Analiza Elizy

Eliza Michalik to gwiazda telewizji jednego widza znanej pod nazwą Superstacja. Prowadzi lub współprowadzi kilka programów, w których gości gości lub gościniuje gościnie. W jednym z programów, zwanym „Gilotyna” powiedziała, że Ta teza, że polityka PiS jest zbieżna, bo jest w oczywisty sposób, fakty to potwierdzają, z polityką Kremla. Wygląda to tak jakby PiS realizował politykę Putina, robił wszystko, co jest dobre dla Kremla, zabierał Polskę z wpływów zachodnich z powrotem wkładając pod wpływy wschodnie. To wygląda tak, że wszyscy na świecie już o tym dyskutują, pisali o tym najpoważniejsi dziennikarze, brytyjscy,, francuscy niemieccy, amerykańscy. Jedynym krajem, gdzie się o tym nie mówi i na poważnie nie dyskutuje jest Polska. Polska, w której się to dzieje jest jedynym krajem w którym nie ma podjętej przez poważnych liderów opinii poważnej dyskusji o tym w jaki sposób polityka PiS realizuje interesy Kremla. Nawet, to już był szczyt wszystkiego, jak poszedł ten tweet Tuska no to mówię boże! no wreszcie nie ominą tego tematu, no nie dadzą rady w tych TVN-ach i wszędzie. Włączam i co się dzieje? No i oczywiście najlepsi dziennikarze tej stacji, już o innych nie wspominam bo są mniej ważne […] cały dzień mówili o tym czy tweet Tuska oznacza, że Tusk chce wrócić do gry. Po protu przecierałam oczy i nie wierzyłam własnym oczom.

Eliza Michalik zaprasza do swoich audycji różnych mniej lub bardziej znamienitych gości. Wśród nich redaktora naczelnego pewnego portalu, o którym wiadomo, że jest to portal sprawdzający fakty i prowadzący dziennikarskie śledztwa, medium społecznościowe i archiwum życia publicznego, który chce stać się obywatelskim narzędziem kontroli władzy, a na razie pełni rolę antyrządowej tuby propagandowej, a i to często nieprzekonywająco. Gdzie jak gdzie, ale na takim portalu musi być materiał o tym jak polityka PiS realizuje politykę Kremla. I jest. Tylko jakby nie do końca zgodny z oczekiwaniami p. redaktor Michalik. Jeden nosi tytuł »Czy tweet Tuska naruszył zasady UE? Nie. Czy obrona Tuska przez Lewandowskiego jest trafna? Nie«, a drugi »Jacek Saryusz-Wolski gotów „stanąć w szranki, by bronić honoru Najjaśniejszej”. Politycy PiS plotą o tweecie Donalda Tuska«. Jak na portal o tak wielkich aspiracjach zdumiewająco skromnie.

P. Michalik gościła już red. nacz. portalu śledczego, ale nie dopytywała dlaczego portal wbrew deklaracjom uprawia prymitywną propagandę. Autorzy tekstów głoszone przez siebie z góry przyjęte tezy przedstawiają w imieniu całego serwisu — oko.press to, oko.press tamto, oko.pres uważa, że… Wygląda na to, że p. Michalik nie przypadkiem nie wspomniała o portalu śledczym uznając, że tam nie ma czego szukać.

Następnym razem goszcząc p. red. nacz. Piotra Pacewicza pani redaktor koniecznie powinna wypytać dlaczego portal zajmuje się trzeciorzędnymi problemami, analizuje bzdety, analizy opiera na doniesieniach prasowych i przemyśleniach własnych, a nie na opiniach ekspertów, zaś sprawy poważne przeważnie pomija. Jeśli w analizie znajdujemy takie oto „analityczne” stwierdzenie: Zgadujemy, że kiedy Saryusz-Wolski mówi o „międzynarodowych stanowiskach”, chodzi mu o stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej (ale pewnie także w ogóle o wysokie stanowiska unijne) to jaką wartość mają takie wywody?

Przywołana przez p. Michalik TVN to stacja komercyjna. Portal, o którym mowa, utrzymuje się z dobrowolnych datków. Publikując artykuły na poziomie gazetki szkolnej daje do zrozumienia darczyńcom, że nie traktuje ich poważnie. Utrzymywanie obecnego stanu rzeczy zniechęci najzagorzalszych sympatyków tej cennej inicjatywy. Może warto zająć się tym i nieco podrążyć temat zanim portal zostanie zarżnięty i zamknięty?

Dodaj komentarz