Apostazja Kowalska

Akty to, jak słusznie zauważył doradca prezydenta Tomasz Nałęcz, rzecz bardzo groźna. Do najgroźniejszych rodzajów aktów zaliczyć można akty kobiece, niektóre akty przemocy i oczywiście akty apostazji. Bardzo zręcznie doradca prezydenta jednym tchem wyartykułował jednocześnie dwie sprzeczne ze sobą myśli. W pierwszej przyrównał Palikota do Lutra, w drugiej wykazał, że Lutra z Palikotem nic nie łączy, a wszystko dzieli: – Niemal 500 lat temu podobny gest uczynił Luter. Ale Lutrowi chodziło o coś zupełnie innego. Próba skopiowania Lutra, który w końcu z Kościołem się nie rozstawał, tylko domagał się reformy, to było dosyć tandetne. Moim zdaniem Janusza Palikota stać na więcej.

Jak można się było spodziewać doradca pana Prezydenta doradza panu Prezydentowi, a nie panu Palikotowi, więc nie ujawnił, na czym miałoby polegać to „więcej”, na które „stać” Palikota. Ale Nałęczowi w duchu miłości i tolerancji wtóruje Jacek Kurski: – Teraz buduje swoją tożsamość na obrażaniu Kościoła i pustych kabotyńskich gestach. Nie ma o czym mówić, ludzie się na to nie nabiorą. Na tego rodzaju happeningach można zbudować wyborcze getto na poziomie 10 procent i na tym się skończy – wróży złowróżbnie Kurski zupełnie nie przejmując się tym, że wszechmogący wyraźnie zabronił tych praktyk¹.

Palikot został skrytykowany. Przez niemal wszystkich. Zwłaszcza przez tych, którym w naciskaniu przycisków pod dyktando musi pomagać bóg, bo inaczej się mylą. Nie można się jednak oprzeć wrażeniu, że najgorliwiej potępiają go ci, którzy nie mają odwagi sami wykonać żadnego aktu. I ci, którzy mając do wyboru dobro własnych dzieci i dobro kapłana wybierają dobro kapłana. Pobłażliwość dla duchownych jest równie nieskończona i bezwarunkowa jak miłość do stworzeń niewidzialnych, acz uskrzydlonych. Co ciekawe za jedno i to samo przewinienie parafianie potrafią zlinczować sprawcę lub poszkodowanego, w zależności od tego czy sprawcą jest ksiądz, czy cywil.

Powyższą tezę o niebywałej pobłażliwości, by nie być gołosłownym, można zilustrować przykładami, których w ciągu ułamka sekundy wypluje mnóstwo każda wyszukiwarka. Na przykład ponad tysiąc osób podpisało się w obronie aresztowanego na trzy miesiące proboszcza parafii w Szczukach w Łódzkiem. 48-letni duchowny, zdaniem prokuratury, miał molestować nieletnich chłopców. Albo prokuratura w Rzeszowie oskarżyła księdza o molestowanie seksualne dziewczynek. W obronie duchownego natychmiast stanęli parafianie, choć proboszcz podczas prokuratorskiego śledztwa przyznał się do części zarzutów. Łatwiej uwierzyć w dziewictwo mężatki, matki kilkorga dzieci, niż w to, że ksiądz też człowiek i czasem musi sobie pofolgować w ten sposób, bowiem gdyby był zdrowy, to kochałby prawdziwą kobietę i założył rodzinę, a nie ślubował „czystość”.

Przebijanie uchaWydawać by się mogło, że jeśli wyznaje się jakiś system wartości w oparciu o kodeks spisany przez – jak wiadomo dzięki polskiemu sądowi – niepalących i niepijących, acz natchnionych przez stwórcę, to się do niego stosuje. A tu okazuje się, że… Jeśli on ci powie: Nie pójdę od ciebie, bo miłuje ciebie i dom twój, gdyż dobrze mu u ciebie – weźmiesz szydło, przekłujesz mu ucho przyłożywszy je do drzwi, i będzie twoim niewolnikiem na zawsze. Z niewolnicą postąpisz tak samo

A skoro już o tym mowa, to warto uświadomić katolickich hodowców o ciążącym na nich obowiązku: Masz poświęcić Panu, Bogu swemu, każdego pierworodnego samca, który się urodzi z większego lub mniejszego bydła. Nie będziesz używał do pracy pierworodnego z cielców i nie będziesz strzygł pierworodnego swej owcy. Jenak należy pamiętać, iż Jeśli będzie miało jakąś skazę – będzie kulawe, ślepe – lub jakąkolwiek inną skazę, nie złożysz go na ofiarę dla Pana, Boga swego; spożyjesz je w swoim mieście.³


¹ Nie będziecie uprawiać wróżbiarstwa. Nie będziecie uprawiać czarów. (Księga Kapłańska 19.26, Biblia Tysiąclecia)
² Księga Powtórzonego Prawa 15:16-17, Biblia Tysiąclecia
³ Tamże 19, 21-22

Dodaj komentarz