę udowadniać, jak ktoś ma jakieś wątpliwości to niech sobie poczyta Jerzego Giedroycia.

W tym kontekście zbieżne z sobą działania podjęte w tym samym czasie przeciw niezależności Białorusi (a przynajmniej jej nie wspierające) przez kremlowska agenturę i polskie ministerstwo spraw zagranicznych wygląda co najmniej dziwnie, żeby nie powiedzieć mocniej.

Może na koniec jeszcze jeden cytat:

Według białoruskich mediów niezależnych w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej w ostatnich tygodniach coraz więcej uwagi poświęca się Białorusi i rzekomemu „nacjonalizmowi”. „Biełorusskije Nowosti” pisały między innymi, że rosyjskie media „nakręcają temat ‚białoruskich rusofobów

Pragnę przypomnieć wszelkim zapominalskim, że wojna informacyjna i propagandowa zawsze kroczy przed czołgami. I że propagandowy schemat przepracowany przez Rosję na Ukrainie jest ciągle aktualny i rozwijany.

 

24.12.2016
villk

 

Cytaty za: Zatrzymani za artykuły w rosyjskiej prasie. „Obrażali Białoruś”, Białoruscy intelektualiści piszą do polskich władz. Zamknięcie Biełsatu „to cios w patriotów”.

W kontekście do: Biełsat z obciętą dotacją? „To jakiś żart. W dodatku okrutny”, Niemiecki minister gospodarki opóźnia sprzedaż transporterów Litwie.

A także: Stan na dzień 22 sierpnia 2016 roku. (blog) oraz Nie stać nas! (blog).

Dodaj komentarz