„Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko”*

Dnia 25 maja 992 roku czyli 1026 lat temu zmarł Mieszko I zwany pierwszym historycznym władcą. Tak jakby nie miał rodu, ojca. Bo niektórym wydaje się, że tylko zapis jest ważny. Ale do wpisu zachęciła mnie niezwykła „mądrość” posłanki PO Barbary Zdrojewskiej.

Wikipedia:

Barbara Grażyna Zdrojewska z domu Mietelska (ur. 30 maja 1960 w Legnicy) – polska kulturoznawczyni i działaczka samorządowa, przewodnicząca Rady Miasta Wrocławia (2006–2010) oraz sejmiku dolnośląskiego IV i V kadencji (2014–2015), senator IX kadencji.

Czy od osoby wykształconej, w dodatku specjalizującej się w kulturoznawstwie można oczekiwać rozeznania w historii własnego kraju? Niby tak, ale ilu to posłów i posłanek z „wyższym” już wyborców rozczarowało? Rozczarowało swoim brakiem wiedzy, obycia, kultury.

Mieszko I – gwałciciel i zabijaka?
Mieszko I – gwałciciel i zabijaka? • Fot. Domena publiczna

na:Temat:

Senatorzy, elita narodu, toczy quasi-akademicką dyskusję na temat pierwszego historycznego władcy Polski. Serce się raduje, uśmiech rysuje. Wyszło zabawnie. A hołd Mieszkowi I, księciu Polan, i tak oddano. Doczepiając mu etykietę gwałciciela i zabijaki.

Senator PO Barbara Zdrojewska wychodzi na mównicę i oznajmia to, o czym dotąd nie wiedzieli nawet mediewiści! Że ten Mieszko I nie taki czysty jak łza, jak nas na lekcjach uczyli. Że można domniemywać, że nieposkromiona chuć popychała go do gwałtów, że palił i zabijał. Trudno będzie nam, Polakom, chrześcijanom, przyswoić taką obrazoburczą myśl. Że mamy „zabijakę” w poczcie władców.

Bo tak naprawdę – kontynuowała Zdrojewska – honorowany jest człowiek zmitologizowany, o którym niewiele wiemy.

Mądrość i głęboka analiza poraża. Według norm XX wieku ocenia postawy z X wieku. Jakiś tam zabijaka, o czym w szkole nie uczyli, nie powinien być honorowany.

Nigdy!! według paniusi Zdrojewskiej.

Pełna wiedza musiałaby ją dopiero przerazić. Bo w ówczesnym świecie toczono wojny by zdobyć niewolników. W dodatku sprzedawano ich nawet Arabom. Metoda wojen i branie niewolników ma historię sięgającą tysięcy lat wstecz. A gwałty? Przez całą ludzkość są niedolą najczęściej kobiet, bo to one są ofiarami. Nawet w demokracji katolickiej jest ich pełno. Obecnie ofiarami są dzieci atakowane przez pedofilów. Także tych z kleru. I gwałciciele są bezkarni!!!!

A wiedza, że kobieta wolność osobistą (nie tylko prawa wyborcze) ma tak naprawdę dopiero od 1918 r. nie jest trudna do przyjęcia i zrozumienia. Wcześniej o jej losie decydował ojciec, brat lub inny męski członek rodziny.

Z zapałem głoszę hasło – słowa „takie będą rzeczpospolite, jakie ich młodzieży chowanie”. Niektórym wykształcenie, nawet wyższe, wielkiej wiedzy nie daje. Ważniejsze jest „czucie i wiara”


* Adam Mickiewicz

Dodaj komentarz


komentarzy 17

  1. Mam wpojone pewne zasady. Nie ma w nich miejsca na bycie celebrytą i nic sobą nie reprezentowanie. Nie ma w nich miejsca na popisywanie się…głupotą. Można się mylić, można wysnuwać złe wnioski, ale nie wolno udawać mądrego, gdy się nim nie jest. Szczególnie gdy jest się „reprezentantem narodu”. W naszej przestrzeni publicznej rozprzestrzeniło się już tak chamstwo, oszustwa (szczególnie speców, co to niby wiedzą i radzą i nikt nigdy ich za cwaniactwo nie oskarżył), kłamstwa, oszczerstwa, pomówienia, że udawanie iż jest to tylko dopust boży jest niedopuszczalne.

   Jeśli uważasz, że się czepiam, to zgoda. Czepiam się i z czepiania (w formie wytykania draństw) nie zrezygnuję. Przypadek Zdrojewskiej tylko pozornie jest nieszkodliwy. Ale za to zaraźliwy i innych „reprezentantów” zachęcający do naśladownictwa.Pasuje do nich jak ulał:

   „Małpy skaczą niedościgle,
   Małpy robią małpie figle,
   Niech pan spojrzy na pawiana:
   Co za małpa, proszę pana!”

   Jan Brzechwa

   1. „….rzeczniczka Sojuszu Lewicy Demokratycznej Anna-Maria Żukowska, która krótko skomentowała takie stanowisko Lubnauer:

    Lewicowo-ch*****-nie-wiadomo-jakie”

    To ma być polityk? Taki popis chamstwa powinien wyrugować ją na stale, ale….

 1. Oburzenie przerodzi się w zrozumienie jeśli sobie uświadomimy kilka spraw. Po pierwsze w tym przypadku nie chodzi o poziom wiedzy lub niewiedzy, lecz o czujność. Ta pani na wszelki wypadek odcina się, potępia, pokazuje, że jestem czujna i trzymam rękę na pulsie. Jak zwierzchnicy ocenią jej czujność negatywnie wyjaśni, że żartowała albo dokonała skrótu myślowego. Ale mogą także pochwalić.

  Po drugie demokracja to rządy ludu poprzez przedstawicieli. Żeby być dobrze rządzonym i prawa mieć lud musi wybierać najmędrszych z najmędrszych. Skoro uznał, że postawi na durniów, to nie może mieć pretensji do durni, że są durniami i na nie znają się niczym.

  Po trzecie dureń zawsze otacza się durniami, bo nie znosi głosu sprzeciwu. To sprawia, że brnie w durnotę i upiera się przy swoim. Na dodatek dziecinnie łatwo jest wystrychnąć go na dudka przez spryciarzy.

  1. „Mądry ustępuje głupiemu. Smutna to prawda; toruje ona głupocie drogę do opanowania świata.” Marie von Ebner-Eschenbach

   Ustępuje się głupiemu, bo o czym z głupcem pogadam. Ustępuje się głupiemu, bo nie ma możliwości by go do czegoś przekonać. Itd….Itp…..

   Zapłacimy za to wysoko. Oby nie zbyt wysoko.
   Co do linku, to pasuje tu powiedzenie o pale. To się w pa…… A co z jakąkolwiek odpowiedzialnością?
   Jedno pewne -” nagrody nam się należały”

    1. Zwróć uwagę na Pawłowicz. NIKT nie wniósł przeciwko niej żadnego oskarżenia, nawet gdy opozycji ubliżała. Tacy gentelmeni. Nawet do Komisji Etyki jej nie oskarżono. A inni?

     Piotrowicz (cytat z głowy) powiedział, że inteligenci mogą być sfrustrowani TV publiczną, ale my chcemy dotrzeć do naszych wyborców.

     Jak kiedyś Kurskiemu nie zaszodziły słowa „głupi naród wszystko kupi”, tak i Piotrowicza znowu wybiorą.

     jestem za dwoma kadencjami poselskimi i likwidacją senatu.